ضعف نظارت و امداد در حادثه ای که می توانست فاجعه بسازد/ آتش« سلمان»، بیدارمان کن!

آتش سوزی گسترده در برج 17 طبقه «سلمان» به عنوان یکی از مرتفع ترین برج های اداری و تجاری مشهد، بار دیگر کمبود امکانات و نقاط ضعف امور شهری را طوری به رخ مسئولان کشید که بسیاری از زوایای پنهان در وقوع حوادث خطرناک نمایان شد و اگر نبود از خودگذشتگی تعدادی از نیروهای امدادی و حرکت های خودجوش مردمی، این حادثه تلخ به فاجعه ای اسفبار تبدیل می شد.
 معاون دادستان مشهد به برخی از ضعف ها و مشکلات شهری هنگام بروز چنین حوادثی اشاره کرد و گفت:«بسیاری از ضعف ها در مدیریت بحران را نمی توان کتمان کرد و باید همه نقاط ضعفی که هنگام وقوع حوادث آشکار می شود در جلسات کارشناسی مسئولان ذی ربط مورد توجه جدی قرار گیرد».
قاضی «حیدری» همچنین به ازخودگذشتگی برخی از نیروهای آتش نشانی برای مهار شعله های آتش اشاره کرد و گفت: «اگرچه در این حادثه 3تن از آتش نشانان خدوم مصدوم و روانه بیمارستان شدند، اما بسیاری از شهروندان از کمبود امکانات و خدمات آتش نشانی گلایه مند بودند، چراکه با وجود پیشرفت های علمی در تجهیزات و فناوری های نوین برای اطفای حریق، هنوز در مشهد نتوانسته اند تجهیزات مناسب و پیشرفته را برای مهار آتش در ارتفاع فراهم و یا از آسانسورهای اطفای حریق استفاده کنند».
سرپرست مجتمع قضایی انقلاب اسلامی مشهد، کمبود نیروهای انتظامی در محل وقوع حادثه برای کنترل ترافیک، تجمع تعداد زیادی از شهروندان برای گرفتن عکس های سلفی، آیلندگذاری و یک طرفه شدن خیابان به خاطر وجود مراکز تجاری و ... را از دیگر نقاط ضعف در مدیریت بحران دانست و اضافه کرد: نباید مسئولان امر با گذشت زمان از وقوع چنین حوادثی، دیگر نقاط ضعف شهری و کمبود امکانات و تجهیزات را به فراموشی بسپارند و پس از رخداد یک حادثه تلخ، دوباره همین مسائل و موضوعات مطرح شود.
این مقام قضایی همچنین به گزارش های شفاهی برخی مسئولان درباره نداشتن مجوز بهره برداری از برج سلمان اشاره کرد و افزود: «باید تحقیقات جامعی درباره گزارش های مذکور انجام شود تا درستی و یا نادرستی این موارد و همچنین رعایت نشدن اصول بلندمرتبه سازی در برج سلمان مشخص شود و مورد بررسی قرار گیرد».

لکه خاکستری بر پیشانی مدیریت بحران
«سعید برند» هم در یادداشتی با عنوان«لکه خاکستری بر پیشانی مدیریت بحران» که در این روزنامه به چاپ رسیده است حضور کمرنگ پلیس در ساعات اولیه حادثه را موجب بی نظمی شدید در خیابان های منتهی به محل آتش سوزی دانسته و نوشته است:«ماموران نیروی انتظامی باید آموزش های لازم را در این باره ببینند که نحوه متفرق کردن تجمع کنندگان در هر ماجرایی پیچیدگی و ظرافت خود را دارد. استفاده از جملات هشدار آمیزی چون «برج دارد سقوط می کند» اگر چه می تواند عده ای را از اطراف برج متفرق کند اما قطعا بر شایعات دامن می زند».
عملکرد آتش نشانی در کنترل و اطفاء آتش نیز از نگاه این یادداشت دور نمانده است:«هر چند در ساعات اولیه آتش سوزی تنها یک دستگاه خودروی آب پاش مجهز به نردبان بلند در محل حادثه حضور داشت، اما رفته رفته به تعداد خودرو های آتش نشانی افزوده شد به طوری که در ساعات پایانی شب 250 آتش نشان به همراه 100 دستگاه خودروی اطفای حریق و تانکر آب در محل حضور داشتند»
این وضعیت چند سئوال را به اذهان متبادر می سازد:« اول این که اگر در همان زمان اتفاق دیگری در مشهد رخ می داد حضور این تعداد آتش نشان در این منطقه با آن بار شدید ترافیکی، چه حادثه تلخی را رقم ی زد؟دوم این که وقتی برای این حجم آتش سوزی، این تعداد پرسنل و خودرو حداقل به مدت 3 ساعت به کار گرفته می شود، برای حوادث بزرگ تر قطعاً با کمبود نیرو و امکانات مواجه خواهیم شد . چرا نباید استان خراسان رضوی وشهر مشهد با این برج های سر به فلک کشیده، مجهز به بالگرد آب پاش باشد؟ واقعاً اگر همین خودرو های نردبان بلند به تازگی خریداری نمی شد، چه بر سر برج سلمان می آمد؟».
البته معاون خدمات شهری شهرداری مشهد در نشست دیروز خود با خبرنگاران استفاده از بالگرد را راین حادثه امکان پذیر ندانسته و گفته بود:« با توجه به اینکه حریق در طبقات بالای این برج ١٧‌طبقه آغاز شده بود و ازطرفی نوع نمای آن به‌گونه‌ای بود که آتش سریعا به محل‌های دیگر سرایت می‌کرد و نیز به‌دلیل وزش باد، اصلا امکان استفاده از بالگرد برای اطفای حریق وجود نداشت».
خلیل الله کاظمی در ادامه افزود:« متاسفانه ساختمان برج سلمان فاقد پایانکار است و امکانات ایمنی این ساختمان پیش‌تر ازسوی آتش‌نشانان بررسی شده بود که ١٠٠درصد رعایت نشده بود. ازآنجاکه درصورت ذوب اسکلت برج سلمان، قطعا ساختمان ریزش می‌کرد، تمام اولویت آتش‌نشانی بعداز تخلیه ساختمان و پارکینگ آن به این موضوع متمرکز شد و خوشبختانه پس‌از آن مشاهده شد واحدهای تجاری برج سلمان خسارت زیادی ندیده بودند و تنها دو واحد تجاری ٨٠‌و ٢٠‌درصد سوختگی داشتند».

سئوالاتی که پاسخ می خواهد
این هم نکته دیگری است که یادداشت نویس خراسان به آن اشاره کرده است:« چطور می شود اگر یک باب مغازه چند متری مجوز های لازم را از آتش نشانی دریافت نکند، مورد تذکر به جا و صحیح شهرداری قرار می گیرد ولی برای برج 17 طبقه سلمان بدون پایانکار، مجوز بهره برداری صادر می شود و چطور می شود که به ادعای معاون نظام مهندسی، مکاتبه این سازمان درباره عدم استفاده از مهندس ناظر در ساخت برج سلمان نادیده گرفته می شود؟ به ویژه این که گفته می شود نمای ساختمان برج سلمان از نوع کامپوزیت ضد حریق نبوده و همین باعث شعله ور شدن آتش شده است. همچنین از سوی دیگر آیا این گفته معاون نظام مهندسی خراسان که برج سلمان مهندس ناظر ندارد، مسئولیت را از دوش سازمان های نظارتی بر می دارد؟ آیا در صورت بروز تخلف از سوی شهرداری، نظام مهندسی نباید از دیگر مراجع قانونی مسئله را پیگیری کند؟».
بی تردید پاسخگویی به این سئوالات مهم و ابهامات این حادثه،مطالبه به حق شهروندان مشهدی و میلیون ها زائری است که در طول سال به این شهر مقدس سفر می کنند. تامین امنیت و سلامت شهروندان از آن دسته پدیده هایی است که نمی توان صرفاً با گزارش های روتین و کلیشه ای و یا اقداماتی از سر تکلیف از آن گذشت. آتش سوزی در برج سلمان اگرچه حادثه ای تلخ و غافلگیرکننده بود اما با درس گرفتن از آن برای رفع کوتاهی هاو ایرادات پیش، حین و پس از وقوع حادثه می توان تجربه ای ارزشمند اندوخت و از وقوع حوادث مشابه جلوگیری کرد.وضعیتی که بیش از هرچیز به بیدار شدن برخی نهادهای نظار و مسئول از خواب غفلت بستگی دارد.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار