ناگفته‌های انتخابات مرحله دوم مجلس دهم

عباسعلی اسدی در آستانه 26 تیر سالروز تأسیس شورای نگهبان در نشست خبری با خبرنگاران دلیل تغییر نفر چهارم در حوزه انتخابیه تبریز، آذرشهر و اسکو و ابطال انتخابات در حوزه انتخابیه اهر و هریس را تشریح کرد.

وی در رابطه با جابه جایی نفر چهارم و پنجم در حوزه انتخابیه تبریز، اهر و هریس در انتخابات مجلس دهم اظهار داشت: به دلیل فاصله بسیار کم آرا و وجود 903 صندوق در حوزه انتخابیه تبریز، آذرشهر و اسکو با بررسی مجدد، و شمارش آرا در انتخابات سالم و در امنیت کامل برگزار شد تنها در یک صندوق اشتباه انسانی و خطا رخ داده بود که با عوامل آن برخورد شد که موجب جابه جایی نفر چهارم و پنجم در انتخابات تبریز، آذرشهر و اسکو شد و آقای سعیدی به جای آقای منادی به مجلس راه یافت.

اسدی، درباره ابطال حوزه انتخابات اهر و هریس در مجلس دهم در مرحله دوم نیز اظهار داشت: ابطال این حوزه به دلیل رعایت نکردن برخی نکات از سوی عوامل اجرایی بود که براساس اعلام بازرسان اعزامی شورای نگهبان صورت گرفت و در حال حاضر نیز این پرونده از طرف اداره کل قوانین و حقوقی شورای نگهبان تحت بررسی است.

رئیس هیئت نظارت و بازرسی انتخابات آذربایجان‌شرقی اظهار داشت: تنها ایران نیست که شورای نگهبان دارد بلکه در سایر کشورها نیز نهادهای مشابهی وجود دارد که حافظ و نگهبان قانون اساسی هستند و قوانین را بررسی، تصویب و تائید نهایی می‌کند تا مغایر با قانون اساسی آن کشور نباشد.

وی خاطرنشان کرد: این شورا ترکیبی از حقوقدان‌های معرفی شده از سوی قوه قضائیه و با رای نمایندگان مجلس انتخاب می‌شوند کاملا مستقل هستند و وامدار هیچ گروه و نهادی نیستند.

اسدی گفت: حضور شورای نگهبان در کنار مجلس و لزوم تائید مصوبات مجلس موجب شده تا کشور و نظام از آسیب‌ها مصون بماند و حفظ شود و در زمینه انتخابات نیز نظارت بر عهده شورای نگهبان است که به شکایت‌ها نیز رسیدگی می‌کند و اجازه تضییع حقوق کسی را نمی‌دهد.

وی افزود: ترکیب شورای نگهبان در کشور مستقل و کامل‌تر از کشورهای دیگری مانند فرانسه است که در زمینه مسائل دموکراسی و آزادی مطرح است که قوای سه گانه در آن دخالت دارند و کاملا مستقل نیست.

اسدی اظهار داشت: بر اساس قانون اساسی وظیفه شورای نگهبان تشخیص و تطبیق قوانین و مقررات وضع شده در مجلس شورای اسلامی با قوانین فقه اسلامی است.

وی با بیان اینکه شورای نگهبان در نظام جمهوری اسلامی ایران یکی از مهم‌ترین نهادهای حکومتی به شمار می‌‌آید، افزود: این نهاد شباهت زیادی با بعضی از نهادهای قانون در تعدادی از کشورها دارد در قوانین اساسی برخی کشورها نیز نهادی به نام دادگاه قانون اساسی، شورای قانون اساسی، دیوان قانون اساسی و نظایر آن پیش‌بینی شده است که با وجود برخی تفاوت‌ها از حیث ساختار و نوع مسئولیت‌ها با یکدیگر شباهت دارند.

رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان آذربایجان‌شرقی با یادآوری تاریخ حضور روحانیت شیعه در نظارت بر قوانین مصوب مجلس گفت: این روند از زمان مشروطیت آغاز شده است و اعدام شیخ فضل‌الله نوری نیز در راستای مخالفت با این امر صورت گرفت و امروز نیز اگر بخواهیم نقش نظارتی شورای نگهبان را حذف کنیم باید فاتحه نظام جمهوری اسلامی را بخوانیم و شورای نگهبان بنا به فرمایش امام راحل «عماد نظام بوده» و همواره مورد تائید بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی بوده و در دیدگاه ایشان «توهین به شورای نگهبان و تضعیف آنان امری خطرناک به اسلام محسوب شده است».

وی تاکید کرد: حذف فقهای شیعه موجب انحراف مشروطیت شد و در حقیقت کسانی که به نظر قانونی شورای نگهبان سر تسلیم فرود نمی‌آورند در حقیقت دیکتاتور هستند.

اسدی تصریح کرد: شورای نگهبان بر قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی نظارت می‌کند تا راه نفوذ و استعمار بسته شود، در مجلس ششم برخی می‌خواستند با تصویب قوانینی نظام جمهوری اسلامی ایران را تحت سلطه غرب قرار دهند اما نظارت شورای نگهبان مانع از به سرانجام رسیدن اهداف استعماری شد.

وی با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری سال 88 یادآور شد: فتنه 88 ضربات زیادی به کشور زد که ریشه آن نیز عدم تبعیت از قانون بود، گفت: عده‌ای در برخی مقاطع همچون فتنه‌ 88 ثابت کردند نه تنها قانون جمهوری اسلامی محل اعتنا نیست بلکه حتی قوانین غربی را هم در مسئله انتخابات قبول ندارند و این امر نشأت گرفته از خودرایی بودن این مدعیان است.

اسدی قانون را فصل‌الخطاب دانست و متذکر شد: کسانی که قانون کشور را زیر پا می‌گذارند یا واقعا خائن هستند و می‌خواهند وجهه نظام اسلامی را در جهان مخدوش نمایند و یا اینکه جاهل هستند و با جهالت خود زحمات یک ملت را زیر سوال می‌برند.

وی با بیان اینکه قانون فصل‌الخصاب باید باشد، تصریح کرد: شورای نگهبان حافظ اسلامیت و جمهوریت نظام است و تفسیر قانون اساسی بر عهده شورای نگهبان است.

اسدی خاطرنشان کرد: نظارت بر انتخابات به غیر از انتخابات شورای شهر و روستا تمام انتخابات خبرگان، ریاست جمهوری و مجلس بر عهده شورای نگهبان است.

به گزارش فارس؛ وی بابیان اینکه برخی درجاهای که قانون به نفعشان نیست آغاز به تخریب شورای نگهبان می‌کنند، گفت: قانون‌شکنی خطرناک‌ترین حرکت در جامعه است و بی‌قانونی در جامعه هرج‌ومرج را به همراه دارد.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق [email protected] تخلف اطلاع دهید.

اسکریپت سایت خبری موریکس به فروش میرسد با تمامی امکانات اضافه شده و با بهترین رتبه و درامد.برای خرید با این آی دی تماس بگیرید https://telegram.me/ehsankhaleghii

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار