ماراتن کنکور در اردبیل آغاز شد/تجربی بیشترین، هنر کمترین داوطلب

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها- ونوس بهنود: مطابق اعلام مسئولان آموزش‌وپرورش استان اردبیل در کنکور امسال ۱۷ هزار و ۷۹۷ نفر در اردبیل رقابت دارند. رقابتی که مسیر زندگی فرد را تعیین کرده و به واقع سرنوشت‌ساز است.

معاون متوسطه آموزش‌وپرورش استان دقایقی پیش در گفتگو با خبرنگار مهر تصریح کرد: با وجود تلاش چندین ساله مسئولان آموزشی همچنان تراکم داوطلبان در رشته تجربی قابل‌توجه بوده و رقابت در این رشته را بسیار سخت و حساس ساخته است.

علی ورودی تعداد داوطلبان تجربی را ۱۰ هزار و ۷۰۸ نفر و بالغ بر ۷۰ درصد داوطلبان عنوان کرد و افزود: در رشته ریاضی دو هزار و ۱۰۸، در علوم انسانی دو هزار و ۵۱۱، در زبان هزار و ۹۰۵ و در هنر ۵۶۵ داوطلب رقابت دارند.

وی افزود: به دلیل اینکه برخی داوطلبان شرکت‌کننده در ریاضی و تجربی در هنر و زبان نیز شرکت می‌کنند، برخی ثبت‌نام‌ها تکراری است و در اصل ۱۵ هزار و ۳۲۷ داوطلب کنکور با یکدیگر رقابت دارند.

برگزاری کنکور در شش شهرستان

معاون متوسطه آموزش‌وپرورش استان به برگزاری کنکور در شش شهرستان شامل گرمی، بیله سوار، خلخال، پارس‌آباد، مشگین شهر و اردبیل اشاره کرد و افزود: کنکور در روزهای پنج‌شنبه و جمعه برگزار خواهد شد.

به گفته ورودی آزمون رشته‌های ریاضی و انسانی صبح پنج‌شنبه و رشته هنر در عصر پنج‌شنبه برگزار می‌شود؛ در عین حال آزمون رشته تجربی در صبح جمعه و زبان خارجی در عصر روز جمعه برگزار خواهد شد.

همچنین نماینده تام‌الاختیار آزمون سراسری در استان نیز در خصوص روند برگزاری کنکور تصریح کرد: از کل داوطلبان ۱۰ هزار و ۴۲۹  نفر از این افراد در مرکز استان کنکور داده و بقیه در شهرستان‌های دیگر رقابت دارند.

مرتضی ابراهیمی با اشاره به اینکه هفت هزار نفر از داوطلبان در دانشگاه محقق اردبیلی کنکور می‌دهند، اضافه کرد: مابقی شرکت‌کنندگان در دانشگاه‌های آزاد اسلامی و پیام نور اردبیل در آزمون حضور دارند.

فعال‌سازی پایگاه‌های انتخاب رشته بعد از کنکور

تراکم دانش‌آموزان در رشته تجربی به تعبیر بسیاری از کارشناسان موجب ریزش قابل‌توجه تعداد کثیری از دانش‌آموزان با توجه به محدودیت ظرفیت پذیرش دانشگاه‌ها همراه خواهد بود.

با این وجود به منظور انتخاب رشته صحیح آموزش‌وپرورش استان در نظر دارد بعد از اعلام نتایج پایگاه‌های انتخاب رشته را دایر کند.

معاون آموزش متوسطه آموزش‌وپرورش استان متذکر شد: به همین منظور در مرکز استان چهار پایگاه  دایر شده و در سایر شهرستان‌ها نیز پایگاه‌های انتخاب رشته فعال می‌شود.

ورودی از اجرای طرح جدیدی برای انتخاب رشته دانش‌آموزان خبر داد و متذکر شد: برای اولین بار مشاوران و اساتید انتخاب رشته مدرسه به مدرسه مراجعه کرده و به دانش‌آموزان در انتخاب رشته کمک می‌کنند.

وی متذکر شد: این طرح می‌تواند توزیع عادلانه و برابری از امکان انتخاب رشته برای دانش‌آموزان نواحی و مناطق اردبیل ایجاد کند.

باید منتظر ماند و دید دانش‌آموزان اردبیلی در کنکور امسال چه کارنامه‌ای را از خود بر جای می‌گذارند و آیا می‌توانند بسیاری از سدها از جمله قطب کنکور که سال‌ها است نسبت به تغییر آن درخواست می‌شود و کمبود امکانات آموزشی که به واقع متفاوت از استان‌های پیشرفته در کنکور است را کنار زده و استعداد خود را به رخ بکشند.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار