X بستن تبلیغات
5. Fixed

توسعه کشت کلزا راهکار تداوم خودکفایی در تولید گندم

معاون وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد: توسعه کشت کلزا راهکار تداوم خودکفایی در تولید گندم کشت دانه های روغنی به ویژه دانه روغنی کلزا از نسخه های اصلی برنامه اقتصاد مقاومتی در بخش کشاورزی است و این نسخه باید برای ادامه روند تولید گندم اجرا شود

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی گفت: تنها راهکار تداوم خودکفایی در تولید گندم توسعه کشت دانه روغنی کلزاست.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، عباس کشاورز در همایش تجلیل از پیشکسوتان و فعالان عرصه تولیدات دانه های روغنی افزود: کشت دانه های روغنی به ویژه دانه روغنی کلزا از نسخه های اصلی برنامه اقتصاد مقاومتی در بخش کشاورزی است و این نسخه باید برای ادامه روند تولید گندم اجرا شود .
وی ادامه داد: تنها راهکار تداوم خودکفایی در تولید گندم توسعه کشت دانه روغنی کلزاست در غیر این صورت تولید گندم به علت شیوع آفات و بیماری ها مورد تهدید جدی قرار خواهد گرفت.
کشاورز گفت:‌ دانه روغنی کلزا حتی اگر مشکل کمبود روغنی نداشتیم باز هم باید برای پایداری تولید گندم کشت شود.
معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی افزود: بیماری پاخوره ، آفت نماتود و رشد انواع علف های هرز مقاوم به علف کش های قوی، پایداری تولید گندم را در کشور تهدید می کند و راهکار خروج از این چالش توسعه کشت دانه روغنی کلزا و رعایت تناوب کشت آن با گندم است.
کشاورز گفت : تمام تلاش وزارت جهاد کشاورزی رعایت تناوب کشت دانه روغنی کلزا با گندم است به همین علت در دو سال گذشته سطح زیر کشت گندم کاهش یافته است.
وی افزود: با استفاده از دانش و فناوری روز دنیا و اجرای راهکارهای مدیریت کشت و استفاده از بذور اصلاح شده میزان تولید با وجود کاهش سطح زیر کشت افزایش یافته و تولید گندم مناسب بوده است.
معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی گفت: به علت کمبود آب و کاهش توان رویش اراضی کشاورزی سطح زیر کشت گندم آبی از 2 میلیون و 600 هزار هکتار به 2 میلیون هکتار کاهش یافته است.
کشاورز تاکید کرد : با این وجود نیاز داخل به محصول گندم به طور کامل تأمین شده است و هیچ نیازی به واردات گندم نیست.
وی افزود: تمام تلاش وزارت جهاد کشاورزی توسعه همکاری و مشارکت با بخش خصوصی برای تأمین بذر و دیگر نهاده های کشاورزی است.
معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی گفت : بدون حضور و همراهی انجمن ها و تشکل های کشاورزی هیچ گونه تصمیم گیری و برنامه ریزی انجام نخواهد شد.
عباس کشاورز افزایش تولید چغندر قند و شکر را از نمونه های موفق همکاری دولت با بخش خصوصی دانست و افزود : این همکاری سبب شد رکورد تولید شکر در کشور شکسته شود و به یک میلیون و 500 هزار تن برسد.
وی گفت: سطح زیرکشت چغندر قند در کشور به حدود 100 هزار هکتار رسید.
معاون امور وزراعت جهاد کشاورزی افزود: انجمن قند و شکر کشور در زمینه تولید و فرآوری و خرید محصول از کشاورز همراهی خالصانه ای داشته است و در آینده تمام اختیارات مدیریت تولید و بازار این محصول به آنها واگذار خواهد شد.
کشاورز تاکید کرد : افزایش تولید محصولات صنعتی بدون مشارکت بخش صنعتی کشاورزی امکان پذیر نیست و انتظار داریم صنعت باید متولی کالا و محصول باشد.
مشکلی در تامین شکر نداریم

معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی در حاشیه همایش بزرگداشت پنجاهمین سال فعالیت شرکت توسعه کشت دانه‌های روغنی تاکید کرد : در تامین شکر مشکلی نداریم.
عباس کشاروز در جمع خبرنگاران گفت: پارسال یک میلیون و 540 هزار تن شکر تولید و 580 هزار تن وارد شد که این 2 میلیون و 100 هزار تن تقاضای داخلی را تامین می کند.
معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی تاکید کرد : مشکلی در زمینه تامین شکر در کشور نداریم و کمبودی هم در بازار نیست.
وی افزود : روزهای اخیر 9 هزار تن شکر سفید در بورس کالا عرضه شد که 2 هزار تن از آن خریداری شد که نشان می دهد عرضه بیش از تقاضاست.
کشاورز افزود : بخش کشاورزی مراقب تولید است و از کارخانه‌های قند و شکر هم حمایت می کنیم و کارخانه‌های تصفیه شکر چندان هم جزو کارخانه‌های صنعتی نیست.
وی گفت: بخش صنعت باید با برنامه‌ریزی این کارخانه‌ها را با کارخانه‌های قند و شکر ادغام کند.
معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی همچنین پیش‌بینی کرد: 12 میلیون تن تا 12 و نیم میلیون تن گندم در کشور تولید شود که حدود 7 میلیون تن گندم خریداری شده است و تا حدود 10 میلیون تن گندم به صورت تضمینی از کشاورزان خریداری خواهد شد.
عباس کشاورز اعلام کرد : امسال نیازی به واردات نداریم و در 20 سال گذشته همواره محصولات کشاورزی داخلی ارزان‌تر از قیمت وارداتی آن بوده است.
برنامه تولید محصولات راهبردی
معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی از تدوین و اجرای برنامه راهبردی مدیریت تولید هشت محصول اساسی کشور خبر داد.
عباس کشاورز با اشاره به اینکه 94 درصد واردات بخش کشاورزی در گروه هشت محصول راهبردی است ، افزود: طرح های مدیریت تولید برای محصول برنج، گندم، جو، دانه های روغنی، چغندر قند و ذرت اجرا خواهد شد.
وی گفت: وزیر جهاد کشاورزی تاکنون برای مدیریت تولید چهار محصول گندم، جو، دانه روغنی کلزا و برنج مسئولان و مجریان مستقل منصوب کرده است و هیچ تردیدی در عملی کردن طرح ها ندارد.
معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی افزود: دولت برای اجرای برنامه حمایتی تولید پایدار هشت محصول راهبردی 500 طرح پشتیبان در زمینه تولید و تامین بذر، توسعه مکانیزاسیون و مدیریت تغذیه و مبارزه با آفات را اجرا می کند.
کشاورز گفت: دولت برای اجرای طرح های حمایتی تولید پایدار هشت محصول راهبردی آماده همکاری با بخش خصوصی است و در نظر داریم بخشی وظایف را به بخش خصوصی واگذار کنیم.
وی افزود:‌ باید همه کمک کنیم تا با تولید پایدار هشت محصول راهبردی وابستگی به واردات را کاهش دهیم.
برنامه 10 ساله برای خوداتکایی 70 درصدی در تولید روغن
مجری طرح دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه ‌سالانه یک میلیون و 200 هزار تا یک میلیون و 300 هزار تن روغن خام نیاز است ، از برنامه 10 ساله برای خوداتکایی 70 درصدی در تولید روغن خبر داد.
علیرضا مهاجر امروز در همایش بزرگداشت پنجاهمین سال فعالیت شرکت توسعه کشت دانه‌های روغنی در جمع خبرنگاران افزود : برای خودکفایی هم باید 3 میلیون تن دانه روغنی در کشور تولید شود و اگر دانه‌های روغنی در کشور تولید نشود، صنعت مرغ و تخم‌مرغ نیز با مشکل مواجه می‌شود چون کنجاله ، ماده غذایی این بخش است.
مهاجر اظهار داشت: تولید نشدن دانه‌های روغنی موجب واردات روغن و همچنین خروج مقادیر زیادی ارز می‌شود.
مجری طرح دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به بهداشت واردات روغن هم گفت: روغن ، فسادپذیر است و روغن وارداتی که از آرژانتین،‌ برزیل، جنوب شرق آسیا و هر کشور دیگر وارد می‌شود، حتی اگر بهترین روغن‌ دنیا باشد تا به ایران برسد، ممکن است کیفیت خود را از دست بدهد.
وی گفت :‌ در سال جاری 62 هزار تن دانه روغنی از کشاورزان خریداری و بیش از 90 درصد پول کشاورزان پرداخت شده است.
شرکت بازرگانی دولتی ایران دانه‌های روغنی تولید‌شده از کشاورزان را خریداری می کند.

وی گفت :‌ 22 مورد مشوق برای تولید دانه‌های روغنی در وزارت جهاد کشاورزی در نظر گرفته شده که یکی از آنها رایگان کردن بیمه کشاورزی این محصولات و همچنین برگزاری کلاس‌های آموزشی برای بالا بردن سطح اطلاعات کشاورزان است.
وی در مورد تقاضای افزایش 9 درصدی قیمت روغن نباتی توسط انجمن صنایع روغن نباتی اظهار داشت:‌ این تقاضا با توجه به افزایش قیمت خرید تضمینی دانه‌های روغنی و همچنین تورم سالانه داده شده است.
مهاجر گفت : به سه دلیل باید وابستگی به واردات دانه‌های روغنی را کاهش دهیم چون حذف تولید دانه‌های روغنی پایداری تولید گندم در کشور را به خطر می‌اندازد و استان فارس که زمانی بزرگ‌ترین تولید‌کننده گندم در کشور بود به استان ششم تولیدکننده این محصول تبدیل شده که یکی از دلایل آن رعایت نکردن تناوب کشت گندم و کلزا در این منطقه است.
مهاجر در مورد کشت فراسرزمینی دانه‌های روغنی هم گفت: دولت تلاش می کند در کشورهای نزدیک دانه‌های روغنی را تولید کند که اقداماتی هم شده است.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار