X بستن تبلیغات
5. Fixed

نشست ناتو - روسیه شکست خورد

خبرگزاری ایرنا: نشست ناتو - روسیه که در اوج تنش در روابط و هماهنگی های نظامی در بروکسل برگزار شد، با اعلام رسمی اینکه مواضع دو طرف به هم نزدیک نشده است، پایان یافت.

پس از تصمیم نشست شنبه گذشته سران 28 کشور عضو ناتو در ورشو پایتخت لهستان که اعلام شد چهار گردان نیروی جدید این پیمان نزدیک خاک و هم مرز روسیه در شرق اروپا و منطقه دریایی بالتیک مستقر می شود، تنش ها بین مسکو و غرب افزایش یافته است.

به گزارش خبرگزاری روسیا سگودنیا، ینس اشتولتنبرگ دبیرکل ناتو امروز (چهارشنبه) پس از پایان نشست این پیمان و روسیه گفت: مواضع دو طرف در مذاکرات انجام شده به یکدیگر نزدیک نشده است.

وی افزود: در این مذاکرات موضوع های سودمند زیادی صریح و آشکار مورد بحث قرار گرفت و در آینده نیز چنین نشست هایی برگزار خواهد شد، ولی تاریخ آن هنوز تعیین نشده است.

همچنین الکساندر گروشکو نماینده دائمی روسیه در ناتو در باره ماندگاری اختلاف نظر بین دو طرف اظهار کرد: سیاست پیمان آتلانتیک شمالی خطر برقراری رقابت تسلیحاتی را ایجاد می کند.

وی گفت: به ناتو هشدار دادیم که کمک های (نظامی) به اوکراین منجر به انتقامجویی از سوی این کشور می شود.

گروشکو اظهار کرد: در نشست ناتو - روسیه همچنین موضع مسکو در باره افزایش فعالیت های این پیمان در دریای سیاه اعلام شد.

یکی از موضوعات مطرح در نشست بروکسل، رایزنی های کارشناسان نظامی در باره امنیت پروازها بر فراز منطقه دریایی بالتیک بود که در این بخش موافقت شد، نشست ها ادامه یابد.

از سال 2014 پیمان ناتو مرتبط با اوضاع و درگیری های اوکراین و متهم کردن مسکو به دخالت در اوضاع داخلی بویژه درگیری ها در شرق این کشور، فعالیت شورای ناتو روسیه را تقریبا متوقف کرده است.

نشست امروز، نخستین دور مذاکرات بین ناتو و روسیه پس از موافقت این ائتلاف نظامی با افزایش نیرو در لهستان و کشورهای بالکان بود.

دو طرف در دیدار امروز علاوه بر تصمیمات ناتو و اوضاع اوکراین، درباره افغانستان نیز بحث و تبادل نظر کردند.

سران ناتو هفته گذشته در ورشو تصمیم گرفتند، چهار گردان رزمی جدید را در مرزهای روسیه با لهستان و کشورهای بالتیک مستقر کنند.

سران ناتو همچنین با انتشار بیانیه ای، روسیه را به رفتار و سیاست های بی ثبات کننده، اقدامات تحریک آمیز در مرزهای ناتو و نقض حریم هوایی کشورهای عضو این پیمان متهم کردند.

روابط ناتو و مسکو از زمان جدایی شبه جزیره کریمه و ضمیمه شدن آن به روسیه به سردی گرایید.
غرب روسیه را به حمایت از جدایی طلبان روس تبار در شرق اوکراین متهم می کند.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار