دویچه وله: بیابان لوت و قنات های ایران در انتظار پیوستن به فهرست میراث جهانی

به گزارش سرویس اقتصادی "جام نیـوز"، دویچه وله فارسی در گزارشی به شرح زیر نوشت: روز دوشنبه 21 تیر (11 ژوئیه) حدود دو هزار تن از نمایندگان کشورهای عضو سازمان ملل، مدیران ارشد و نهادهای مشورتی یونسکو، و همچنین کارشناسان میراث فرهنگی و طبیعی، بررسی پیرامون مکان های جدیدی را که برای پیوستن به فهرست میراث جهانی پیشنهاد شده اند، آغاز کردند.

بر اساس بیانیه ای که وزارت امور خارجه ترکیه منتشر کرد، در این نشست یازده روزه همچنین گزارش هایی که در مورد وضعیت حفاظتی 156 اثر ثبت شده در فهرست میراث جهانی تهیه شده اند، و نیز وضعیت کنونی آثاری که در فهرست آثار در معرض خطر این سازمان قرار دارند، بررسی خواهد شد.


ایرینا بوکووا مدیر کل یونسکو در مراسم گشایش نشست استانبول گفته که میراث جهانی در کشورهایی که دستخوش ناآرامی شده اند، تهدید می شود.


او از جمله به آثار باستانی در پالمیرای سوریه و موصل عراق اشاره کرده که توسط تروریست های گروه داعش ویران شده اند.


دویچه وله فارسی توضیح داد: شرکت کنندگان نشست میراث جهانی یونسکو در استانبول دست کم به پرونده های 23 اثر برای پیوستن به فهرست میراث جهانی رسیدگی خواهند کرد.


14 تقاضا مربوط به آثار فرهنگی از کشورهای گوناگون است و 9 پیشنهاد برای پیوستن آثار طبیعی به فهرست یونسکو عرضه شده است.
جمهوری اسلامی خواستار افزودن کویر لوت به فهرست آثار طبیعی شده و از یونسکو تقاضا کرده است، قنا ت های ایران را نیز به فهرست آثار فرهنگی جهان بیافزاید.


هفته گذشته رسانه های ایران خبر دادند که یونسکو به هر دو تقاضای ایران ایراد گرفته و خواستار رفع نواقص این دو پرونده از سوی مقام های مسئول شده است.


دویچه وله فارسی در پایان افزود: پس از اعلام این خبر محمدحسن طالبیان، معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگردی در راس یک هیات کارشناسی به استانبول رفت تا از پرونده ثبت جهانی قنات ها و بیابان لوت ایران در فهرست جهانی یونسکو دفاع کند.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار