نخست وزیر نپال با طرح رای عدم اعتماد روبه‌رو است

به گفته یک منبع آگاه، پس از آنکه شورشیان سابق مائوییست که از ائتلاف حاکم نپال پشتیبانی کرده بودند حمایت خود را قطع کردند، نخست وزیر این کشور خود را برای مواجه شدن با پیشنهاد رای عدم اعتماد در پارلمان آماده کرده اما لزومی برای استعفای خود نمی‌بیند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، نپال سال‌هاست که گرفتار آشوب‌های سیاسی شده و تلاش مائوئیست‌ها برای برکناری "کی.پی اولی"، نخست وزیر این کشور و تشکیل یک دولت جدید، نپال را به سمت مرحله دیگری از بی‌ثباتی و بلاتکلیفی سوق داده است.

"اولی" در اکتبر سال گذشته میلادی پس از آنکه مائوییست‌ها حمایت پارلمانی خود را از حزب وی برای تشکیل یک ائتلاف پیشنهاد دادند، روی کار آمد، در حال حاضر وی اگر نتواند احزاب دیگر را به اتحاد با حزبش متقاعد کند با دورنمای یک رای عدم اعتماد رو به رو می‌شود.

حزب مائوییست اولی را به خلف وعده متهم کرده و انتظار می‌رود امروز (چهارشنبه) رسما پیشنهاد رای عدم اعتماد در خصوص نخست وزیر را تسلیم پارلمان کند.

پرامود داهان، مشاور مطبوعاتی اولی پس از نشستی با شرکای ائتلافی گفت: نیازی نیست که نخست وزیر استعفا دهد. اگر رای عدم اعتماد علیه او در پارلمان برگزار شود، خود به خود نخست وزیر با برکناری رو به رو خواهد شد.

هند و چین، همسایگان نپال که برای نفوذ در این کشور رقابت می‌کنند به شدت نسبت به دورنمای بی‌ثباتی بیشتر در این کشور که پس از زلزله شدید سال گذشته تلاش می‌کند خود را بازسازی کند، نگرانند.

"اولی" که هفتمین نخست وزیر نپال از سال 2008 میلادی به دنبال براندازی سلطنت 239 ساله محسوب می‌شود، در مه سال جاری میلادی پس از امضای توافق از تلاش مائوییست‌ها برای برکناری‌اش جان سالم به در ببرد.

مقامات مائوییست روز سه شنبه اعلام کردند، حزب اپوزیسیون "کنگره نپال" که بزرگترین حزب در پارلمان به شمار می‌آید آماده است تا از پراچانوا، رهبر حزب مائوییست در تشکیل یک دولت جدید حمایت کند.

اگر چنین مساله‌ای رخ دهد،  ائتلاف اولی در پارلمان 595 عضوی برای نجات، به حمایت دیگر احزاب کوچکتر نیاز دارد.

حزب "کنگره نپال" قرار است امروز درباره حمایت از مائوییست‌ها تصمیم گیری کند.

مائوییست‌ها "اولی" را به ناکامی در برطرف کردن خشم مردم به خاطر قانون اساسی جدید وناکامی در بازسازی منازل و جاده‌های تخریب شده در زلزله سال گذشته میلادی متهم می‌کنند.

نپال در سپتامبر سال گذشته میلادی قانون اساسی جدیدی را تصویب کرد. تصویب آن یک لحظه نادر از اجماع سیاسی به نظر می‌رسید اما به سرعت اعتراضات پس از آن به راه افتاد.

انتهای پیام

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار