X بستن تبلیغات
5. Fixed

وجود 160 هکتار فضای بی‌دفاع شهری در تهران

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم،‌ پژمان پشمچی زاده در دویست و هفتاد و پنجمین پس از ارائه گزارش مدیرعامل راه آهن در خصوص مشکلات خطوط در دو منطقه 17 و 18 تهران اظهار داشت: ساماندهی مشکلات این خطوط می‌تواند در بالارفتن کیفیت زندگی شهر تهران اثرگذار باشد زیرا حریم این خطوط به عرصه ای برای بروز مشکلات و مسائلی که همگی به واسطه زندگی در شهر با آن آشنا هستیم، تبدیل شود.

وی با اشاره به حضور و بازدیدهای میدانی از مناطق 17 و 18 تصریح کرد: عرصه 27 هکتاری فوقانی که بر اثر اقدامات راه آهن آزاد شده می‌تواند بر اساس یک کار مطالعاتی و طراحی شهری به خوبی ساماندهی شود به طوری که امروز نقشه‌های اجرایی و مجموعه مطالعات را برای توسعه این عرصه و حفاظت در اختیار داریم. بر اساس این نقشه‌ها و مطالعات و طراحی‌های صورت گرفته نیز می‌تواند بیش از 85 درصد عرصه به فضای باز تعلق گیرد.

پشمچی زاده با تاکید بر اینکه بر اساس تصمیمات شهردار و شورای شهر قرار نیست که از این عرصه‌ها بهره گیری انتفاعی انجام شود، خاطرنشان کرد: ما نگاه انتفاعی به این عرصه‌‌ها نداریم ضمن آنکه این دو منطقه از مناطق نسبتا کم برخوردار هستند که باید فضا و امکانات این دو منطقه ارتقا یابد و در این زمینه نیز فضاهایی پیش بینی شده است.

وی ادامه داد: در صورتی که طرح پیش بینی شده اجرا و کار مطالعاتی به انجام برسد، در محدوده این طرح شاهد خواهیم بود که بیش از 138 درصد فضای سبز و بیش از 67 درصد خدمات ورزشی و نیز 54 درصد خدمات فرهنگی رشد کند.

معاون شهردار تهران با یادآوری اینکه معضلات راه آهن به این محدوده و مناطق ختم نمی‌شود، ادامه داد: خطوط راه آهن در شهر تهران بیش از 140 هکتار را به خود اختصاص داده‌اند که بسیار پرآسیب هستند و مشکلات زیادی ایجاد می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه براساس توافقات پیشین در جلسات کارشناسی املاک که با حضور کارشناس طرفین و دو کارشناس از مجموعه طرفین برگزار شد، نتایج به امضا کانون کارشناسان دادگستری رسید و قیمت نهایی برای تملک عرصه راه آهن برای شهرداری مشخص شد اما کارشناس نهایی از گزارش استنکاف کرده است، خاطرنشان کرد: برای حل این مشکل جلسه‌ای در دفتر قائم مقام دفتر شهردار برگزار شد و نماینده راه آهن در پایان جلسه اشاره کرد که این تصمیمات را به شخصه نمی‌تواند بگیرد و باید مدیرعامل اقدام کند.

پشمچی‌زاده با یادآوری اینکه شهرداری اقدامات خود را در زمینه ساماندهی انجام داده و قیمت طرفین نیز مشخص شده است، ادامه داد: اگر نگاهی به چند نمونه از خطوط راه آهن کشورهای توسعه یافته بیاندازیم، می‌بینیم که در تهران عرصه راه آهن مساحت 170 هکتاری برای 5 سکو و حریم دارد در حالی که تنها 3 هکتار از این عرصه استفاده می‌شود، در حالیکه بزرگترین ایستگاه اروپا که در لندن قرار دارد، 27 هکتار، ایستگاه توکیو که 3.5 میلیون نفر روزانه از آنجا جابه جا می‌شوند 9 هکتار وسعت دارد.

وی با انتقاد از اینکه در تهران 160 هکتار فضای پر آسیب و بی دفاع شهری ایجاد شده که مرکز جمع آوری اقلام اسقاطی و مسائلی است که بر اساس 80 سال فعالیت راه آهن ایجاد شده است، خاطرنشان کرد: باید هر چه زودتر تغییر کاربری در فضای راه آهن بدهیم تا ایستگاه را تنها نقطه ارتباط و تردد و گذر نبینیم و به عنوان تامین ملاحظات پایدار اجتماعی دیده شود تا مشکلات حل شوند.

وی با یادآوری اینکه فرقی نمی‌کند خطوط راه آهن در مرکز شهر باشد یا حاشیه، ادامه داد: اگر تنها 3 هکتار را با 5 سکو بدون اینکه تبادل اجتماعی داشته باشیم و کیفیت محیط پیرامونی راه آهن را ارتقا دهیم، بی شک مشکلات تا حد قابل توجهی کاهش می‌‌یابد. ضمن آنکه در روند ساماندهی‌ها می‌بایست 4 ملاحظه در نظر گرفته شود، نخست اجتماعی که با شبکه اجتماعی تحقق می‌‌یابد.

معاون شهردار تهران ادامه داد: ملاحظات دیگر اقتصادی است تا فرصت توسعه برای مراکز کار و تجارت ایجاد شود. سپس ملاحظات حمل و نقلی تا دسترسی‌ها آسان به همه وسایل حمل و نقل فراهم باشد و فضایی که نیازهای جدید را پاسخ دهد.

وی با تاکید بر اینکه باید طراحی شهری مبتنی بر تامین نیازهای مردم باشد، ادامه داد: از آنجایی که خطوط مترو با توجه به ضرورت کنونی با حاشیه تهران ارتباط پیدا کرده، اما برخلاف مدل‌های اروپایی برای تأمین یکسری نیازها همچنان به حاشیه شهرها خدمات می‌دهد. از همین رو این امکان وجود دارد که با توجه به توسعه خطوط مترو، فضای 160هکتاری به نفع شهر و توسعه شهر و ارتقا کیفیت زندگی تخصیص یابد.

علیرضا دبیر رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران پس از سخنان مدیر عامل راه‌آهن در خصوص مسائل مربوط به عبور خطوط راه‌آهن در مناطق 17 و 18 شهرداری تهران اظهار داشت: این زمین‌ها متعلق به راه‌آهن است و راه آهن هم به دولت تعلق دارد که آن هم مال مردم است ولی این شرایط باید تغییر کند و برای رفع مشکلات مردم این مناطق باید اقدامات عملی انجام شود.

وی ادامه داد: امیدوارم این جلسات خروجی داشته باشد و اینطور نباشد که بعد از ارائه گزارش، مدتی به این موضوع پرداخته شده و به سرعت مشکلات مردم با راه آهن به دست فراموشی سپرده شود.

دبیر به مشکلات مردم در منطقه 17 و 18 اشاره کرد و گفت: گرد و خاک و مشکلات آلودگی‌های صوتی امان مردم را در این مناطق بریده است. شهرداری و راه‌آهن با یکدیگر بنشینند و به راه حلی عملی برسند. ضروری است خروجی این جلسات طی یک مدت معین در صحن شورا ارائه شده و در نهایت برای رفع مشکلات مردم  اقدام عملی انجام شود.

انتهای پیام/

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار