خراب کردن آسان آباد کردن سخت

توافق برجام نقطه ضعفی ندارد. آنچه حاصل شد نیاز مبرم اقتصاد کشور بود. با مسیری که قبل از رفع تحریم‌ها دنیا علیه ما در پیش گرفته بود، دیر یا زود می‌بایست منتظر فروپاشی کامل اقتصادی می‌بودیم. با این حال برجام به مثابه یک توافق چند بعدی این روند را متوقف کرد. تحریم‌های ظالمانه بعد از بیش از یک دهه از فراروی اقتصاد کشور برداشته شد و زمینه برای فعالیت‌های تجاری و مانور اقتصاد ایران در صحنه بین‌الملل فراهم شد.

روزنامه ایران؛ مهدی تقوی: توافق برجام نقطه ضعفی ندارد. آنچه حاصل شد نیاز مبرم اقتصاد کشور بود. با مسیری که قبل از رفع تحریم‌ها دنیا علیه ما در پیش گرفته بود، دیر یا زود می‌بایست منتظر فروپاشی کامل اقتصادی می‌بودیم. با این حال برجام به مثابه یک توافق چند بعدی این روند را متوقف کرد. تحریم‌های ظالمانه بعد از بیش از یک دهه از فراروی اقتصاد کشور برداشته شد و زمینه برای فعالیت‌های تجاری و مانور اقتصاد ایران در صحنه بین‌الملل فراهم شد.

 رفت و آمد‌های هیأت‌های اقتصادی و تجاری مؤید این جنب و جوش جدید اقتصادی است. دوران تحریم آسیب‌های فراوانی هم به درآمدها و منابع مالی ما وارد ساخت و هم زمینه را برای رکود بی‌سابقه اقتصادی و تعطیلی صنعت و تولید ملی فراهم کرد. آنچه اکنون بر اقتصاد ایران سایه افکنده است نتایج سیاست‌های غلط پیشین و حاصل دوران شوم تحریم

است. اگر رکود در اقتصاد وجود دارد، اگر بانک‌ها تنگنای اعتباری دارند و اگر تولید ملی با مشکل مواجه است ریشه همه به دوران تحریم گره خورده‌ است. کارکرد دولت یازدهم تبدیل تورم 40 درصدی به تورم تک رقمی است. اکنون بعد از 25 سال، تورم کشور تک رقمی شده است.

 رشد اقتصادی منفی را هم از یاد نبریم. در حالی که نرخ رشد اقتصادی در سالیان دولت قبل و بویژه در دو سال آخر منفی بود، این روند به پیدایش نرخ مثبت رشد اقتصادی منجر شد. انضباط مالی مشهود و فضای اطمینان و ثبات اقتصادی که اکنون مشاهده می‌شود نسبت به سالیان پیش تفاوت‌های اساسی دارد. آنچه لازم است اینجا بگویم این است که خراب کردن بسیار آسان و آباد ساختن بسیار سخت است. توافقی که 6 ماه از اجرای آن می‌گذرد به مجال بیشتری برای تحقق کامل نیاز دارد.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق [email protected] تخلف اطلاع دهید.

اسکریپت سایت خبری موریکس به فروش میرسد با تمامی امکانات اضافه شده و با بهترین رتبه و درامد.برای خرید با این آی دی تماس بگیرید https://telegram.me/ehsankhaleghii

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار