X بستن تبلیغات
5. Fixed

مستند «مکتب‌خانه از دیرباز تا امروز» دارای پشتوانه قوی پژوهشی است

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا» امروز 21 تیرماه از ساعت 15 مراسم رونمایی از مستند «مکتب‌خانه از دیرباز تا امروز»، در سالن شهید رشادی حسینیه فاطمه الزهرا (س) سپاه محمد رسول‌الله (ص) برگزار شد.

این مستند حاصل یکسال و نیم مطالعه و پژوهش در خصوص روشهای آموزش قرآن کریم در کشور و سیر تحول مکتب‌خانه‌های قرآنی است که در آن سعی شده به لزوم بازنگری به شیوه‌های آموزش قرآن کریم در کشور پرداخته شود.

در این مستند سیر تاریخی و نقاط قوت و ضعف مکتب‌خانه‌ها توسط اساتید و پژوهشگران برجسته قرآنی مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته و بر اساس لزوم آموزش همگانی و انس عمومی با قرآن کریم توسط همه اقشار و سنین، طرحها و پیشنهاداتی ارائه شده است.

رحیم قربانی رئیس سازمان قرآن و عترت بسیج تهران بزرگ در مراسم رونمایی از این مستند با بیان این مطلب که یکی از سیاست‌های فعالیت‌های قرآنی بسیج توجه به منویات رهبر معظم انقلاب است، گفت: طی مطالعات و تحقیقات یکسال و نیمه، مستندی در راستای راههای آموزش قرآن و سیر تحول و عوامل از بین رفتن مکتب‌خانه‌ها ایجاد شد.

رئیس سازمان قرآن و عترب بسیج تهران بزرگ خاطرنشان کرد: با تولید این مستند از این پس  از جهت استناد به مکتب‌خانه‌های گذشته و روشهای آموزشی و تربیتی آنها منبعی وجود خواهد داشت که مورد تایید بسیاری از علما نیز بوده است. 

وی افزود: امید است که این مستند تلنگری برای مسئولان کشور باشد تا نقش آموزشی و تربیتی مکتب‌خانه‌ها و روشهای آنها فراموش نشود. 

رضا صبور تهیه‌کننده مستند مکتب‌خانه از دیرباز تا امروز هم طی سخنانی با بیان این مطلب که این مستند به پیشنهاد رئیس سازمان قرآن و عترت بسیج تهران بزرگ دو سال پیش مطرح شد، از نمایش این مستند از هفته آینده در شبکه‌های تلویزیونی برای عموم مردم خبر داد. 

صبور با انتقاد از اینکه تا به حال مسئولان کشوری در دولتهای مختلف در این زمینه فعالیتی نداشته‌اند این امر را از ضعفهای فرهنگی کشور دانست و از عدم استفاده صحیح از ظرفیت‌ها و بودجه‌های فرهنگی کشور انتقاد کرد. 

وی درباره نقاط قوت این مستند گفت: یکی از نقاط قوت این مستند پشتوانه قوی پژوهشی آن است که قیمت و ارزش این کار را افزایش داده و سعی بر این شده تا حرفها دقیق، مستند و تاریخی بیان شود. 

صبور افزود: از مستندسازان و سینماگران دعوت می‌کنم که به فرهنگ آموزشی و تربیتی گذشته که نمود روشن آن در مکتب‌خانه‌ها بوده است توجه ویژه‌ای داشته باشند و کارهای شاخصی در این حوزه تولید کنند. 

حجت‌الاسلام حمید محمدی دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور نیز طی سخنانی با بیان این مطلب که امروز با رونمایی از مستند مکتب‌خانه از دیرباز تا امروز برای بار دیگر مکتب‌خانه‌ها در جهان معرفی شدند، گفت: این مستند می‌تواند بخش وسیعی از جامعه را با این سنت حسنه در توسعه فرهنگ قرآنی کشور آشنا کند. 

دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور با اشاره به اینکه پایه‌گذاری اصلی مکتب‌های قرآنی ائمه اطهار(ع) هستند و این امر سالیان سال ادامه داشته تصریح کرد: اینکه در بعضی از جلسات، قرآن جایگاهی ندارد به معنای انحراف از این سنت حسنه است. 

انتهای پیام/

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار