بزرگداشت کیارستمی در کانون پرورش فکری / از خشم مهرجویی تا حسرت فردوسی‌پور

 مراسم یادبود و بزرگداشت عباس کیارستمی عصر امروز در محل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با حضور وزیر ارشاد و جمعی از هنرمندان برگزار شد.

به گزارش انتخاب، در این مراسم علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت‌الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی و جمعی از هنرمندان برجسته سینمای ایران از جمله داریوش مهرجویی، بهمن فرمان‌آرا، رخشان بنی‌اعتماد، نیکی کریمی و مهناز افشار حضور داشتند.

هوشنگ مرادی کرمانی، عادل فردوسی‌پور و سیروس الوند از دیگر چهره‌های حاضر در این مراسم بودند.

اجرای مراسم را علیرضا شجاع‌نوری برعهده داشت. او خطاب به حاضران در مراسم گفت: «هدف ما برگزاری مراسم یادبود برای هنرمندی است که مثل هیچ کس نیست اما کارهایش از همه شاخص‌تر است. با یاد او گرد هم آمده‌ایم تا کمی دلمان را آرام کنیم، چرا که او شاد است و ما از نبودنش غمگین هستیم.»

هنرمندان حاضر در این مراسم هر یک به شیوه خود از عباس کیارستمی گفتند. بهمن‌فرمان‌آرا که سابقۀ دوستی دیرینه‌ای با کیارستمی دارد با اندوه بسیار بخشی از یک شعر کیارستمی را در یادبود او خواند.

داریوش مهرجویی اما بسیار خشمگین بود و در حالی که پرونده پزشکی کیارستمی در حال بررسی است، به شدت از نحوه درمان کیارستمی و پزشکان معالج او انتقاد کرد.

بیان یک خاطره از زبان کیارستمی، قسمتی از حرف‌های هوشنگ مرادی کرمانی درباره این کارگردان بود. این که کیارستمی همیشه می‌گفت ما آدم‌های خوشبختی هستیم چون کارمان را دوست داریم.

فردوسی‌پور هم به درخواست شجاع‌نوری چند جمله‌ای درباره کارگردان «طعم گیلاس» صحبت کرد. مجری برنامه نود درباره کیارستمی گفت: «امیدوارم دیگر نخبه‌هایمان را مفت از دست ندهیم و عکس‌های قشنگشان را کنار خودشان ببینیم. به نظر من 1319 تا بی‌نهایت برازنده آقای کیارستمی است.»

یک دقیقه سکوت به احترام کیارستمی، درخواست رخشان بنی‌اعتماد از حاضران در مراسم بود، تا در ادامه و پس از یک دقیقه سکوت مهناز افشار درباره کیارستمی بگوید: «من از ایشان انسانیت و معرفت آموختم و آن را ادامه خواهم بود.»

نیکی کریمی هم در یادبود کارگردان برنده نخل طلای کن شعر خواند: «مگر تو روی بپوشی و فتنه بازنشانی که من قرار ندارم که دیده از تو نشانم.»

«هیچ هنرمندی این روزها نمی تواند غمگین نباشد. عباس کیارستمی «بزرگ بود و از اهالی امروز بود و با تمام افق‌های باز نسبت داشت» این‌ جملات بیژن بیژنی در یادبود کیارستمی است.

خسرو سینایی چنین گفت: «جایش همیشه خالی خواهد بود. گنجی بود و گنج را در دل خاک پنهان می کنند تاماندگار باشد. سالهاست نام او بر کتیبه فرهنگ و هنر کشورمان و کل جهان نگاشته شده و تا سال های دور خواهد درخشید.»

فرشته‌طائرپور، حبیب رضایی، سیروس الوند و محمد بزرگ‌نیا نیز هر کدام با بیان جملاتی یاد و خاطره کیارستمی را گرامی داشتند تا در نهایت نوبت به دکتر نصرالله جوادی‌پور برسد: «کار کیارستمی نشان دادن شکوه ایران به وسیله سینما بود. کیارستمی بدون اینکه ریالی بودجه دولتی بگیرد، با فیلم‌هایش برای کشورش آبرو خرید. فیلم های او درباره جنگ نیست بلکه درباره طبیعت ایران و ایرانیان است. او در آثارش چیز غریبی نشان نمی‌دهد اما ما را به تامل وامی‌دارد. کیارستمی طبیعت هر روزه ما را با هنر خود پیش چشم ما و جهانیان می آورد.»

قسمتی از این مراسم نیز نوشته ژان کلود کریر برای کیارستمی خوانده شد

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار