Xبستن تبلیغات

موفقیت جمعیت هلال احمر در گرو حمایت مردم، داوطلبان و جوانان است

رئیس جمعیت هلال‌احمر با تاکید بر این که باید ارزش‌های سازمانی سرلوحه تدوین برنامه پنج‌ساله جمعیت قرار گیرد، اظهار کرد: موفقیت جمعیت در سطوح ملی و بین‌المللی با تکیه بر قدرت و حمایت مردمی، داوطلبان و جوانان محقق خواهد شد.

به گزارش ایسنا، دکتر سید امیرمحسن ضیائی امروز در همایش تدوین برنامه پنج‌ساله جمعیت هلال‌احمر با اشاره به این که وجود برنامه در سازمان همانند روحی است در بدن که سازمان را به سمت همگرایی و هم‌افزایی سوق می‌دهد، گفت: تدوین برنامه پنج‌ساله جمعیت، نقطه عطفی است تا از روزمرگی و اقدامات سطحی و غیرمؤثر دور شده و به برنامه‌های عمقی، متمایز و حرفه‌ای روی آوریم و مشخص کنیم، می‌خواهیم چگونه دیده شویم، جامعه چه انتظاری از ما دارد و قرار است به کجا برسیم.
وی با اشاره به این که اکنون تمرکز بسیاری بر فعالیت‌های جمعیت در حوزه امداد و نجات وجود دارد، اظهار کرد: مشخصا جمعیت در گذشته اقداماتی انجام داده که در چارچوب وظایف آن نبوده است.
ارزش اساسی و مهم هلال‌احمر در فعالیت‌های داوطلبانه، مردمی و جوانان است
ضیائی با اشاره به این که ارزش اساسی و مهم هلال‌احمر در فعالیت‌های داوطلبانه، مردمی و جوانان و حضور آن در جمع تعداد زیادی از جمعیت‌های ملی است، عنوان کرد: بر این اساس نباید فعالیت‌های خود را به امداد و نجات منحصر کنیم؛ چراکه با تکیه بر ارزش مردمی است که می‌توان حتی در زمینه مقابله با حوادث موفقیت‌های مهمی را رقم زد.
وی با اشاره به این که صرف تدوین برنامه کافی نبوده، بلکه تعهد سازمانی و عملکرد مدیریتی سازمان در تحقق اهداف برنامه از اهمیت بسیاری برخوردار است، گفت: اقدامات موثر بسیاری در سالهای گذشته برای تدوین برنامه‌های جمعیت انجام شده که حتما باید آنها را اجرایی کرد و استفاده از آنها در تدوین برنامه جمعیت نیز در دستور کار قرار دارد؛ ضمن این که هدف ما این نیست که بگوییم از صفر قصد شروع همه کارهای تدوین برنامه را داریم.

رئیس جمعیت هلال‌احمر با اشاره به این که در تدوین برنامه باید به تاثیراتی که قرار است در سطوح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی با اجرای برنامه به آنها دست یابیم نیز توجه کنیم، خاطرنشان کرد: این مهم در اصل همان برنامه و سندی است که با عنوان سند استراتژیک جمعیت هلال‌احمر تدوین و در آن تعیین شده که قرار است در درازمدت و آینده‌نگارانه بر محیط اطراف خود چه تاثیراتی بگذاریم.

وی با اشاره به برنامه‌های پنج ساله جمعیت هلال احمر، گفت: این مهم در برنامه‌های استراتژیک پنج‌ساله ما مشخص شده و اکنون قرار است در تدوین برنامه جمعیت به این مهم پرداخته شود و با تدوین دو برنامه پنج‌ساله تعیین کنیم که قرار است به چه نتایجی دست یابیم و اهداف، موقعیت، تهدیدها و فرصت‌ها، اهداف راهبردی و کلان خود را مشخص کنیم.

ضرورت توجه به اسناد بالادستی در تدوین برنامه پنج‌ساله جمعیت

ضیائی با اشاره به اینکه برنامه پنج‌ساله جمعیت همزمان با برنامه ششم کشور در حال تدوین است، خاطرنشان کرد: باید با شاخص‌هایی که از برنامه پنج‌ساله جمعیت استخراج می‌شود، عملکرد جمعیت در هر سطحی قابل ارزیابی باشد و در این زمینه باید به این نکته مهم توجه داشت که شاخص‌ها معنادار باشد؛ چراکه به عنوان نمونه نمی‌توان برای تاب‌آوری شاخص کمی تعریف کرد، بلکه باید این شاخص را کیفی دید. از این طریق می‌توان داشبورد مدیریتی تعیین کرده و از بالاترین تا پایین‌ترین سطوح فعالیت‌های جمعیت را حتی روزانه و در بازه زمانی مشخص رصد، تحلیل و ارزیابی کرد.

وی با تاکید بر تعیین ماموریت‌ها در چارچوب برنامه و تدوین برنامه مناسب برای هر کدام از آنها، خاطرنشان کرد: یکی از نکات مهم قابل توجه اسناد بالادستی از جمله سند چشم‌انداز و برنامه‌های کلان ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری، اساسنامه جمعیت و فدراسیون بین‌المللی صلیب‌سرخ و هلال‌احمر و قانون اساسی است. همچنین باید ارزیابی و برآورد دقیقی از نیروی انسانی، منابع و سخت‌افزاری که قرار است برای اجرای برنامه جمعیت هزینه شود، داشته باشیم و نباید برای برنامه‌ها «تکلیف ما لا یتاب» تعیین کرد؛ گاه در تدوین برنامه‌ها حرف‌های بزرگ و فضایی و غیرعملی بسیاری زده شده، اما به منابع و امکانات لازم برای اجرای آنها توجهی نمی‌شود و در نتیجه برنامه‌ها نتیجه‌ای نخواهد داشت.
نمی‌توان برنامه‌ای به‌دور از ارزش‌های سازمانی تدوین کرد

رئیس جمعیت هلال‌احمر با تاکید بر ضرورت توجه به انتظارات و نیازهای جامعه به اقدامات و فعالیت‌های جمعیت در تدوین برنامه پنج‌ساله، اذعان کرد: نکته‌ای که در هیچ یک از مراحل تدوین برنامه نباید از آن غافل شد، توجه به ارزش‌های سازمانی است؛ چراکه نمی‌توان برنامه‌ای به‌دور از ارزش‌هایی چون داوطلب‌محوری، بشردوستانه و بی‌غرضی و بی‌طرفی تدوین کرد.

وی با تاکید بر ضرورت بازنگری در برنامه‌ تدوین شده پس از پنج‌سال ابتدایی اجرای آن، خاطرنشان کرد: با ارزیابی نحوه اجرای برنامه در سال ۱۴۰۰ و مرور آن مشخص خواهد شد که تا چه اندازه اقدامات ما بر اساس برنامه بوده و شاهد چه تغییرات چشمگیری بوده‌ایم و پس از آن برنامه پنج‌ساله دوم را دوباره تصویب کرد. کارشناسان حتما وقت کافی گذاشته و حضور فکری، فیزیکی و شادابی ذهنی خود را در تدوین برنامه حفظ کنند.

ضیائی با تاکید بر این که مسئولیت خطیری بر دوش همه کارشناسان دخیل در تدوین برنامه پنج‌ساله جمعیت هلال‌احمر است، اظهار کرد: بر این اساس انتظار دارم تا همه کارشناسان حتما وقت کافی گذاشته و حضور فکری، فیزیکی و شادابی ذهنی خود را در تدوین برنامه حفظ و تصور کنند که آینده یک جمعیت ۹۵ ساله را رقم خواهند زد و لذا از قالب‌های ساختاری خود خارج شده و به عنوان شخصی حقیقی، دفاع و نقدی حقیقی را در رسیدن به آنچه هدف اصلی تحقق برنامه است مورد نظر داشته باشید.

بنابر اعلام روابط عمومی جمعیت هلال احمر، وی تاکید کرد: همه افرادی که در داخل و خارج از کشور به جمعیت هلال‌احمر به عنوان یک ارزش نگاه می‌کنند، می‌توانند نظرات خود را درباره برنامه پنج ساله جمعیت ارائه دهند و ما نیز امیدواریم تا این برنامه به تصویب مجمع و شورای عالی جمعیت رسیده و اجرایی شود.

به گفته رئیس جمعیت هلال‌احمر از آفات برنامه‌ها، تدوین آنها از بیرون مجموعه‌ها و سازمان‌ها است و قطعا چنین برنامه‌هایی نه فقط اجرایی نمی‌شود، بلکه در حد پایان‌نامه در گنجه سازمان‌ها باقی خواهد ماند.

انتهای پیام

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار