گشت‌زنی تایوان در دریای چین جنوبی پس از حکم لاهه

یک کشتی جنگی تایوان امروز (چهارشنبه) برای "دفاع از قلمروی آبی تایوان" در دریای چین جنوبی حرکت کرد؛ یک روز پس از آنکه دادگاهی بین‌المللی حکم داد که چین هیچگونه حق تاریخی در آب‌های مورد مناقشه ندارد و ادعاهای تایپه را هم در جزایر این دریا تضعیف کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، تسای اینگ-ون، رئیس‌جمهوری تایوان در کنار نیروها بر روی کشتی جنگی گفت تایوانی‌ها برای دفاع از حقوق کشورشان مصمم هستند. این کشتی جنگی به سمت جزیره تایپینگ تحت کنترل تایوان در سلسله جزایر اسپارتلی حرکت کرد. 

"دیوان دائمی داوری" در لاهه سه‌شنبه حکم داد که چین هیچگونه حق تاریخی‌ در مورد ادعاهایش در دریای چین جنوبی ندارد و پکن حقوق ارضی فیلیپین را در منطقه اقتصادی انحصاری نقض کرده است. قضات یکی از دادگاه‌های حکمیت در حکمی ادعاهای چین مبنی بر داشتن حقوق انحصاری و اقتصادی بر بخش‌ وسیعی از دریای چین جنوبی را رد کردند؛ حکمی که برای فیلیپین یک پیروزی و برای تایوان تضعیف محسوب می‌شود.

دولت تایوان گفته است، حکم مذکور "کاملا غیر قابل پذیرش" است و هیچ الزام اجرایی ندارد چرا که این دادگاه از تایوان برای حضور در روند دادگاه دعوت رسمی به عمل نیاورده و این کشور دیدگاه‌های خود را عنوان نکرده است.

رئیس‌جمهوری تایوان خطاب به سربازان گفت: حکم مذکور درباره دریای چین جنوبی خصوصا درباره جزیره تایپینگ حقوق این کشور را در دریای چین جنوبی و آب‌های اطراف آن به خطر می‌اندازد. این عملیات گشت‌زنی نشان خواهد داد که مردم تایوان برای دفاع از حقوق کشورشان مصمم هستند.

انتهای پیام

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار