موضوع قاچاق و بی قانونی قدرت بخش خصوصی را محدودتر کرده است

به گزارش خبرنگار مهر، صمد حسن زاده بعد از ظهر پنج شنبه در نشست مشترک شورای برنامه ریزی استان های منطقه دو کشور گفت: تبریز از ایام گذشته به عنوان قطب فرهنگی و اجتماعی به شمار می رفت و ۷۰۰ سال پیش در دانشگاه ربع رشیدی ۷۰۰ دانشمند خارجی حضور داشتند و سابقه فرهنگی و اقتصادی آذربایجان هم بسیار شکوفا است.

وی ادامه داد: تمرکز در مرکز کشور بیشتر شده و در استان هایی که ظرفیت زیادی دارند، این تمرکز کمتر و ضغیف تر شده، تا سال ها قبل بزرگترین کارخانه های صنعتی و مادر همجون تراکتورسازی، ماشین سازی، ایدم و دیگر کارخانه ها در این استان فعالیت کرده و به تبع آن تبریز در چندین سال پی در پی به عنوان رتبه اول رشد اقتصادی و رتبه اول صادرات غیرنفتی معرفی میشد.

حسن زاده افزود: صنعت قطعه سازی ما زمانی بالاترین صادرات را به دیگر کشورها داشت اما هم اکنون رکود بالایی را شاهد است.

وی با بیان اینکه بخش خصوصی همیشه به دنبال توسعه اقتصادی بوده است، گفت:  بخش خصوصی در کنار دولت در این زمینه تلاش کرده و سند توسعه و تدبیر که بر پایه اقتصاد مقاومتی طراحی شده بهترین منبع برای این توسعه است.

رئیس اتاق بازرگانی آذربایجان شرقی ادامه داد: تا زمانی که زیرساخت های توسعه اقتصادی برای کشور فراهم نشده دسترسی به موفقیت ها بسیار سخت خواهد بود و ما اعتقاد داریم تا زمانی که موضوع قاچاق در کشور ساماندهی نشده دست بخش خصوصی بسته خواهد بود.

وی افزود: تا زمانی که کشور ما با کشورهای دیگر تعامل منطقی نداشته باشد دسترسی به برنامه های حوزه مقاومت اقتصادی امکان ناپذیر خواهد بود.

ضرورت حمایت از واحدهای صنعتی کوچک و متوسط کشور

حسن زاده در خصوص حمایت از واحدهای کو چک و متوسط گفت: در حدود پنج ماه است که موضوع حمایت از واحدهای کوچک و متوسط مطرح شده که در استان ما نیز صدها جلسه در این مورد تشکیل شده اما متاسفانه چند روز پیش اعلام شد که وزارت صنایع و معادن هماهنگی با بانک مرکزی ندارد که در این میان مردم بیشترین ضرر را خواهند دید.

وی افزود: لایحه رفع موانع تولید در مجلس مصوب شد اما چندین ماده آن عملیاتی نمی شود.

رئیس اتاق بازرگانی آذربایجان شرقی  ادامه داد: استان اذربایجان شرقی پتانسیل بزرگی در بخش معادن دارد اما به خاطر قوانین چندین سال قبل هیچ کس جرات سرمایه گذاری در این زمینه را ندارد.

زیرساخت های مناسب برای فعالیت بخش خصوصی فراهم شود

حسین وثوقی نیز در این جلسه اظهار داشت: ۲۵ درصد تولید ناخالص ملی در مرکز کشور انجام می شود اما در سایر استان ها حجم این تولید بسیار پایین است و همین امر توسعه مرکز با دیگر استان ها را بسیار متفاوت کرده است.

دبیر اتاق بازرگانی اردبیل ادامه داد: در کشوری که ۳۵ هزار میلیارد دلار ارزش منابع جاری آن است که دومین کشور جهان در این زمینه به شمار می رود، متاسفانه منابع به خوبی مدیریت نمی شود.

وی افزود: استان اردبیل در نرخ بیکاری رتبه هفتم و رتبه اول کشور از نظر مشارکت اقتصادی را دارد.

وثوقی با تاکید بر افزای جوایز صادراتی و مشوق های اقتصادی گفت: در این میان باید از بخش خصوصی حمایت شده و به ان اعتماد کرد اما نرخ جوایز کنونی بسیار کم بوده و مشوقی برای بخش خصوصی به شمار نمی رود.

وی ادامه داد: ۷۳ میلیون دلار از استان اردبیل از طریق مرز بیله سوار صادرات انجام داده که نسبت به سال گذشته افزایش ۱۰ درصدی داشته است.

دبیر اتاق بازرگانی اردبیل  افزود: موضوع ترانزیت از دیگر مزیت های این استان است که در این راستا یک میلیارد دلار ترانزیت انجام داده ایم که موضوع اهمیت پرداخت به زیرساخت ها را بیشتر نشان می دهد.

وی در خصوص ارتباط با دیگر کشورها در زمینه بازرگانی نیز گفت: در اتاق بازرگانی اردبیل با کشور ترکیه و آذربایجان ارتباط داریم، همچنین در مسکو نیز نمایشگاه دائمی داشته و برنامه ریزی برای حضور دائمی در این کشور ها داریم.

وثوقی ادامه داد: سال جاری ۱۵ هیات اقتصادی به کشورهای مختلف ارسال می کنیم.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار