پرده‌خوانی همراه با مرشد احدی+ فیلم

در معرفی «پرده‌خوانی» می‌گویند که این هنری ترکیبی از شعر، موسیقی، آواز، نقاشی و تصاویر است. در عین حال، نوعی قصه‌خوانی و روایت‌خوانی نیز به‌شمار می‌آید و در آن از مصنوعات ادبی و هنری بهره گرفته می‌شود.

به گزارش ایسنا، راویان داستان پرده‌ها را مرشد ‌می‌نامند؛ او معمولا با اشاره کردن به تصاویر پرده، با چوب دستی‌ای به نام «مِطْرق» تصویرها را با صدایی رسا و آهنگین، بازخوانی می‌کند. پرده‌خوان از پرده به دو روش تزیینی و طوماری استفاده می‌کند؛ در روش تزیینی، پرده فقط برای جلب توجه تماشاگران آویخته می‌شود و داستان براساس آن نقل نمی‌شود، اما در روش طوماری، داستان بر مبنای نقش‌های پرده و گاه گشودن تدریجی آن روایت می‌شود.

جنس پارچه‌ای که روی آن نقاشی شده عمدتا از متقال، کرباس، کتان و چلوار است که عموما بین سه تا چهار متر طول و عرض دارند. پرده‌ها انباشته از تصاویر بسیاری هستند و مجالس داستان و چهره‌های زیادی در آن‌ها وجود دارد. این قصه‌ها موضوعات حماسی و مذهبی متفاوتی را شامل می‌شوند، از میان داستان‌های مذهبی پرده‌خوانی‌ها می‌توان به حادثه مختار، بارگاه یزید، کرامات و معجزات انبیا و قدیسین و حتی داستان‌هایی که جنبه عامیانه دارند مانند داستان جوانمرد قصاب یا دختر نصرانی و ضامن آهو اشاره کرد.

خبرنگار ایسنا با حضور در خانه مرشد احدی - پرده‌خوان پیشکسوت - با او گفت‌وگوی تصویری انجام داد. احدی در این گفت‌وگو به سابقه فعالیتش در هنر پرده‌خوانی و تعزیه‌خوانی اشاره می‌کند و از حال‌وهوای خود هنگام پرده‌خوانی سخن می‌گوید. او همچنین در این فیلم به اجرای قطعاتی در مدح حضرت علی (ع) می‌پردازد.

ایسنا / نسترن تابع‌جماعت، علی سلطان‌محمدی

انتهای پیام

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار