حبیب‌الهی: تولید کتاب با فناوری‌ «واقعیت افزوده» بر کیفیت آموزش موثر است/ ثبت تجربه نوین نشر با کتاب سال مهندسی

گفت‌‌و‌گو ی ایبنا با دبیر کتاب سال مهندسی مکانیک

تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۱۶

مهدی حبیب‌الهی، دبیر کتاب سال مهندسی مکانیک ضمن اعلام خبر آغاز به کار دبیرخانه کتاب سال مهندسی مکانیک گفت: صنعت نشر نخستین‌بار «فناوری واقعیت افزوده» را با انتشار کتاب سال مهندسی مکانیک 96 تجربه می‌کند.

حبیب‌الهی: تولید کتاب با فناوری‌ «واقعیت افزوده» بر کیفیت آموزش موثر است/ ثبت تجربه نوین نشر با کتاب سال مهندسیمهدی حبیب‌الهی، دبیر کتاب سال مهندسی مکانیک در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) ضمن اشاره به آغاز به کار دبیر‌خانه کتاب سال مهندسی مکانیک اظهار کرد: کتاب سال مهندسی مکانیک، طی سال‌های 92، 94 و 95 برگزار شده و دبیرخانه برای دوره چهارم آغاز به کار کرده است. کتاب سال مهندسی در بهمن‌ماه منتشر و هر ساله پنجم اسفند‌‌ماه همزمان با زاد‌روز خواجه‌نصیر‌الدین طوسی و روز مهندسی رونمایی می‌شود.
 
وی درباره کتاب‌های دوره‌های پیشین افزود: کتاب‌ دوره‌های نخست و دوم از سوی اعضای انجمن مهندسان مکانیک تدوین شد که شامل مباحث آموزشی و زندگی‌نامه پیشکسوتان حوزه مهندسی مکانیک است. سال گذشته با توجه به حمایت انجمن مکانیک ایران کتاب در 10 فصل تدوین و مقولاتی مانند استاندارد‌‌های روز مهندسی به همت کارشناسان وزارت نفت و انجمن مهندسان مکانیک آمریکا در این اثر منعکس شد. وظیفه اصلی، انجمن مهندسان مکانیک آمریکا ارائه استاندارد‌‌های جهانی این رشته است که در سراسر دنیا اجرا می‌شود.
 
حبیب‌‌الهی ادامه داد: دیگر موضوعات دومین کتاب سال مهندسی به موضوع استارت‌آپ‌ها و مباحث مالیاتی اختصاص دارد. موسسه ملی استاندارد، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سازمان حفاظت از محیط زیست در تامین محتوای دومین کتاب سال مهندسی مکانیک همکاری داشتند. علاقه‌مندان برای تهیه  کتاب‌های سال مهندسی مکانیک می‌توانند به پایگاه www.samteno.com مراجعه کنند.
 
تولید نخستین کتاب با «کاغذ سنگ»
وی با اشاره به ویژگی‌‌های کتاب سال مهندسی مکانیک 95 گفت: کتاب سال 95 به دلیل توجه متولیان به حفظ محیط زیست از چند ویژگی‌ برخوردار است. کتاب سال مهندسی مکانیک 95 با استفاده از «کاغذ سنگ» تولید شده است بنابراین تولید و تجزیه این کتاب، آسیبی برای طبیعت به دنبال ندارد. «کاغذ سنگ» حاوی 80 درصد کربنات کلسیم و 20 درصد باقی، مواد پلیمری است. کاغذ سنگ به کاغذ دوستدار طبیعت معروف است.   
این مقام مسئول در کتاب سال مهندسی مکانیک اظهار کرد: انتشار کتاب سال مهندسی مکانیک 95 نخستین تجربه صنعت چاپ کتاب کشور در استفاده از «کاغذ سنگ» است. پاکت و پوستر پیش از این با کاغذ سنگ در کشور تولید شده بود اما کتاب از این جنس وجود نداشت. چاپ کتاب با کاغذ سنگ با توجه به نبود فناوری آن در داخل کشور فرآیند سختی است.

حبیب‌الهی افزود: مرکب مخصوص چاپ کتاب را متولیان برگزاری کتاب سال تهیه کردند با وجود این اخباری درباره احداث کارخانه‌ای برای تولید این کاغذ در کشور امید‌وارکننده است. به‌طور قطع، تولید کاغذ سنگ در کشور تحولی در صنعت نشر و زمینه‌ای برای حفظ محیط زیست است.

«واقعیت افزوده» و عرصه نشر کتاب 
وی در تشریح استفاده از تکنولوژی نوین «واقعیت افزوده» یا Augmented Reality در تولید کتاب سال مهندسی 96 گفت:  کتاب سال مهندسی مکانیک 96 با فناوری ارزش افزوده تولید خواهد شد و متخصصان فنی، کار خود را آغاز کرده‌اند. تولید کتاب با این فناوری مانند تولید کتاب با «کاغد‌ سنگ» نخستین تجربه صنعت نشر کتاب در کشور است. «واقعیت افزوده» علاوه بر محتوا با کمک مولتی‌مدیا به مخاطب در درک بهتر و عمیق‌تر یاری می‌رساند.    
 
دبیر کتاب سال مهندسی مکانیک در تشریح ویژگی‌های فناوری «واقعیت افزوده» ادامه داد: «واقعیت افزوده» اپلیکیشن قابل نصب بر دستگاه‌‌هایی مانند تلفن همراه هوشمند و تبلت‌هاست. «واقعیت افزوده» در زمینه‌های تحصيل و آموزش، دانش و پژوهش، تجارت و صنعت پرکاربرد است. اپلیکیشن واقعیت افزوده کتاب سال مهندسی مکانیک 1396 علاوه بر محتوای کلی کتاب اطلاعات شرکت‌ها را در قالب صوت و تصویر سه بعدی و فیلم در اختیار مخاطب قرار می‌دهد.
 
حبیب‌الهی اظهار کرد: مخاطب با نصب اپلیکیشن واقعیت افزودهِ کتاب سال مهندسی 96 می‌تواند با نزدیک کردن دوربین تلفن همراه خود به تصاویر کتاب، شاهد معرفی فیلم کوتاهی از بخش‌های مختلف و پیچیدگی‌های یک قطعه صنعتی و موتور دستگاه‌های مختلف باشد. شرکت‌ها و سازمان‌ها می‌توانند اپلیکیشن واقعیت افزوده اختصاصی خود را در اختیار داشته باشند.     
تجربه نوین نشر کشور و فناوری «واقعیت افزوده»   
وی درباره تاریخچه «اپلیکیشن واقعیت افزوده» گفت: نخستین‌بار در سال 2013 فناوری «واقعیت افزوده» در جهان معرفی شد که «عینک واقعیت افزوده گوگل» از‌ جمله نخستین محصولات تولید شده براساس این فناوری است. تولید کتاب سال مهندسی مکانیک 96 با فناوری واقعیت افزوده در کشور به معنای حرکت متخصصان داخلی در فاصله حداقلی با پیشرفت‌های جهانی است.
 
این کارشناس حوزه فناوری اطلاعات درباره پیشینه کاربرد فناوری واقعیت افزوده در دنیا افزود: نزدیک به یکسال گذشته کمپانی بزرگ فیلم‌سازی «والت دیزنی» از این فناوری برای مخاطب کودک استفاده کرد اما در گروه سنی بزرگسال و در حوزه چاپ کتاب از این فناوری استفاده نشده است. کمپانی والت دیزنی برای تولید اپلیکیشن واقعیت افزوده ده‌ها میلیون ‌دلار بودجه تخصیص می‌دهد و بیش از 6 ماه نیز زمان صرف می‌کند. فناوری واقعیت افزوده در تولید کتابچه‌های تبلیغ کالا دیده شده است.   
           
آزمون «واقعیت افزوده» کتاب سال مهندسی مکانیک
حبیب‌الهی درباره فرآیند تولید «اپلیکیشن واقعیت افزوده» کتاب سال مهندسی مکانیک 96 ادامه داد: برنامه‌نویسی این اپلیکیشن همزمان با تولید محتوا ادامه دارد. نمونه‌‌های تک صفحه‌ای تولید و با گوشی‌های تلفن همراه مختلف آزمون شده است تا اطمینان صد در صدی برای گروه طراح ایجاد شود.
 
وی با تاکید بر طراحی دشوار اپلیکیشن واقعیت افزوده اظهار کرد: طراحی اپلیکیشن واقعیت افزوده در حوزه نشر فعالیت آسانی نیست و نیازمند همکاری 10 متخصص از جمله در شاخه‌های فناوری اطلاعات،‌ هنر مانند‌ گرافیک،‌ نقاشی، طراحی و برنامه‌نویس علاوه بر پژوهشگر و نویسنده است. برنامه‌نویس اپلیکیشن واقعیت افزوده کتاب سال مهندسی مکانیک سال 96 دانش‌آموخته مقطع دکترا در رشته رباتیک است بنابراین بر پیچیدگی‌های طراحی این نرم‌افزار احاطه دارد.

افزایش کیفیت آموزش با فناوری «واقعیت افزوده»
دبیر کتاب سال مهندسی مکانیک درباره تاثیر تولید کتاب با فناوری اپلیکیشن واقعیت افزوده بر افزایش بهبود آموزش در رشته مهندسی گفت: به‌طور قطع تولید کتاب با فناوری‌ نوین «واقعیت افزوده» بر افزایش کیفیت آموزش رشته مهندسی در شاخه‌های مختلف موثر است. درک این تاثیر زمانی احساس می‌شود که نگاهی به وضعیت آموزش در هنرستان‌های فنی و حرفه‌ای داشته باشیم.
 
حبیب‌الهی ادامه داد: هنرستان‌های فنی و حرفه‌ای به‌عنوان مثال برای آموزش تعمیر و آشنایی هنر‌جویان با موتور خودرو باید 20 میلیون تومان برای خرید یک دستگاه پراید هزینه کنند؛‌ این در حالی است که تامین این بودجه برای همه مراکز آموزشی میسر نیست اما با فناوری واقعیت افزوده هرچند یک فضای مجازی ایجاد می‌شود تا دانشجو و هنر‌جو توانایی حضور در میدان عمل را تا حد زیادی به دست آورند. مخاطب کتاب تولید شده با فناوری واقعیت افزوده علاوه بر مشاهده قطعات مختلف دستگاه‌های صنعتی می‌تواند با برش اجزای مختلف قطعه را نیز مشاهده کند.
 
 ورود کتاب سال مهندسی به عرصه بین‌الملل
وی با اشاره به رویکرد امسال کتاب سال مهندسی مکانیک 96 اظهار کرد: شورای سیاست‌گذاری کتاب سال مهندسی مکانیک و شورای نویسندگان دو دسته مجزا از یکدیگرند. نیازسنجی برای تولید محتوا از وظایف اصلی شورای سیاست‌گذاری است. رویکرد اصلی برای کتاب سال 96 ورود به حوزه بین‌الملل است؛ تمرکز بر شناسایی و معرفی شرکت‌های داخلی که در معرفی محصولات خود توانایی چندانی ندارند از اولویت‌های کتاب سال مهندسی مکانیک است؛ به‌عبارت دیگر تهیه فهرستی از صنایع ایرانی، به‌ویژه صنایع کوچک در کتاب سال مهندسی برای معرفی به فعالان خارجی این عرصه مقدمه‌ای برای فعالیت کتاب سال به عرصه بین‌الملل است.

Share/Save/Bookmark

کد مطلب: 238347

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار