«کودک‌آزاری» و «همسرآزاری» علت 8 درصد تماس‌های اورژانس اجتماعی

به گفته رئیس مرکز فوریت‌های اجتماعی سازمان بهزیستی کشور، سالانه حدود 600 هزار تماس با اورژانس اجتماعی کشور برقرار می‌شود که فقط 141 هزار تماس آن مرتبط با فعالیت‌ها و وظایف اورژانس اجتماعی است.

حسین اسدبیگی در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینکه سالانه بیش از 600 هزار تماس تلفنی با مراکز اورژانس اجتماعی در کل کشور برقرار می‌شود، ادامه داد: اکثر این تماس‌ها یا مزاحمت است و یا تماس‌های اشتباه که به اورژانس اجتماعی مرتبط نیست.

بیش از دو سوم تماس‌های برقرار شده با اورژانس اجتماعی مزاحم و نامرتبط است

وی اظهار کرد: از حدود 600 هزار تماسی که با اورژانس اجتماعی برقرار می‌شود فقط حدود 141 هزار مورد آن با وظایف و فعالیت‌های اورژانس اجتماعی مرتبط است.

رئیس مرکز فوریت‌های اجتماعی سازمان بهزیستی کشور درخواست مشاوره و راهنمایی را بیشترین موارد تماس‌هایی دانست که با اورژانس اجتماعی برقرار می‌شود و تاکید کرد: پس از آن اکثر موارد مربوط به اختلافات خانوادگی است. در صورتی‌که درخواست مربوط به طلاق باشد، دفتر مداخله در بحران ما به منظور کاهش آمار طلاق پای کار می‌آید.

کودک‌آزاری و همسرآزاری هشت درصد تماس‌های اورژانس اجتماعی را تشکیل می‌دهند

به گفته این مسئول، از مجموع تماس‌هایی که با اورژانس اجتماعی برقرار می‌شود، سهم کودک آزاری و همسرآزاری هریک حدود هفت تا هشت درصد و سهم خودکشی حدود یک درصد است.

اسدبیگی تصریح کرد: این در حالیست که مهمترین اهداف مد نظر برای تشکیل اورژانس اجتماعی رسیدگی به موارد کودک آزاری، همسرآزاری، خودکشی، خشونت خانوادگی، معلول آزاری و سالمند آزاری، فرار از منزل و ... است که سهم بسیار کمی از تماس‌ها را به خود اختصاص می‌دهند.

وی در ادامه با بیان اینکه اورژانس اجتماعی دارای چهار بخش است، این بخش‌ها را شامل خط تلفن 123، مرکز مداخله در بحران، خودرو و تیم خدمات سیار و پایگاه خدمات اجتماعی عنوان کرد.

رئیس مرکز فوریت‌های اجتماعی سازمان بهزیستی کشور تاکید کرد: هم اکنون در کل کشور 190 شهرستان ما دارای خط تلفن 123 و مرکز مداخله در بحران هستند، 298 خودرو و تیم خدمات سیار در کشور داریم و تعداد پایگاه‌های خدمات اجتماعی ما که معمولا در مناطق حاشیه شهر هستند 162 مرکز است که فعالیت‌های اجتماع محور دارند.

140 شهرستان نیازمند اورژانس اجتماعی

اسدبیگی با بیان اینکه طبق آیین نامه اورژانس اجتماعی  تصویب شده توسط هیات دولت در سال 92  همه شهرستان‌های بالای 50 هزار نفر باید دارای اورژانس اجتماعی باشند، خاطرنشان کرد: ما 140 شهرستان بالای 50 هزار نفر در کشور داریم که باید دارای اورژانس اجتماعی بشوند.

وی افزود: با توجه به محدودیت بودجه و اعتبارات برای جذب نیرو به این منظور، اولویت‌بندی کردیم که به تدریج اورژانس اجتماعی را در این شهرستان‌ها راه‌اندازی کنیم.

رئیس مرکز فوریت‌های اجتماعی سازمان بهزیستی کشور از  فعالیت اورژانس اجتماعی در چهار  شهرستان کرمانشاه، اسلام‌آبادغرب، کنگاور و سرپل‌ذهاب نیز خبر داد و تصریح کرد: اولویت ما برای راه‌اندازی اورژانس اجتماعی در کرمانشاه با قصرشیرین است.

انتهای پیام

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار