دریاچه ارومیه ، جدیدترین تصاویر خبر خوشی در خود دارند -آکا

آکاایران: دریاچه ارومیه ، جدیدترین تصاویر خبر خوشی در خود دارند زمستان امسال نیز به در حال پایان یافتن است و اکنون خبرهای خوشی از دریاچه ارومیه به گوش می رسد؛ با افزایش 51 سانتیمتری تراز سطح آب، تمام پهنه آبی دریاچه ارومیه آبگیری شد.

,[categoriy]

دریاچه ارومیه ، جدیدترین تصاویر خبر خوشی در خود دارند -آکادریاچه ارومیه ، جدیدترین تصاویر خبر خوشی در خود دارند -آکا

آکاایران: دریاچه ارومیه ، جدیدترین تصاویر خبر خوشی در خود دارند

به گزارش آکاایران: دریاچه ارومیه

به گزارش سایت ایسنا به نقل از روزنامه شهروند، جدیدترین عکس ماهواره ای ناسا از دریاچه ارومیه در 26 بهمن ماه 1394 نشان می دهد که علاوه بر پرآب تر شدن قسمت شمالی دریاچه، بخش هایی از قسمت جنوبی هم که در ماه های اخیر، کاملاً خشک بود، اکنون دارای آب است و خوشبختانه! ارتفاع آب به چند سانتیمتر می رسد.

پس از بارش های اخیر در کنار پرداخت حق آبه زیست محیطی دریاچه ارومیه از سد بوکان و لایروبی رودخانه ها، تراز سطح آب دریاچه ارومیه در روز 26 بهمن سال جاری به 1270.55 متر از سطح دریا رسیده است. این تراز افزایش 51 سانتیمتری نسبت به پایین ترین سطح تراز آب دریاچه در روز دوم آبان ماه و افزایش 2 سانتیمتری نسبت به 19 بهمن ماه را نشان می دهد.

به گفته هادی بهادری – نماینده استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه – «دریاچه درحقیقت بسیار کم عمق است. عمق آب در بخش هایی از پهنه آن به ویژه در بخش جنوبی که در ماه های گذشته خشک بوده، تنها 5 تا 10 سانتیمتر است.»

,[categoriy]

دریاچه ارومیه

او درباره دلایل افزایش 51 سانتیمتری تراز سطح آب دریاچه، به «شهروند» گفت: «حق آبه دریاچه از سد بودکان از دهم بهمن ماه درحال پرداخت شدن است. پیش از این زمانی که مازاد آب از سد بوکان رهاسازی می شد، به دریاچه نمی رسید و پیش از ورود به بخش عمیق تر، پخش می شد. با راه اندازی، کانال اتصال زرینه رود و سیمینه رود، آب به نقاط عمیق تر دریاچه می رسد و به این ترتیب حق آبه زیست محیطی دریاچه از سد بودکان و رودخانه های منطقه وارد دریاچه ارومیه می شود.»

بهادری درباره اینکه حق آبه زیست محیطی سد بوکان چقدر است و دریچه های سد تا چه زمانی باز خواهند بود، توضیح داد که «دریچه های سد تا پایان سال یا به عبارتی تا عید باز خواهند بود و 130 میلیون مترمکعب آب را وارد دریاچه خواهد کرد. پس از آن دریاچه ها برای تأمین آب کشاورزی بسته خواهند شد تا اردیبهشت ماه به کشاورزان پرداخت شود.»

او در پاسخ به اینکه “این میزان آب، چه مقدار سطح آب دریاچه ارومیه را افزایش خواهد داد؟”، یادآوری کرد که «دریاچه ارومیه چهار هزار کیلومتر وسعت متوسط دارد و به این ترتیب هر 40 میلیون مترمکعب، می شود 10 سانتیمتر آب. این عدد زیادی نیست و ارتفاع زیادی نخواهد بود. برای افزایش ارتفاع آب دریاچه ارومیه تلاش می کنیم تا آب اضافه ای پشت سد نماند و تبخیر شود، حداقل پس از ورود به دریاچه، تبخیر شود تا جلوی بلندشدن نمک و برخاست های نمکی را بگیرد یا کاهش دهد.»

بهادری ادامه می دهد: «رودخانه ها لایروبی شده اند، آب باران و برفی که باریده است، از طریق این رودخانه ها به دریاچه رسیده و باعث شده تمامی پهنه دریاچه هرچند کم عمق اما آبگیری شود.»

نماینده استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه، با اشاره به اینکه “لایروبی رودخانه هایی همچون، شهرچای، مهاباد چای، نازلو، آجی چای و … به افزایش سطح آب دریاچه کمک می کنند”، یادآوری کرد: «بحث مهم دیگری که می تواند به تأمین آب مورد نیاز برای احیای دریاچه کمک کند، پساب فاضلاب تبریز است. 15 سالی می شود که هر سال 150 میلیون متر مکعب آب به واسطه لوله ای به قطر دو متر، وارد این شهر می شود و پساب آن بدون اینکه تصفیه شود و به چرخه آب بازگردد، رها شده است. برنامه این است که پساب فاضلاب تبریز تصفیه شده و وارد دریاچه شود. عملیات اجرایی این طرح به زودی آغاز خواهد شد.»

او درباره اینکه چند سال است دریاچه به طور کامل پر آب نیست، هم گفت: «در دو یا سه سال گذشته وضع اصلاً خوب نبوده است. سطح دریاچه هر سال 30 تا 40 سانتیمتر پایین می رفت. در حال حاضر هم وضع خیلی امیدوارکننده نیست، زیرا تابستان این میزان آبی که در دریاچه جمع شده و باعث آبگیری چند سانتیمتری سطح آب درتمامی پهنه آبی دریاچه شده است، تبخیر می شود و دوباره بخش هایی از دریاچه به ویژه بخش جنوبی خشک خواهد شد.»

بهادری با تأکید بر اینکه “هرچه سطح آبی که اکنون در دریاچه جمع شده بیشتر باشد، در تابستان کمتر با خطر برخاست های نمکی روبه رو خواهیم بود، ادامه داد: «گردهای نمکی اجازه حیات را می گیرند. باید هرکاری می توانیم بکنیم تا جلوی طوفان های نمکی و بلندشدن نمک از سطح دریاچه را بگیریم تا تجربه خشک شدن دریاچه آرال تکرار نشود، تجربه ای که باعث شده بیش از 500 هزار نفر درحاشیه آرال دچار تنگی نفس شوند. به همین دلیل باید برای افزایش سطح آب دریاچه تلاش کنیم، زیرا این میزان آب پیش از تابستان سال آینده یعنی در خردادماه تبخیر می شود و در تابستان جنوب دریاچه کاملاً خشک خواهد شد.»

هرچند عمق آبی که در دریاچه قرار دارد، زیاد نیست و نماینده استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه معتقد است که میزان آب در خردادماه تبخیر می شود و قسمت جنوبی دریاچه دوباره خشک خواهد شد، اما در آخرین تصویری که ماهواره ناسا از دریاچه ارومیه در 26 بهمن ماه ثبت کرده است، علاوه بر پرآب شدن قسمت شمالی دریاچه، بخش هایی از قسمت جنوبی آن هم که تا آذرماه کاملاً خشک بود، دارای آب است و قسمت جنوبی که در عکس آذرماه به شوره زاری شباهت دارد، دارای آب دیده می شود.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار