دیدنی های شهرستان کرمان در استان کرمان -آکا

استان پهناور کرمان که اینک بزرگترین استان ایران است و به قول مرحوم همایون «یگانه خطه خوش آب و هواست»،در ناحیه ای کویری و کم آب قرار دارد.اما در کوهپایه ها و درّه های سرسبز و خرم بعضی روستاهایش آب و هوای بهشتی ،تماشاگران را به سوی خود می خواند و تنوع آب و هوایی آن در جهان کم مانند است؛ به طوری که تقریباً تمام آب و هواها، از گرمسیری تا سردسیری ،تا بیابانی و مدیترانه ای را می توان در پهنه ی گسترده ی این دیار دید.تمدن دیرینه ، مردمان هنرمند و پر استعداد ، مواریث فرهنگی و ابنیه ی تاریخی و باستانی ، اقوام و ملیت های مختلف و امکانات بالقوّه ی فراوان ، تمایز ویژه ای برای این سرزمین به وجود آورده است.

به گزارش آکاایران: کرمان اگر چه از روزگاران کهن تا کنون از جنگها و بلایای طبیعی آسیب دیده است، اما به همت مردمان سختکوش، مهربان،صبور و قانع در مبارزه با حکام حکومت های مستبد و حوادث و بلایای طبیعی و طبیعت نا موافق و خشکسالی ها و ... در نبردی مداوم ،همواره پیروز گشته و از این رهگذر چهره های درخشان بی فروغی در عرصه های علم ، ادب، فرهنگ ، هنر ،دین،مذهب،اقتصاد ، سیاست، و .... در طول تاریخ، آسمان علم و فضل این دیار منوّر کرده اند.

قبل از آمدن آریائی ها،در این سرزمین ،تمدن های متعدد توسط مردمان بومی به وجود آمده بود که به عنوان نمونه تمدن بزرگ اَراتا (ARATA )درکناره های حاصلخیز هلیل رود ،قسمتی از جنوب کرمان رازینت می داده ، کشف آثار و بقایای این تمدن در سالهای اخیر تمام فرضیه ها و نظریات کارشناسان و صاحب نظران تاریخ و باستان شناسی درباره ی خاستگاه اولین تمدن های جهان که تا کنون تصور می شد منطقه بین النهرین است را دگرگون کرده و بعید نیست ایالت باستانی کارمانیا(کرمان امروزی) به عنوان اولین جایگاه پیدایش تمدن در جهان باستان شناخته شود. قرار گرفتن این خطه بر مسیر جاده ادویه و بعضی از شعب و شاخه های هفت گانه جاده ابریشم اهمیت بسزایی را در طول تاریخ نصیب آن کرده است.

این سرزمین در طول تاریخ فراز و نشیبهای مختلفی را به خود دیده و شاهد ظلم و بیدادهای متجاوزین و حکام جور بسیاری بوده است همچنان که حکام خدمتگزار و آبادگری چون گنجعلیخان در زمان صفویه را نیز در خاطره دارد وهنوز نظاره گر آثار ارزشند بجا مانده از روزگار آنان می باشد.

به روایت منابع ، در عهد هخامنشیان ایالت کرمان از اهمیت بسیاری برخوردار بوده در لوحه ی زرین تخت جمشید نوشته اند:«چوب ساختمان های کاخ تخت جمشید را از کرمان آورده اند» و در فرمان داریوش برای ساخت کاخ شوش نیز به این موضوع اشاره شده است در کتیبه بنای شوش کلمه ای مشاهده می شود که نام چوب درختی بوده است که برای استحکام بنای ساختمانها ( شاید همان کاخ ) به کار می رفته و محل تهیه این چوب کرمان ذکر شده است. در این مورد داریوش می گوید « چوب بیش مکن از گنداره(پیشاور) وکرمان حمل شود »

مراکز تاریخی و دیدنی شهرستان کرمان:

مجموعه گنجعلیخان

شامل میدان ، بازار ، حمام ، ضرابخانه ، مدرسه ، مسجد ، چهارسوق وآب انبار میباشد معمار زبردست این مجموعه سلطان محمد معمار یزدی بوده است مجموعه گنجعلیخان از شگفت انگیزترین آثا رتاریخی (عصر صفوی) استان کرمان محسوب میشود .

 میدان گنجعلی خان

این میدان همانند میادین اصیل ایرانی مستطیل شکل میباشد ، درسه ضلع آن بازار واقع شده ودرضلع دیگر آن مدرسه گنجعلیخان قراردارد این میدان درمرکز دادوستد شهر قدیم واقع است طول آن 100 متر وعرض آن 54 متر میباشد .

 بازار گنجعلیخان

این بازاردرحد فاصل بین چهار سوق وبازار اختیاری است که سبک معماری جالبی از عصر صفوی به یادگار گذاشته ودربخش جنوبی میدان گنجعلیخان قرارگرفته است در سمت چپ آن 16 طاقنما این بازار را به میدان مربوط میسازد .

حمام گنجعلیخان

حمام گنجعلیخان در سمت راست بازار گنجعلیخان واقع است این حمام مجموعه ای از تلفیق هنرمعماری وکاربرد مصالح گوناگون با فضایی متناسب ومردم وار است حمام اثری بدیع با کاشی کاری های زیبا ، نقاشی ها ،گچ بری ها، مقرنس کاری ها وکاربندی هایی است که هر بیننده را به تحسین وامیدارد حمام تا حدود 60 سال پیش دایر بوده است اما درحال حاضر نقش کارکرد توریستی پیدا کرده وبه موزه مردم شناسی تبدیل شده است .

ضرابخانه گنجعلی خان

درضلع شمالی میدان گنجلیخان داخل بازار مسگری شمالی وروبروی حمام ، ضرابخانه گنجعلی خان واقع است که با گچ بری زیبایی تزئین شده است درگذشته درآن مسکوکات طلا ونقره دولتی را ضرب میکردند ، که هم اکنون به موزه سکه تبدیل شده وسکه های رایج زمانهای محتلف را به نمایش میگذارد .

مدرسه گنجعلی خان

این مدرسه در ضلع شرقی میدان واقع شده ، گویا روزگاری مدرسه بوده وبعد ها به کاروانسرا مبدل شده است نمای داخلی وخارجی این مدرسه کاشی کاری معرق جالبی از عصر صفوی به یادگار کذاشته است درکتیبه ای که در سردر این بنا دیده میشود سال ساخت آن 1007 ه ق حک شده است

مسجد گنجعلی خان

این بنا در گوشه شمال شرقی میدان وهمجوار با مدرسه واقع شده است  این مسجد کوچک (خصوصی) اما بی نهایت زیا در واقع موزه کوچکی از هنرهای تزئینی اسلامی نظیر کاشی کاری ، گچ بری وخطاطی است که به سبک زیبایی آراسته شده است

چهارسوق گنجعلی‌خان 

محل تقاتع دو راسته بازار را چهار سوق می‌گویند. به دلیل برخورد قاطع دوراسته بازار شمالی ـ جنوب شرقی ـ غربی ـ درمحل چهار سوق گنجعلی خان در گذشته این مکان مهم‌ترین نقطه شهر محسوب می‌شده نمای داخل این چهار سوق با گچبری‌های جالب و نقاشی‌های زیبای عصر صفوی که  چهره شهروندان آن دوره را به تصویر کشیده تزئین شده است گنبد چهار سوق مرتفع ترین گنبد شهر به شمار می‌آمده است.

آب انبار علیمردان خان

آب انبار علیمردان خان (پسرگنجعلیخان ) که در ضلع غربی میدان داخل بازار مسگری غربی وروبروی مدرسه واقع شده ، معماری جالبی داردکه توجه هر بیننده را به خود معطوف میکند ، هم اکنون به چایخانه سنتی تغییر کاربری داده است.

حمام وکیل

اولین بخش از مجموعه وکیل، حمام یا چایخانه سنتی وکیل است. در سال 1280 ه.ق به شکل بسیار جالب وبا شکوه و با اسلوب مهندسی-معماری عصر قاجاریة بنا شده  واز کف تا دیوار آن کاشیکاری  است درسالهای اخیر تغییر کاربری داده وبه چایخانه سنتی تبدیل شده است .

بازار وکیل

درانتهای بازار اختیاری ، بازار ومجموعه وکیل قد علم کرده واز زیباترین بازارهاست بازار وکیل مطابق با الگوی بازارهای ایرانی درازوکشیده ساخته شده است وهر صنف دربخش خاصی از آن قرارداشته اند .

کاروانسرای وکیل

این کاروانسرا در سمت چپ بازار وکیل واقع و بزرگترین کاروانسرای کرمان است و جزو کاروانسراهای بزرگ محسوب می شود .  سر در ورودی کاروانسرا در بازار با کاشیکاری و گچبری تزئین شده است . کاروانسرا دوطبقه است ،بادگیرای این بنا اخت استوانه ای بلندی دارند که عمل سرمایش اطاقهای زیرین را برعهده داشته اند درحال حاضر کاروانسرا دردست بازسازی ومرمت قرار گرفته واحداث یک هتل پنج ستاره مرکز خریدی با مساحت 78 هزار متر مربع در دستور کار سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی وگردشکری است .

مجموعه حاج آقا علی

مجموعه حاج آقا علی نزدیک مجموعه ابراهیم خان واقع در اواخر قرن سیزدهم هجری ( عصرقاجار) ساخته شده است این مجموعه شامل مسجد ، آب انبار ، بازار وکاروانسرا است ، حاج آقا علی از بازرگانان نامی کرمان بوده است او علاوه بر این مجموعه ، منزل با شکوهی دررفسنجان احداث کرده  که هنوز برقرار است .

مسجد حاج آقا علی (مسجد چهلستون )

مسجد حاج آقا علی که در خیابان شریعتی کرمان واقع شده  هم چنان پررونق باقی مانده است.این مسجد که به سبک مسجد وکیل شیراز بنا گردیده دارای چهل ستون سنگی است که به گونه ای ماهرانه و یکدست تراشیده شده است. سال اتمام بنای ساختمان مسجد 1299 ه.ق بوده است

بازار حاج آقا علی

این بازار از انتهای بازار کفاشها آغاز می شود و به خیابان شریعتی رو به روی بازار عزیز خاتمه می یابد . از مکانهای دیدنی در طول این بازار می توان از مدرسه معصومیه مجموعه حاج آقا علی که مشتمل بر بازار ، آب انبار ، کاروانسرا و مسجد چهلستون است نام برد .

آب انبار حاج آقا علی

این آب انبار روبروی مسجد حاج آقا علی قرار گرفته که به لحاظ معماری اجزا و روش کارکرد شبیه به دیگر آب انبارها بوده است. از ویژگیهای بارز آن می توان به سردر با تزئینات گچ بری ،مقرنس کاری و کاشی کاری اشاره کرد که جلوه زیبایی به آن داده است

مجموعه بازار

پیکر به هم تنیده بازار در مرکز بافت قدیم کرمان با مظاهر زیبایی از ادوار گذشته به یادگار مانده است و ویژگیهای معماریش بینندگان را متحیر می کند. بازار کرمان یکی از مهمترین بازارهای ایرانی به شمار می رود که مجموعه های با ارزشی را در خود دارد از جمله مجموعه گنجعلی خان ،‌ابراهیم خان ،‌وکیل و ....

بازار میدان ارگ

این بخش از بازار غربی ترین قسمت بازار کرمان است و مانند مستطیلی دور محوطه پارک توحید را محاصره کرده است . نمای اطراف میدان ، در سالهای اخیر هماهنگ با معماری قدیم بازسازی و اجرا شده است . در ضلع شرقی بازار میدان ارگ ، سردر ورودی بازار به صورت سرتاسری واقع شده است .

 بازار سرتاسری کرمان

این راسته بازار از میدان ارگ شروع و به خیابان میرزا رضای کرمانی ختم می شود. هر بخش از بازار کرمان در زمان یکی از حکام و فرمانروایان دیار ساخته شده است.‌بازار سرتاسری کرمان یکی از طولانی ترین راسته بازارهای  ایران محسوب می شود. طول این راسته بازار حدودا 1200 متر است و جهت آن شرقی – غربی است.

بازار مسگری شمالی

این بازار در شمال میدان گنجعلی خان قرار دارد و در غرب آن ،‌چهار سوق مسگری واقع شده است و شرق آن به بازار کلاه مالی متصل می شود. طول این بازار 88 متر و عرض آن 6 متر است .

بازار ارگ

اولین بخش از بازار های شرقی- غربی ،‌بازار ارگ است  که از میدان ارگ شروع و به      چار سوق گنجعلی خان ختم می شود. این بازار به دو بخش فرعی تر به نام بازار نقارخانه و بازار سراجی تقسیم می شود. در گذشته در طبقه بالای نقار خانه، ‌نقاره می نواخته اند که به همین دلیل به این نام شهرت یافته است .

بازار مسگری غربی

در جنوب این بازار ، چهارسوق گنجعلی خان قرار دارد و شمال آن چهارسوق مسگری واقع شده است . ابعاد بازار مسگری غربی 43 متر در 5/5 متر است .

بازار اختیاری

چهارمین قسمت بازار کرمان که از انتهای بازار جنوبی گنجعلی خان شروع و تا اول بازار وکیل امتداد می یابد بازار اختیاری است . از عناصر موجود در این بخش بازار می توان مسجد چهلستون،‌کاروانسرای گلشن،‌ بازار چه سرداری و در انتهای آن حمام ( چایخانه سنتی ) وکیل را نام برد .

بازار مظفری

بازار مظفری از انتهای بازار وکیل شروع و به خیابان میرزا رضای کرمانی ،‌ محل قدیم دروازه مسجد ختم می شود و جزو مجموعه مظفری است . از پدیده های این بخش از بازار مس توان از تکیه (صفه) عزاخانه ‌،‌بازار قدمگاه و مسجد جامع کرمان نام برد .

 کاروانسرای هنود (هندوها )

از آنجایی که تجار هندی اجناسی چون ادویــه، فلفل،‌هل و .... در این کارونسرا به فروش  می رساندند ‌این کاروانسرا به کاروانسرای هنود شهرت یافت. در این کاروانسرا معبد هندوها به سبک معماری ویژه ای باقی مانده است.

سرای گلشن

این سرا در  قسمت چپ بازار اختیاری و در غرب مدرسه گنجعلی خان واقع شده است و دو طبقه است. این بنا در سال 1370 توسط سازمان میراث فرهنگی کرمان و با مشارکت حجره داران مرمت اساسی شد .

مسجد جامع مظفری

مسجد جامع مظفری در ضلع غربی میدان شهدا (مشتاقیه ) واقع شده است. درهای ورودی آن از جنوب به بازار قدمگاه و از شمال به خیابان دکتر شریعتی و از شرق به میدان شهدا باز می شود . این بنا در ظلع شرقی ، سردری رفیع و عظیم دارد که با کاشی کاری زیبایی تزئین شده  و برج ساعت آن زینت بخش این سردر رفیع است .

مسجد امام(ملک)

از قدیمی ترین مساجد کرمان و شاید ایران،‌ مسجد بزرگ و معروف ملک است .این مسجد در عهد سلاطین سلجوقی کرمان بنا شده است و بنای آن را به ملک توران شاه منسوب  دانسته اند . این مسجد در خیابان امام واقع است. قسمتهای مختلف مسجد در زمان وکیل الملک و ایوان شرقی در قرن اخیر به همت مرحوم دیلمقانی بازسازی شده است.

مشتاقیه

از بناهای دوره قاجاریه در کرمان بنای مشتاقیه است . این بنا از سه گنبد تشکیل شده است که مقابر «مشتاق علیشاه»‌،«شیخ اسماعیل » و « کوثر علیشاه » از بزرگان صوفیه را در خود جای داده است . پس از قتل مشتاق علیشاه در 21 رمضان 1206 ه.ق در مدخل مسجد جامع کرمان او و یار همراهش «درویش جعفر» در این مکان مدفون و از آن به بعد به نام مشتاقیه معروف گردید . این بنا در میدانی به همین نام که مسجد جامع کرمان نیز در ضلع غربی آن واقع شده است قرار دارد.

قبه سبز(پایگاه علم و دانش 750 ساله )

قبه سبز یکی از قدیمی ترین و زیباترین آثار تاریخی کرمان و از بناهای قرن هفتم ه.ق است که ساختمان آن توسط براق حاجب ،‌ موسس سلسله قراختائیان کرمان  در حدود سال 630 ه.ق آغاز شد و در سال 681 پذیرای ترکان خاتون همسر قطب الدین و حاکم دانشمند و محبوب کرمان شد . ترکان خاتون کار ساخت مدرسه قطبیه (ترکانیه ) که به دستور قطب الدین محمد آغاز شده بود ، به پایان رساند. دارالشافی مجموعه نیز به دستور وی تاسیس شد .

گنبد جبلیه

در منتهی الیه شرقی کرمان گنبد بزرگ و عجیبی قرار داد این گنبد هشت ضلعی تماما از سنگ است در هشت طرف آن هشت درب به عرض 2 متر قرار گرفته است که اخیرا برای استحکام بنا و جلوگیری از خرابی آن ، درگاهها را با سنگ مسدود کرده اند و فقط یکی را باز گذاشته اند . قدمت این گنبد را می توان به پیش از اسلام مربوط دانست . این گنبد در سال 1383 به موزه سنگ جبلیه تبدیل شد .

 آستانه شاه نعمت اله ولی

از آثار باشکوه ،‌زیبا و بسیار دیدنی ایران می توان مزار شاه نعمت اله ولی را نام برد.آستانه شاه نعمت اله ولی ، زیارتگاه اهل دل و میعادگاه شوریدگان وادی عشق ،‌ قریب هفت قرن قدمت دارد . سنگ بنای هسته مرکزی این مجموعه را احمدشاه کنی با ارسال وجوهی به ایران پی ریخت . سال احداث بنا در کتیبه ورودی 840 ه.ق ذکر گردیده است . نام صحن های این بنا به ترتیب از خیابان اصلی : صحن اتابکی ،‌ صحن وکیل الملکی ،‌ رواق مدیر الملکی ، حرم ،‌رواق شاه عباسی ،‌صحن میرداماد و صحن حسینیه است . شاه ولی، معاصر حافظ لسان الغیب بود و حافظ توجه خاصی به اشعار وی داشت و بسیاری از غزلیات شاه را جواب گفت،‌از جمله حافظ غزل زیر را :

آنان  که خاک را به نظر کیمیا کنند                                            آیا بود که گوشه چشمی به ما کنند

 در جواب این غزل شاه ولی سروده است :

ما خاک را به نظر کیمیا کنیم                                                   صد درد را به گوشه چشمی دوا کنیم

از جمله بخشهای دیگر آستانه ،‌کتابخانه و موزه شاه ولی است . شاه نعمت اله عارف ،‌ ادیب و شاعر بزرگ قرن هشتم ه.ق به سال 731 در کوهبنان به دنیا آمد و به سال 834 در کرمان درگذشت و بنا به خواست خود در ماهان به خاک سپرده شد.

مقبره خواجه اتابک

در محله جنوب شرقی شهر کرمان نزدیک بازار قرار دارد و از بناهای ارزنده دوره سلجوقی در قرن ششم هجری است . نمای داخلی و خارجی بنا بوسیله گچ بری و آجر کاری منظم تزئین شده است. از آثار با ارزش بنای مقبره ، خطوط کوفی و ثلث آن است که گچ و آجر در نمای داخلی آن به کار رفته است .

مقبره امامزاده شاهزاده حسین

شاهزاده حسین جوپار یکی از بقاع متبرکه بخش جوپار از توابع کرمان است . بنای این زیارتگاه به دوره صفویه مربوط است که در دوره قاجاریه تعمیر و تکمیل شد . بنای شاهزاده حسین متشکل از حیاط ،‌حرم ،‌گنبد و رواق است . ارزش زیارتی این زیارتگاه با شاهچراغ شیراز برابر است .

قلعه دختر

قدیمی ترین اثر تاریخی کرمان بنای قلعه معروف به قلعه دختر است . این قلعه در مشرق کرمان برفراز صخره هایی از سنگ قرار گرفته و بقایای آن مایه شگفتی بینندگان است. در مورد بانی قلعه نمی توان اطلاع صحیحی ارائه داد. افسانه ها قلعه را به اردشیر بابکان نسبت می دهند و فردوسی در شاهنامه بنای قلعه را به کسی قبل از اردشیر به نام هفتواد نسبت می دهد.

آتشکده کرمان

این معبد در خیابان زریسف ( شهدا)، خیابان میرزا برزو آمیغی قرار دارد و آخرین آتشکده کرمان به شمار می رود. آتشکده در باغ مصفایی واقع است که قبلا منزل مسکونی جهانگیر اشیدری بوده و با تغیراتی به صورت آتشکده درآمده است آتش موجود در این آتشکده بر اساس نظر موبدان زرتشتی ،‌ همان آتش چند هزار ساله ای است که از هند به آتشکده محله شهر و از آنجا به این آتشکده به روز سروش از ماه شهریور 3652 یزدگردی انتقال یافته است. در حال حاضر موزه زرتشتیان در این محل قرار دارد.

یخدان مویدی

در گذشته یخدان مویدی خارج از شهر کرمان قرار داشت و براثر توسعه شهری اکنون داخل شهر( خیابان شهید کامیاب) جای گرفته و اطراف آن فضای سبز جالبی احداث شده است . عنـــاصر تشکیل دهنده یخدان عبارتند از مخزن ، حصار ، استخر و چاله یخ.‌ پلان یخدان دایره ای و پوشش آن از خشت و ملات رس است و به صورت گنبدی بزرگ نمایان است . در حال حاضر یخدان مویدی دفتر مرکزی ستاد تسهیلات سفر استان کرمان می باشد.

کتابخانه ملی کرمان

این اثر ارزشمند در خیابان شهید رجایی (خورشید) واقع است. دارای سردری مرتفع و زیبا،‌فضایی مشجر و با صفا و نیز مکان مطالعه ،‌ مخزن کتاب و بخشهای تحقیق و پژوهش  است. بنای کتابخانه به سال 1308 خورشیدی بازمی گردد که معمار آن محمد علی راوری این بنا را به سفارش جمعی از سرمایه داران کرمان ، رفسنجان و یزد احداث کرد تا کارخانه ریسندگی و بافندگی خورشید در آن فعالیت خود را شروع نماید. سالن 4هزار متری موجود با سقفهای گنبدی زیبا دارای 66 ستون هشت ضلعی است .

تخت درگاه قلی بیگ

این بنا در جنوب شرقی کرمان واقع است و منسوب به قلی بیگ است. ‌سنگ قبر آن در عهد صفوی نوشته شده و او جد خاندان درگاهی است.

باغ فتح آباد

این باغ که در روستایی در 25 کیلومتری شهر کرمان قرار دارد و الگوی احداث باغ شاهزاده ماهان بوده است از آثار عصر قاجاریه و از یادگارهای فضل علیخان بیگلر بیگی است و به همین دلیل آن را  باغ بیگلر بیگی می گویند. عبور آب فتح اباد از میان این باغ به آن صفا و طراوت خاصی می بخشیده است. این باغ توسط سازمان میراث فرهنگی در دست مرمت قرار دارد .

شتر گلو

این بنا در محور آستانه شاه نعمت ا.... ولی و در ضلع شرقی آن واقع شده است و از آثار دوران قاجاریه به شمار می رود. بنا دارای چند حیاط است که حیاط شمالی انارستان و حیاط حنوبی نارجستان بوده است .

 باغ شاهزاده

باغ زیبا و مصفایی که با بیش از یک قرن قدمت و پیشینه تاریخی در دامان کوههای سر به فلک کشیده هزار (تیگران ) آرمیده اند و چشم و چراغ باغهای کنونی ایران به شمار می رود. در سال 1297 ه.ق بوسیله عبدالحمید میرزا فرمانفرما ناصرالدوله شاهزاده قاجار بنا شد. این باغ دارای دو امارت‌، دو اشکوبه در قسمت غرب و شرق است و حوض ها و فواره های متعدد این دو عمارت را به هم ربط می دهد . حمام کوچکی نیز در ظلع جنوبی باغ وجود دارد که با برداشتی از حمام گنجعلیخان احداث شده است.درختان سربه فلک کشیده داستانهای بسیاری از روزگاران گذشته به یاد دارند . این باغ در سال 1370 بازسازی شد  و امروز با عرضه خدمات و پذیرایی از میهمانان و ایرانگردان و جهانگردان، یکی از جاذبه های ارزشمند و گرانبهای کرمان به شمار می آید.

باغ هرندی

باغ هرندی و ساختمان آن از بناهای جالب توجه دوران اخیر است. بانی این باغ عدل السطان است این باغ که به مناسبت توقف رضا خان در مسیر آخرین سفر تبعیدش اهمیت تاریخی یافته است امروزه به موزه باستان شناسی و موزه سازهای سنتی ایران تبدیل شده است. این باغ حدود یکصد سال قدمت دارد و اتومبیلی که رضا خان با آن در کرمان تردد کرد در این باغ به نمایش گذاشته شده است.

ارگ راین

ارگ راین از جمله بناهای ارزنده استان کرمان محسوب می شود که در سالهای اخیر مخصوصا بعد از ویران شدن ارگ بم مورد توجه خاص واقع شده است. تاریخ احداث این بنا به عصر ساسانیان باز می گردد. این بنا بزرگترین بنای خشتی بعد از ارگ بم در استان کرمان است.مساحت آن 20 هزار مترمربع است و دور آن حصاری به ارتفاع 10 متر قرار گرفته ،‌تنها در ورودی قلعه در ضلع شرقی قرار دارد . وجود کارگاههای صنایع دستی مانند چاقو سازی که از جمله صنایع معروف راین به شمار می رود به ارگ جذابیت بیشتری بخشیده است.

موزه مردم شناسی گنجعلی خان ( حمام گنجعلیخان)

حمام گنجعلیخان تا سال 1316 ه.ش مورد استفاده عموم قرار می گرفته و درسال 1350 پس از مرمت و بازسازی به موزه مردم شناسی تبدیل شده است .مجسمه هایی توسط اساتید دانشکده هنر و دانشگاه تهران (استاد میر بابایی  و نشان تانیک ) طراحی و در قسمتهای مختلف حمام قرار داده شده تا بدینوسیله صحنه هایی از استحمام به شیوه سنتی به معرض نمایش گذاشته شود.

موزه سکه (ضرابخانه گنجعلی خان )

در سال 1370 همزمان با بزرگداشت خواجوی کرمانی ،‌این مکان به عنوان موزه سکه مورد بهره برداری قرار گرفت در این موزه مسکوکات متعلق به ادوار مختلف تاریخی از قبیل اشکانی ، ساسانی ،‌اموی ، عباسی و ..... قاجاری و پهلوی به همراه اطلاعات مربوط در معرض دید بازدید کنندگان قرار دارد.

باغ موزه هرندی

درچهارراه سمیه (طهماسب آباد) باغ موزه  زیبایی قراردارد که یادآور روزهای تبعید رضا شاه است وی در مسیرتبعیدش به جزیره موریس دراین محل منزل گزید .ساختمان مرکزی در دو طبقه و در میان باغ بنا شده و امروزه به عنوان موزه منطقه ای استان کرمان مورد بهره برداری قرار گرفته است .در حال حاضر در طبقه همکف این ساختمان موزه سازهای سنتی و در طبقه فوقانی آن موزه باستان شناسی قرار دارد.

استاد حسین مسعود یکی از هنرمندان عرصه موسیقی با اهدای 21 عدد ساز انگیزه ایجاد موزه سازهای سنتی را در محل باغ موزه هرندی تقویت کرد و به کوشش مسئولین وقت در سال 1380 این موزه افتتاح شد. هدف اصلی این موزه آشنا کردن بازدید کنندگان با سازهای بومی و سنتی این مرز و بوم و همسایگان کشور ایران است . از اهداف مهم موزه باستان شناسی معرفی تمدنهای کهن منطقه جنوب شرق ایران و ارتباط آنان با تمدنهای همجوار می باشد.

موزه صنعتی

این بنا در خیابان شهید بهشتی قرار دارد نمونه ای از همت و حمیت حاج علی اکبر صنعتی از خیرین کرمانی است که بنای پرورشگاهی برای نگهداری از ایتام را پی ریخت و در جوار آن موزه ای بنا نهاد که امروزه آثار ارزشمندی از استاد علی اکبر صنعتی یکی از فرزندان همین پرورشگاه و بسیاری از هنرمندان صاحب نام ایران و جهان در آن به نمایش درآمده است.

موزه زرتشتیان

این موزه در محل آتشکده واقع شده که در جشن تیرگان سال 3743 یزدگردی (10/4/1384) به طور رسمی توسط رئیس سازمان میراث فرهنگی وقت افتتاح شد.

 موزه جبلیه

این گنبد هشت ضلعی است و مصالح به کار رفته در دیوارها سنگ لاشه با ملات گچ از بیرون و آهک از داخل است که در سال 1376 ه.ش ثبت اثار ملی شد . چندی پس از آن مرمت شده و در سال 1383 به موزه جبلیه ( کتیبه های تاریخی ) تبدیل گردید. این موزه در خیابان شهدا واقع است .

موزه آستانه شاه نعمت ا..ولی

در آستانه ، موزه ای است که در آن اشیای نسبتا نفیس وجود دارد . در این موزه بیش از هر چیز چندین قرآن خطی جلب نظر می کند .

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار