اعلام آتش‌بس در سودان جنوبی

رئیس‌جمهوری سودان جنوبی و معاون پیشین او پس از چند روز درگیری میان نیروهای خود در جوبا دستور برقراری آتش‌بس دادند.

به گزارش ایسنا، بر اساس گزارش‎ها، از روز جمعه تاکنون صدها تن در این درگیری‎ها کشته و زخمی شده‎اند. در پی انتشار گزارش‌هایی مبنی بر کشتار صدها تن در درگیری‌های سودان جنوبی، یک سخنگوی معاون سابق رئیس‌جمهور به تازگی گفت که این کشور دوباره وارد جنگ شده است. به گزارش خبرگزاری رویترز، این درگیری‌ها پنج‌شنبه و جمعه میان نیروهای وفادار به سالوا کر، رئیس‌جمهور سودان جنوبی و طرفداران ریک مچار، معاون سابقش درگرفت.

یک منبع دولتی در سودان جنوبی پیش از این اعلام کرده بود، همزمان با فوران مجدد درگیری‌های مسلحانه شدید در بخش‌هایی از جوبا، دست‌کم ۲۷۲ تن در درگیری میان فرقه‌های رقیب این کشور در پایتخت کشته شدند.

به‌ گزارش ‌ایسنا به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، شورای امنیت سازمان ملل متحد با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که اعضای این شورا خواستار توقف فوری درگیری‌ها هستند و در این‌ راستا از سالوا کر، رییس‌جمهوری این کشور و ریک مچار، معاون سابق وی می‌خواهند تمام تلاش خود را برای کنترل نیروهای تابع خود به عمل آورند.

در همین حال، دستور آتش‌بس سالوا کر از ساعت شش بعد از ظهر روز دوشنبه به وقت محلی اجرا شد. آتنی وک آتنی، سخنگوی رئیس‌جمهوری سودان جنوبی به خبرگزاری رویترز گفت: او مصمم است شراکت با ریک مچار را حفظ کند.

پس از او، مچار به یک شبکه رادیویی گفت که نیروهایش از ساعت هشت شب به وقت محلی آتش‌بس متقابلی را مراعات خواهند کرد.

همچنین یک سخنگوی ارتش سودان جنوبی روز دوشنبه به بی.بی.سی گفت که سربازان وفادار به سالوا کر دستور گرفته‌اند به پادگان‌ها برگردند. او افزود، هر کسی که در برابر این فرمان مقاومت کند، دستگیر خواهد شد.

انتهای پیام

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار