سیاست‌های اقتصاد مقاومتی نقشه راه رشد و پیشرفت است

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو محمد جواد ایروانی در همایش هم اندیشی و بررسی راهکارهای اقتصاد مقاومتی در توسعه بروجرد در سالن همایش های دانشگاه آزاد این شهرستان، افزود: گفتمان اقتصاد مقاومتی اولویت نخست کشور است.

وی ادامه داد: مرحله تبیین سیاست های سال اقتصاد مقاومتی و نظریه اقتصادی سال های گذشته توسط دانشگاه ها و استادان تفسیر شده است.

ایروانی با بیان اینکه طبق آمار هر زمان درآمدهای ارزی بالا رفته، اقتصاد ایران عقب رفت داشته است؛ گفت: اگر جهش صادراتی داشته باشیم وضعیت ما بهبود پیدا نمی کند و ضربات دیگری به ما وارد می شود مگر اینکه با برنامه ریزی و آگاهانه از این فضا استفاده کنیم.

وی با اشاره به بندهای سیاست های اقتصاد مقاومتی اظهارکرد: هر یک از بندهای این سیاست ها در حکم یک چرخ دنده از این ماشین بزرگ اقتصادی است که حرکت به موقع آن اقتصاد مقاومتی را در مسیر درست به حرکت می اندازد.

ایروانی افزود: استان لرستان یکی از سه استان پیشتاز در سیاست های کمیته اقتصاد مقاومتی است و این استعداد را دارد که در اقتصاد موفق شود.

وی اظهار کرد: لرستان از نظر جاذبه های گردشگری، تاریخی، معادن غنی، تولید حبوبات، تولید ماهیان سردآبی، برخورداری از مراتع وسیع، ذخایر گیاهان دارویی و برخورداری از نیروی انسانی جوان مستعد در زمینه اقتصاد مقاومتی است.

وی با تاکید بر لزوم تقویت ظرفیت های استان افزود: نگاه مسئولان لرستان باید نگاهی ملی باشد و امکانات و ظرفیت های استان شناسایی شود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه نظام بانکی باید مطابق فنون علمی و در راستای تقویت اقتصاد عملی باشد، گفت: اقتصاد ملی نباید به دلیل سود نظام بانکی تضعیف شود.

وی افزود: نرخ سود سپرده ها نیز باید متناسب با بازده اقتصادی وام های اعطایی باشد تا تعادل برقرار شود.

ایروانی با تاکید بر اصلاح سیاست های بانکی کشور اظهار کرد: با توجه به بند 9 سیاست های اقتصاد مقاومتی حیاتی ترین مساله اقتصاد مقاومتی ملی، چرخش جهت گیری اعتبارات بانکی به سمت بخش واقعی اقتصاد و تولید است.

وی صندوق توسعه ملی را یکی از کارهای مهم در اقتصاد کشور دانست و گفت: باید در هر استان صندوق های توسعه راه اندازی شود تا با اشراف کامل بر استعدادهای استان تسهیلات لازم را ارایه دهند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، شناسایی بازارهای منطقه ای و صادراتی و انعقاد تفاهم با کشورهای همسایه و جلوگیری از خام فروشی را از موارد اقتصاد مقاومتی دانست و افزود: فرصت توسعه و تولید با باز شدن بازارهای اطراف و کشورهای همسایه فراهم شده است.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار