افتتاح خطوط تولیدی باتری های پیشرفته (MF) و نیروگاه تولید همزمان برق و حرارات(CHP) و رونمایی از7باتری پیشرفته نظامی و 19 باتری پیشرفته خودوریی و صنعتی

وزیر دفاع در مراسم افتتاح خطوط تولیدی باتری های پیشرفته : افتتاح خطوط تولیدی باتری های پیشرفته (MF) و نیروگاه تولید همزمان برق و حرارات(CHP) و رونمایی از7باتری پیشرفته نظامی و 19 باتری پیشرفته خودوریی و صنعتی سازمان توسعه منابع انرژی وزارت دفاع با دستیابی به فناوری برتر در زمینه ساخت باتری خودرو عملاً با ایجاد توان تولید بیش از 10 میلیون واحد انواع باتری، امکان تأمین 100 درصدی نیاز بازارهای داخلی را فراهم نمود

با حضور دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و سردار سرتیپ پاسدار دکتر حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ،خطوط تولیدی باتری های پیشرفته (MF) و نیروگاه تولید همزمان برق و حرارات(CHP)به طور رسمی افتتاح و از7 باتری پیشرفته نظامی و 19 باتری پیشرفته خودوریی و صنعتی رونمایی و تولید مجموعه باتری های مخصوص دوچرخه، موتورسیکلت برقی و شارژ سیار تلفن همراه و رایانه که توسط متخصصان سازمان توسعه منابع انرژی وزارت دفاع به مرحله بهره برداری رسیده است آغاز به کار کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از اداره کل تبلیغات دفاعی وزارت دفاع ؛ سردار دهقان طی سخنانی در حاشیه افتتاح این خطوط تولیدی اظهار داشت: سازمان توسعه منابع انرژی وزارت دفاع به عنوان متولی مبحث انرژی و ذخیره سازها در فرآیندی کاملاً کارشناسی طی 14 ماه با صرف بیش از 75 هزار ساعت کار کارشناسی در فضایی به مساحت 42 هزار متر مربع زمینه اشتغال مستقیم برای 120 نفر را فراهم کرد و با دستیابی به فناوری برتر در زمینه ساخت باتری خودرو عملاً با ایجاد توان تولید بیش از 10 میلیون واحد انواع باتری، امکان تأمین 100 درصدی نیاز بازارهای داخلی را فراهم نمود.
وی افزود:طراحی ، تولید و عرضه بالغ بر 15 نوع محصول جدید، کاهش 100 درصدی مصرف انرژی ، افزایش بهره وری مواد اولیه ، برخورداری از پیشرفته ترین دانش فنی ، تجهیزات تولید صنعت باتری و بکارگیری نیروهای دانش بنیان و متخصصان صنعت کشور از بارزترین مصادیق اجرای طرح تحول و توسعه در صنعت باتری کشور است که بحمد الله در سازمان توسعه منابع انرژی وزارت دفاع به منصه ظهور رسید.
وزیر دفاع همچنین اظهار داشت: با عنایت به سیاست های کلی ابلاغی اقتصاد مقاومتی توسط رهبر معظم انقلاب در راستای کاهش مصرف انرژی و افزایش فرصت صادرات انرژی، احداث نیروگاه های مقیاس کوچک تولید همزمان برق و حرارت(CHP) گزینه مناسبی جهت سرمایه گذاری های خرد بخش خصوصی در صنعت برق بوده که موجب افزایش امنیت تولید و صادرات برق و همچنین کاهش شدت مصرف انرژی می گردد. این سیستم ها علاوه بر تولید برق قابلیت بازیافت حرارت اتلافی از مولد الکترونیکی را دارا می باشد که راندمان واحدهای نیروگاهی را از 35 درصد معمول به 85 درصد می رساند.
سردار دهقان افزود:در همین راستا شرکت توسعه منابع انرژی وزارت دفاع با استفاده از سرمایه گذاری بخش خصوصی، اقدام به احداث یک واحد نیروگاه تولید هم زمان برق و حرارت کامل(CHP FULL) به ظرفیت 3 مگاوات الکتریکال و 3 مگاوات حرارتی در یکی از گروه های صنعتی خود نموده است. این نیروگاه با استفاده از 3 دستگاه موتور ژنراتور گاز سوز1 مگاوات در طول سال برق تولیدی را به شبکه سراسری واگذار می نماید و در صورت قطع برق شبکه نیروگاه به عنوان پشتیبانی برق گروه صنعتی عمل می کند.
وزیر دفاع گفت: حرارت بازیافتی به صورت آب گرم در فصول سرد برای گرمایش در موتور خانه مرکزی و در فصول گرم برای سرمایش در چیلرهای جذبی مورد استفاده قرار می گیرد که در صورت استفاده کامل از این نیروگاه سالانه به طور میانگین 20 میلیون کیلو وات ساعت برق تولید شده و به میزان یک و نیم میلیون متر مکعب در مصرف گاز صرفه جویی می شود.
همزمان با افتتاح این خطوط و رونمایی از7 باتری پیشرفته نظامی و 19 باتری پیشرفته خودوریی و صنعتی توسط دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور ، تولید مجموعه باتری های مخصوص دوچرخه ، موتور سیکلت های برقی و شارژ سیار تلفن همراه و رایانه در کارخانه تولید باتری های لیتیومی سازمان توسعه منابع انرژی وزارت دفاع آغاز گردید و گام مهمی دیگر در امکان پذیری حمل و نقل الکتریکی در جهت خودکفایی و جلوگیری از واردات برداشته شد.
وزیر دفاع با بیان اینکه باتری های لیتیومی از فن آوری های نوین بوده که در توسعه حمل و نقل الکتریکی، مخابرات ، سامانه های تجدید پذیر و انرژی های پاک نقش کلیدی دارد خاطر نشان کرد: تولید این باتری ها گام بلندی جهت توسعه فن آوری های نوین ذخیره سازهای انرژی بوده و در حال حاضر کشورهای محدودی در دنیا به این فن آوری دست پیدا کرده اند.
سردار دهقان در پایان با اشاره به راهبرد وزارت دفاع در کمک به توسعه ملی تأکید کرد :تلاش برای نهادینه سازی اقتصاد مقاومتی با نگاه به استعداد و توان داخلی بعنوان یک هدف مهم در این وزارتخانه با جدیت دنبال می شود و پروژه های افتتاحی نیز در همین راستا برنامه ریزی و اجراء گردید.
 

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق [email protected] تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار