X بستن تبلیغات
5. Fixed

وجود 16 هزار معتاد متجاحر در استان تهران/ تغییر مصرف معتادان به سمت روانگردانها

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگراری تسنیم؛ محمد رضا آذرنیا پیش از ظهر امروز در حاشیه جلسه ستاد آسیبهای اجتماعی استان تهران در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در این جلسه درباره موضوعات آسیبهای اجتماعی همچون طلاق، اعتیاد و حاشیه‌نشینی بحث و بررسی شد و راههای کاهش آسیبهای اجتماعی و مقابله با آن مورد توجه قرار گرفت.

وی ادامه داد: بحث ساماندهی معتادان متجاحر یکی از مهمترین اولویتهای کاهش آسیبهای اجتماعی است که در این باره نیز بحث و بررسی لازم برای ساماندهی و رفع موانع برای این افراد مدنظر است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر تصریح کرد: طبق آمار نیروی انتظامی در حدود 16 هزار معتاد متجاحر در استان تهران وجود دارد که در حال حاضر ساماندهی 6 هزار نفر از معتادان متجاحر انجام گرفته است و این ظرفیت نگهداری و ساماندهی نسبت به گذشته افزایش بسیار چشمگیری داشته است.

آذرنیا خاطرنشان کرد: جمع‌آوری معتادان متجاحر، نگهداری در مجتمع بهاران، انجام فرایند بهبود و صحبتهای روانشناسی با این افراد، یکی از برنامه‌های مهم ما و سایر دستگاههای ذیربط است.

وی یادآور شد: حتی برای آینده معتادان متجاحر در زمینه اشتغالزایی نیز شرایطی فراهم آمده تا کارآفرینانی که از این افراد بهبود‌یافته بهره می‌گیرند، مشمول تسهیلات بانکی برای بحث اشتغال شوند.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه تعداد 4 هزار و 280 نفر از معتادان متجاحر در حال حاضر تحت درمان قرار دارند، گفت: بعد از درمان اولیه، این افراد نیز به بهاران منتقل می‌شوند البته یکی از شروط شهرداری برای پذیرش این افراد، داوطلب بودن آنان است که امیدواریم این شرط شهرداری که زحمات بسیاری کشیده، برآورده شود.

آذرنیا تعداد معتادان متجاحر استان تهران را 16 هزار نفر دانست و اظهار کرد: در حدود 10 درصد جمعیت این معتادان را خانمها تشکیل می‌دهند که در حال حاضر 400 نفر از این تعداد در حال طی کردن فرآیند درمان هستند.

وی اضافه کرد: مصرف بیشتر این خانمهای معتاد متجاحر، مواد مخدر بوده و 320 نفر از این افراد به‌زودی به جمع خانواده می‌پیوندند؛ درمان 80 نفر دیگر دنبال می‌شود تا آنان هم هرچه زودتر به جامعه بازگردند.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر به آمار تحصیلی، شغلی و تاهل معتادان متجاحر اشاره کرد و افزود: نزدیک به 60 درصد معتادان متجاحر متاهل هستند و 64 درصد آنان نیز شاغل محسوب می‌شوند؛ بیش از 50 درصد معتادان متجاحر باسواد هستند‌.

آذرنیا درباره برنامه‌ریزی ستاد آسیبهای اجتماعی برای معتادان متجاحر تصریح کرد: جمع‌آوری مستمر معتادان متجاحر بنابر ظرفیت درمان و نگهداری انجام می‌گیرد و این مهم ادامه‌دار خواهد بود.

وی درباره فرآیند درمان در کمپهای ترک اعتیاد نیز اظهار کرد: کمپهای ترک اعتیاد بنابر پروتکل که با دستگاههای ذیربط دارند به خدمات‌دهی می‌پردازند‌.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر در پاسخ به این پرسش که نوع مصرف مواد میان معتادان در استان تهران چه تغییری پیدا کرده است، گفت:  متاسفانه نوع مصرف به سمت روانگردانها سوق یافته و البته مقابله با مواد مخدر، روانگردانها  و آسیبهای اجتماعی به طور جد ادامه دارد.

آذرنیا درباره پاکسازی منطقه‌هایی مانند هرندی از معتادان متجاحر تاکید کرد: این محله و سایر محدوده‌هایی که معتادان متجاحر در آنجا عبور و مرور می‌کردند، پاکسازی شده است.

انتهای پیام/

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار