رویای طلایی صعود به لیگ برتر بانوان/در مقابل کمبودها می‌ایستیم

خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: شاید حتی برای خود بانوان اردبیلی نیز دور از ذهن باشد که طی مدتی فوتبالیست‌های دختر اردبیل ستون دروازه‌ها را به لرزه درمی‌آوردند. زمانی رقبا از دست بازیکنان اردبیلی در امان نبودند و دختران تیز و تند با مهارت تمام توپ را هدایت کرده و به دروازه رقیب می‌کشاندند.

وقفه‌ای که در فوتبال بانوان اردبیل افتاد نه به خاطر عقب‌گرد این بازیکنان بلکه به دلیل خالی کردن پشت آن ها بود. آن هم در وضعیتی که بودجه درخواستی بانوان همواره کمتر از آقایان بوده و به هر دری زده‌اند به در بسته خورده‌اند.

این روزها جان تازه‌ای در فوتبال بانوان اردبیل دمیده شده است. تحرکاتی شنیده می‌شود که خیلی‌ها را به تلاش و کوشش بازیکنان خوش‌بین ساخته و به نظر می‌رسد با تداوم آن رویای طلایی صعود به لیگ برتر محقق می‌شود.

به مدت سه هفته است تیم فوتبال بانوان اردبیل بدون تشریفات شکل گرفته است. مربی گرگانی تیم دعوت شده و تمرینات در دو زمین چمن تختی و نمین در حال انجام است. کمیته مدیریت تیم خوش‌بینانه به توانمندی بازیکنانی که حتی تک ریالی دریافت نخواهند کرد نگاه می‌کند. معتقدند دختران عزم خود را جزم کرده‌اند در مقابل همه نه و نمی‌شود ها بایستند و به همگان ثابت کنند که حمایت نکردن آن ها اشتباه و غفلت از استعدادها و پتانسیل‌های مثال‌زدنی است.

بازیکنان بدون قرارداد بازی می‌کنند           

مربی تیم در جلسه هم‌اندیشی ارزیابی وضعیت تیم تصریح کرد: ما از بین ۳۰ بازیکن، ۱۸ نفر را انتخاب کردیم و همه بازیکنان جزو چهره‌های شاخص فوتبال بانوان استان هستند.

آیناز غیایی مقدم افزود: اردوی آمادگی تیم از ۲۶ تیر ماه تا یک مرداد است و در وضعیت فعلی هفت تیم اردو دارند که همه نیز مدعی لیگ برتر هستند اما جای فکر و تردید برای ما باقی نمانده و حتماً به لیگ صعود خواهیم کرد.

وی افزود: قرار است بازی‌های لیگ به صورت رفت‌وبرگشت در شهریور ماه برگزار شود و ما از هم اکنون تمرینات جدی را آغاز کردیم.

غیایی مقدم به مشکلات جذب اسپانسر اشاره کرد و متذکر شد: با اشخاص مختلفی از بخش خصوصی صحبت کردیم و در نهایت نیز نمین سرامیک حامی تیم شده و قرار است نام این شرکت تولیدی روی پیراهن بازیکنان نوشته شود.

بی‌مهری برای حمایت تیم حتی در پیدا کردن زمین مناسب تمرین نیز دامن‌گیر شده و بعد از اینکه استانداری اردبیل واسطه اختصاص زمین شده است، تمرینات آغاز شده است.

مربی تیم فوتبال بانوان اردبیل افزود: اقدام اداره ورزش در اختصاص زمین قابل‌تقدیر است و ما امروز شاهد تمرینات فشرده تیم هستیم و تردید نداریم که می‌توانیم تیم را به لیگ برتر برسانیم.

نکته اینجا است که تمامی بازیکنان بدون قرارداد و دریافت ریالی هزینه بازی می‌کنند. اتحادی که فقط برای اثبات توانمندی خود زمانی که خیلی‌ها دست رد به سینه‌ات می‌زنند شکل گرفته است.

فوتبال بانوان اردبیل را به قطب تبدیل می‌کنیم

همین روحیه منسجم سرمربی تیم را نیز متحیر ساخته است. سمیه کبیری که خود پنج سال است با فدراسیون فوتبال همکاری دارد معتقد است همواره فوتبال بانوان با مقاومت‌هایی مواجه می‌شود و با این وجود همواره بانوان ظرفیت خود را ثابت کرده‌اند.

وی افزود: نمونه این توانمندی در اردبیل نهفته است و هر چند این استان سه سال است در لیگ حضور ندارد اما از قطب‌های فوتبال محسوب می‌شود و ما با همین تیم می‌توانیم اردبیل را به قطب فوتبال بانوان تبدیل کنیم.

سرمربی تیم فوتبال بانوان تأکید کرد: به لحاظ فنی و به لحاظ آمادگی جسمانی بازیکنان در وضعیت مطلوبی به سر می‌برند و اگر اتفاقات فوتبال را شاهد نباشیم می‌توانیم به نتایج مطلوبی برسیم.

کبیری با اشاره به چهره‌های شاخص فوتبال بانوان اردبیل از جمله فرمانی، خرمی و غیایی مقدم اضافه کرد: در عرصه فوتبال بانوان، اردبیل با این چهره‌ها شناخته می‌شود و همواره این طور مطرح می‌شود که بازیکنان زن اردبیل تیز و جدی هستند.

وی افزود: علاوه بر این دختران فوتبالی اردبیل همه تحصیل کرده هستند و بارها شده تا پاسی از شب برای تمرینات و هماهنگی ها تلاش کرده‌اند و بی‌شک این تلاش‌ها به بار خواهد نشست.

وی متذکر شد: مسئولان باید بدانند که وقتی این تیم شکل گرفته در واقع ۱۸ دختر از مشکلات جامعه در یک محیط سالم قرار گرفته‌اند و لازم است چنین اقدامی حمایت شود.

سرمربی تیم فوتبال بانوان اردبیل افزود: در وضعیت فعلی فوتسال بانوان در کشور وضعیت مناسبی دارد اما در فوتبال بزرگ‌سالان تحرک خاصی را شاهد نیستیم و بیشتر رده جوان و نوجوان فعال است؛ در حالی که حمایت اندک می‌تواند به فوتبال بزرگ‌سالان تحرک بخشد.

بهبود داوری زنان با مسابقات استانی

کل هزینه‌ای که برای تمرینات و آمادگی تیم صرف شده در مجموع ۶۰ میلیون ریال است. رقمی که به تعبیر کمیته مدیریت تیم به واقع خنده‌دار است و کسی باور نمی‌کند با این رقم که فقط برای ایاب و ذهاب بازیکنان صرف می‌شود تیمی بتواند به لیگ برتر برسد.

داور ملی فوتبال بانوان معتقد است در واقع حتی شروع کار نیز قابل‌تحسین است و وقتی وضعیت تیم ارزیابی می‌شود به واقع تلاش بازیکنان ستودنی است.

ژاله طوفان پور که در ۴۰ بازی قضاوت کرده است معتقد است حتی در حوزه داوری نیز اردبیل می‌تواند موفق عمل کند به شرط آنکه مسابقات استانی برگزار شود.

وی افزود: مسابقات استانی مکمل داوری درجه سه است و نمی‌توان گفت فردی که داور درجه سه است استعداد این کار را دارد یا نه بلکه این مسابقات هستند که می‌توانند این توانمندی را ارتقا دهند.

به اعتقاد طوفان پور نزدیک به ۳۰ نفر در اردبیل شناسایی شده‌اند که می‌توانند به عنوان داور درجه دو معرفی شوند و به دلیل اینکه حداقل درجه همکاری فدراسیون درجه دو است این افراد به فدراسیون معرفی نشده‌اند و این معرفی مستلزم برگزاری مسابقات است.

اعظم شکاری یکی دیگر از داوران فوتبال نیز نمره تیم فوتبال اردبیل را به لحاظ بازی‌ها و توانمندی از ۲۰، ۱۸ می‌داند و معتقد است با توجه به اینکه تیم حداقل امکانات را دارد بازیکنان تمامی تلاش خود را به کار بسته‌اند.

وی افزود: این آمادگی روز به روز بیشتر می‌شود و تیم شکل و قواره منسجمی به خود گرفته و دور از ذهن نیست که به لیگ برتر صعود کند.

تمامی تلاش تیم فوتبال بانوان صعود به لیگ برتر و در ادامه جذب اسپانسر برای هدایت تیم است.

تجربه تلخ تیم شهرداری اردبیل موجب شده است تیم فوتبال بانوان اردبیل به موضوع اسپانسر بخش خصوصی بی‌توجه نباشد و هر چند برای حمایت تیم با شهرداری اردبیل نیز مذاکراتی داشته و شهرداری قول مساعد حمایت تیم را مطرح کرده اما در ادامه حیات تیم بعد از صعود به لیگ برتر وجود اسپانسر ضروری است.

فوتبال بانوان اردبیل پتانسیل حضور در لیگ برتر را دارد

تحرکات فوتبال بانوان اردبیل از هیئت فوتبال استان آغاز شده است. رئیس هیئت فوتبال استان اردبیل با رویکرد مثبتی نسبت به حمایت تیم اقدام می‌کند و معتقد است فوتبال بانوان اردبیل پتانسیل حضور در لیگ برتر کشور را دارد.

صمد نوتاش که همواره از عقب ماندن فوتبال بانوان در طی سال‌های اخیر ابزار تأسف کرده است، اضافه کرد: بیشتر بازیکنان ما در اردوهای تیم‌های ملی حضور دارند و ما امیدواریم با شناختی که از بازیکنان و سرمربی داریم بتوانیم فوتبال اردبیل را به لیگ برتر برسانیم.

وی افزود: در پی هماهنگی در کمیته بانوان فراخوانی برای جذب بازیکنان منتشر شد و تیم مقتدری برای فوتبال بانوان استان تشکیل شده است.

به گفته نوتاش شرکت نمین سرامیک نیز حمایت اولیه از تیم را عهده‌دار شده و قرار است اعزام‌ها با همکاری هیئت فوتبال انجام شود.

رئیس هیئت فوتبال استان متذکر شد: ما همه اقدامات لازم برای صعود تیم به لیگ برتر را اجرا کردیم و حالا نوبت بازیکنان است که قابلیت خود را به اثبات برسانند.

در وضعیتی که فوتبال آقایان در اردبیل با افت شدید همراه شد و بازیکنان را از استادیوم‌ها به خانه‌ها کشاند اینبار نوبت دختران فوتبالی است که توانمندی خود را اثبات کنند و نشان دهند حتی کمبودها نمی‌تواند مانع از درخشش آن ها در مستطیل چمن فوتبال شود.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار