روحیه انقلابی‌گری مهمترین شاخصه رای مجلس به حقوقدانان شورای نگهبان

به گزارش پارس نیوز،

اللهیار ملکشاهی رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی درباره شاخصهای حقوقدانان شورای نگهبان اظهار کرد: نهاد شورای نگهبان بسیار مهم، حساس و تأثیرگذار است که حافظ مشروعیت و جمهوریت نظام جمهوری اسلامی ایران است.

وی به وظایف شورای نگهبان اشاره کرد و افزود: شورای نگهبان حافظ اسلامیت، جمهوریت و قانون اساسی است که اینها جزو  وظایف حساس شورای نگهبان محسوب می‌شود، تا نظام از مسیر شرع مقدس منحرف نشود.

رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس تصریح کرد: اعضای شورای نگهبان به‌ویژه فقهای این شورا وظیفه دارند تا قوانین را بررسی کرده تا مانع از تصویب قوانین خلاف شرع شوند.

ملکشاهی تأکید کرد: حقوقدانان  شورای نگهبان باید شاخصهایی متناسب با جایگاه حساسشان داشته باشند، یعنی باید افرادی پایبند به مبانی شرع اسلام و قانون اساسی باشند که به هیچ وجه حاضر نشوند که اندکی از انجام این وظیفه کوتاهی کنند.

وی با بیان اینکه حقوقدانان شورای نگهبان باید از نظر علمی افرادی برجسته بوده و از توان استنباط و استدلال بالایی برخوردار باشند، تصریح کرد: حقوقدانان شورای نگهبان باید از نظر حقیقی به شرع مقدس و  قانون اساسی پایبند باشند.

رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس بیان کرد: حقوقدانان باید از روحیه انقلابی‌گری که از ضروریات اصلی و همچنین  مورد تأکید مقام معظم رهبری است، برخوردار باشند تا در شرایط حساس تصمیمات صحیحی اتخاذ کنند.

رئیس قوه‌ قضاییه چندی پیش در نامه‌ای به مجلس شورای اسلامی، عباسعلی کدخدایی، محمد‌رضا علیزاده، محمد‌هادی صادقی، سیدفضل‌الله موسوی و احمد‌بیگی حبیب‌آبادی را به‌عنوان کاندیداهای حقوقدان عضویت در شورای نگهبان معرفی کرد. براساس آیین‌نامه داخلی مجلس انتخاب اعضای حقوقدان شورای نگهبان به عهده نمایندگان مجلس است که در صحن پارلمان و با معرفی هیئت رئیسه انجام می‌شود.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار