پایبندی به اصول اخلاقی کارشناسان دادگستری دراجرای عدالت موثر است

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی اداره کل دادگستری خراسان شمالی، احمدرضا مهرپرور در جلسه هم‌اندیشی که با حضور کارشناسان رسمی دادگستری، مدیران استانی، قضات و کارکنان مرکز استان برگزار شد، اظهار کرد: کارشناسان باید با پایبندی به اصول اخلاقی و حرفه‌ای به اجرای عدالت کمک کرده و نظریه کارشناسی را صریح، روشن، مستند و در موعد مقرر، به دادگاه ارائه کنند.

وی افزود: همه مکاتب و همه انسان‌هایی که گاها حقی را باطل می‌کنند خواستار اجرای حق و عدالت هستند.

مهرپرور تصریح کرد: نظریه دقیق کارشناسی از سوی کارشناسان رسمی دادگستری، زمینه‌ساز رفع اطاله دادرسی و اتقان آراء که از سیاست‌های دستگاه قضا است، خواهد بود.

معاون قضایی و فرهنگی رئیس‌کل دادگستری استان با اشاره به نقش کارشناسان رسمی دادگستری در کمک به قضات برای تصمیم‌گیری درست، اظهار داشت: کارشناسان می‌توانند با تشخیص صحیح و نظریه کارشناسی مناسب اعتماد مردم و قضات را جلب کرده و در صدور رای عادلانه به قضات کمک کنند.

مهرپرور افزود: نظر کارشناس نباید بر پایه ظن و گمان باشد و تا زمانی که کارشناس در ارتباط با موضوعی به‌یقین نرسد نمی‌تواند اظهارنظر کند.

وی ادامه داد: هر خطایی که در این حوزه انجام شود چهار مسئولیت شرعی، انتظامی، حقوقی و کیفری را ایجاد کرده و اعتماد مردم را سلب خواهد کرد.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار