شمار نظامیان سوئد در عراق افزایش می یابد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

دولت ائتلافی سوئد از افزایش تعداد نیروهای نظامی خود در عراق خبر داد.
 
به گزارش انتخاب به نقل از اسپوتنیک، «پیتر هولکویست» وزیر دفاع سوئد گفت: بسیار مهم است که کشورهای بیشتری در روند مبارزه با داعش مشارکت داشته باشند.
 
وی یادآور شد که نیروهای مسلح سوئد در عراق مشغول آموزش پیشمرگه های کرد این کشور هستند.  
 
وی در عین حال گفت که سوئد به درخواست ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا برای دو برابر کردن شمار نیروهای خود در شمال عراق، پاسخ مثبت می دهد و این تعداد را از 35 نفر به 70 نفر افزایش می دهد، ضمن اینکه استکهلم آماده است در عملیات پزشکی در این کشور نیز سهیم باشد.
 
این در حالی است که دولت سوئد به دلیل اقدام یکجانبه و تلاش اندک برای آرام کردن اوضاع در عراق، زیر تیغ انتقاد قرار دارد.
 
«هانس والمارک»نماینده پارلمان سوئد گفت: وقتی مساله ابتکارعمل بین المللی با خطر بالا برای زنان ومردان سوئدی که به خارج از کشور اعزام می شوند، مطرح می شود، باید از حمایت دیگر کشورها از طریق گفت و گو و مذاکره مطمئن شد.
 
«الن ویدمن» سیاستمدار سوئدی نیز طرح دولت سوئد برای اعزام نیرو به عراق را ناشایست خواند و خواستار کمک های بیشتر کشورش به بغداد در بخش سلاح و حمل و نقل شد.  
 
ازسوی دیگر، درخواست ها برای دخالت مصمم تر سوئد در عراق از سوی عراقی های ساکن سوئد که شمارشان به دهها هزار نفر می رسد، مطرح می شود.
 
«عبیر السهلانی» سیاستمدار عراقی - سوئدی از حزب محافظه کار سوئد در یادداشتی نوشت: سوئد از فرصت منحصر به فردی در زمان ریاستش بر شورای امنیت سازمان ملل برخوردار است تا کار بیشتری انجام دهد.
 
وی درادامه آورد: با وجود تعداد زیاد سوئدی های عراقی تبار که تعدادشان به 300 هزار نفر می رسد، سوئد باید در جهت راهکار صلح پایدار و بادوام در عراق گام بردارد.  
 
درپی حمله نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا به عراق در سال 2003، عراق در برابر تروریسم، خشونت های فرقه ای و نزاع داخلی تقریبا بی دفاع ماند و در این میان هزاران عراقی کشته شدند و میلیون ها نفر خانه و کاشانه شان را ترک کردند.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار