قیام گوهرشاد اولین تلاش خونین دسته‌جمعی برای حفظ حجاب بود

به گزارش خبرنگار مهر، حسن رحیم‌پور ازغدی ظهر سه‌شنبه در آئین اختتامیه همایش ملی قیام گوهرشاد در مشهد با اشاره به قیام خونین مسجد گوهرشاد اظهار کرد: خواندن گذشته بدون عبرت‌آموزی برای آینده توصیه نمی‌شود و مرور کردن سنگواره‌های  تاریخ به تنهایی ارزشمند نیست.

وی ادامه داد: جزئیات واقعه گوهرشاد هنوز استحصال و ثبت نشده است، در هیچ کشور اسلامی چنین مقاومتی اتفاق نیفتاده است و از این رو این واقعه دارای اهمیت فراونی است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه در کشورهای اسلامی، فشار برای تغییر لباس مردان، زنان، خط نوشتاری و زبان گفتاری به میزان مقاومت مردم بستگی دارد، این واقعه اولین تلاش خونین دسته‌جمعی و اولین جنبش حفظ کرامت زن بود که بعد از گذشت ۸۱ سال از وقوع آن به نحوی سانسور شده است  که هنوز از تعداد کشته‌ها و محل دفن آنها اطلاعاتی در دست نیست.

رحیم‌پور ازغدی اظهار کرد: حکومت در واقعه مسجد گوهرشاد غیر از کشف حجاب اهداف دیگری را نیز دنبال می‌کرد و تمام تلاشش را به کار بست تا چنین حرکت‌هایی از سوی مردم مشهد انجام نشود که این امر محقق نشد.

وی با اشاره به اینکه بعد از این واقعه مسجد گوهرشاد روحانیون به سه دسته تقسیم شدند، گفت: اقلیتی از آنها با انگلیس همراه شدند و  روی منبرها اعلام کردند که حجاب واجب نیست، برخی دیگر که اکثریت را تشکیل می‌دادند با حکومت همکاری نکردند اما در محافل عمومی هم سخنرانی نکردند و در جمع‌های خصوصی در مورد مساله حجاب اظهار نظر می‌کردند و گروه آخر هم روحانیونی بودند که از هر فرصتی برای پرداختن به موضوع  گوهرشاد استفاده و افشاگری می کردند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد: پروژه رضاخان برای اجرای طرح کشف حجاب در کشور، پروژه‌ای برنامه ریزی شده بر اساس مردم‌شناسی، دین شناسی و جامعه شناسی بود و گزارش پیشرفت پروژه علاوه بر رضاخان، به سفارت انگلیس نیز فرستاده می‌شد.

رحیم‌پور ازغدی با اشاره به برگزاری همایش قیام گوهرشاد گفت: برگزاری چنین همایش‌ها و  ارائه مقالات در زمینه قیام گوهرشاد نباید نمادی باشد بلکه باید نهادینه شود.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار