باهنر: برای حمایت از روحانی شرط داریم

خبرآنلاین: دبیرکل جبهه پیروان خط امام و رهبری از احتمال حمایت اصولگرایان از کاندیداتوری حسن روحانی برای انتخابات ریاست جمهوری سال 96 خبر داد.

محمدرضا باهنر در نشست خبری خود که در محل خبرآنلاین برگزار شد،‌ درباره احتمال یک دوره ای شدن ریاست جمهوری روحانی اظهار کرد: حداقل دو رئیس جمهور قبل از آقای روحانی در دوره دوم بیش از دوره اول رای آوردند. اما اگر قرار باشد که روحانی دوره بعد کمتر رای بیاورد،‌ چون آرای او لب مرزی بوده؛ یعنی باخت. دولت یازدهم لابد می داند لازمه این امر  آن است که مسئله رکود را دست کم در افکار عمومی حل کند.

وی ادامه داد: توقع نداریم یک ساله انقلاب شود اما باید در افکار عمومی روزنه های امیدی برای حل رکود ایجاد شود. آن هم نه با سخنرانی و مذاکره،‌ بلکه باید احساس شود. بعضی پارامترها با احساس‌شان فرق دارد. مثلا امنیت و احساس امنیت با هم فرق دارد. دولت ها باید هر دو را حل کنند. چند روز پیش مزاح کردم و گفتم دولت از رکود عبور کرده وقتش است ملت هم عبور کند. من فکر می کنم دولت انشاءالله می تواند این کار را بکند.

رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری درباره جدید بودن اکثریت نمایندگان مجلس اظهار کرد: به عنوان کسی که هفت دوره مجلس بودم به صورت کلی بگویم که دوره نمایندگی هرچه تکرار شود برای یک نفر مفیدتر است و علت آن تجربه است. نمایندگی شغلی است که تا کسی این شغل را نداشته باشد و 6 ماه از آن نگذشته باشد نمی فهمد یعنی چه. برای همین است که برخی بعد هفت ماه از نماینده شدنشان پشیمان می شوند. آنها فکر می کردند می توانند بروند و تحول ایجاد کنند اما وقتی می روند می بینند نمی توانند.

وی ادامه داد: متاسفانه به طور متوسط دوسوم نماینده‌ها در دوره های مختلف عوض می شوند و در دوره‌ای مثل مجلس دهم سه چهارم عوض شده اند. من این را مفید نمی دانم و مجلس دهم نیز این مشکل را دارد،‌ اما این مجلس ظرفیت یک مجلس کارآمد را دارد. من هم وظیفه خود می دانم مجلس را کمک کنم تا به دولت کمک شود و مطالبات مردم برآورده شود.

وی با بیان اینکه خودم را رقیب اصلاح طلب ها نمی دانم و اکنون زمانی است که باید رقابت ها تبدیل به رفاقت ها شود، اظهار کرد: برخی می پرسند برای انتخابات ریاست جمهوری چه می کنید؟ من می گویم هنوز زود است. باید تا اسفند کار کرد و اسفند ماه به این موضوع ورود کرد.

باهنر در پاسخ به سوال دیگری درباره سخنان جوانفکر مبنی بر عبور از روحانی اظهار کرد:‌آقای جوانفکر که خیلی وقت است از آقای روحانی عبور کرده بودند. اصلا به آقای روحانی نرسیده بودند که عبور کنند. اما اگر توصیه ایشان به اصلاح طلب هاست، بحث فرق می کند.

وی ادامه داد: الان فضا انتخاباتی نیست. از رسانه ها هم می خواهم فضا را انتخاباتی نکنند. هنوز 14 ماه از دولت مانده و باید مشکلات را حل کرد اما زمان انتخابات می رویم و رقابت می کنیم. از طرف جامعه مهندسین و جبهه پیروان خط امام و رهبری می گویم اما از دی ماه به بعد موضوع را بررسی می کنیم.

وی درباره احتمال حمایت اصولگرایان از روحانی اظهار کرد: ما برای اینکه از اقای روحانی حمایت کنیم یا خیر، شرط مهمی داریم. باید ببینیم در ماه های آتی عملکرد دولت چگونه است.

باهنر در پاسخ به این سوال که کمال سجادی، سخنگوی جبهه پیروان خط امام و رهبری که گفته بود تاکنون 30گزینه برای ریاست جمهوری را بررسی کرده اند، پس چطور می گوید که این جبهه تا اسفند ماه وارد بحث نمی شود،‌ اظهار کرد:‌ این مسائل با هم مغایرت ندارد. ممکن است 30 نفر در لیست باشند و آقای روحانی یکی از آن 30 نفر است. اینکه می گوییم تا چند ماه دیگر گزینه ای معرفی نمی کنیم معنایش این نیست که اوضاع را رصد نمی کنیم. بلکه ما هر روز بحث کرده و موضوعات را رصد می کنیم اما تصمیم نهایی اینکه از چه کسی حمایت می کنیم را آن زمان می گیریم.

باهنر سوالی درباره اینکه آیا احمدی نژاد نیز در لیست 30 نفره آنها حضور دارد،‌ را به صورت سوالی پاسخ داد: آقای احمدی نژاد مگر می خواهد کاندیدا شود؟

او در پاسخ به اینکه آیا منظورش احتمال ردصلاحیت احمدی نژاد است، بیان کرد: تایید صلاحیت کار حاکمیتی است و اصلا کار حزبی نیست. ما نباید دخالت کنیم. اگر حزبی بخواهد رقبایش بر اساس صلاحیت نگرفتن رقبایش کار کند،‌ ضعیف است. من درباره ردصلاحیت هیچکس نمی توانم صحبت کنم.

باهنر ادامه داد: ما رقابت هایمان را بر مبنای صلاحیت ها تعیین نمی کنیم. بلکه طوری کاندیدا معرفی می کنیم که رای بیاورد.

نایب رئیس پیشین مجلس درباره تشکیل فراکسیون سوم در مجلس نیز اظهار کرد: عده ای در مجلس مردد هستند. ممکن است در برخی موارد به اصلاح طلب ها و در برخی موارد به اصولگراها نزدیک باشند و برای همین می خواهند فراکسیون سومی تشکیل دهند اما توصیه من این است که مجلس دهم دو فراکسیونی باشد.

وی ادامه داد: در کل مجالسی که سه فراکسیونی هستند اگر یک فراکسیون اکثریت مطلق را داشته باشد، مشکلی نیست اما اگر هیچکدام اکثریت نباشد،‌ فراکسیون سوم تعیین کننده می شوند. بنابراین خیلی وقت نماینده ها صرف مذاکرات می شود. نقد من به لحاظ فنی است.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار