X بستن تبلیغات
5. Fixed

وداع با مولاناشناس تمام‌عیار

خاكسپاري زنده‌ياد الهي قمشه‌اي در لواسان

وداع با مولاناشناس تمام‌عیار

فرهنگ > ادبیات - بانو مهدیه الهی قمشه‌ای، شاعر، مولوی‌شناس و محقق ادبیات عرفانی و فرزند یکی از نامدارترین مترجمان قرآن کریم، پس از مدت‌ها دست و پنجه نرم کردن با مشکلات تنفسی و ریوی، سرانجام عصر شنبه ۱۹ تیر در ۷۹ سالگی دعوت حق را لبیک گفت.

به گزارش همشهري، دكتر مهديه الهي قمشه‌اي كه شايد به واسطه حضور پررنگ برادرش حسين در برنامه‌هاي تلويزيون براي عموم مردم چندان شناخته‌شده نبود، در سال‌هاي اخير به چهره‌اي محبوب تبديل شد و سخنراني‌هايش درباره مثنوي معنوي، تحليل و تفسير ادبيات عرفاني و مضامين قرآني در تلويزيون بسيار مورد توجه قرار گرفت. او همچون برادرش ابيات بسيار زيادي از مثنوي از بر بود و خود هم طبع شعر و ذوق ادبي داشت.

ازجمله كتاب‌هاي اين بانوي اديب و فاضل مي‌توان به «بهار عشق»، «معبد عشق» و «خاطرات من با پدرم» اشاره كرد. مهديه از کودکی در دامان پدری حکیم و مادری روشن‌ضمیر پرورش یافت و این ترکیب باعث شد فرزندان این 2 بزرگوار در وادی علم، عرفان و ادبیات قدم بگذارند. او آمیزه‌ای از تعالیم دینی و ادبی بود و هرگز لبخند از لبانش دور نشد. گرچه 2 فرزند بانو الهی قمشه‌ای فوت كردند اما پس از دريافت خبر فوت دومین فرزند هم به خاطر قولي كه داده بودند، برای سخنرانی به دانشگاه کرمان رفت.

افشين علا، شاعر برجسته معاصر و داماد مرحومه الهي قمشه‌اي درباره وي مي‌گويد: «ايشان مولاناشناسي بود كه مثل خود مولانا براي رساندن معارف و تعاليم الهي به انسان‌ها بي‌قراري مي‌كرد و سر از پا نمي‌شناخت. او يك بانوي سنتي موقر با آداب ميهني و اسلامي بود.

در هنر خانه‌داري، معاشرت با اقشار مختلف، داشتن روي باز و پذيرايي از مهمان، يك بانوي به‌تمام‌معنا بود. ‌بانو مهديه گنجينه متون نظم و نثر فارسي در كنار آيات، احاديث و روايات بود و تمام وقت خود را به اقشار مختلف مردم اعم از دانشگاهي و عوام اختصاص مي‌داد تا گوهر گرانسنگ فارسي را به نسل‌هاي بعد از خود برساند.»

مراسم تشييع مرحومه مهديه الهي قمشه‌اي ساعت ۹ صبح امروز دوشنبه از مقابل تالار وحدت برگزار و پيكر اين محقق ادبيات عرفاني در آرامگاه خانوادگي خاندان الهي قمشه‌اي، درست يك روز پس از تدفين مرحوم عباس كيارستمي، در لواسان به خاك سپرده مي‌شود. مراسم ختم و بزرگداشت زنده‌ياد الهي قمشه‌اي هم صبح جمعه ۲۵ تير در مسجد جامع شهرك غرب برگزار خواهد شد.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار