انتشار فیش های حقوقی پزشکان شیطنت بود/پرداخت نامتعارف نداریم

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر ایرج حریرچی در حاشیه همایش بین المللی پیشگیری و کنترل بیماری های غیر واگیر به اقدامات مناسب بهداشتی و درمانی در طی سه دهه گذشته اشاره کرد و افزود: در حال حاضر وضعیت بیماری های واگیر و عفونی، بیماری های تغذیه ای و زایمان تا حد زیادی در کشور و دنیا کاهش یافته است، ولی به دلیل افزایش سن جامعه، عدم تحرک، مصرف غذای نامناسب، مصرف دخانیات و مصرف الکل، بیماری های غیر واگیر از جمله بیماری های قلبی و عروقی، سرطان، دیابت و انسداد ریه و تنفسی در کشور رو به افزایش است.

وی با بیان اینکه ۸۰ درصد مرگ ها به دلیل این ۴ بیماری است، افزود: حوادث ترافیکی نیز از دیگر عوامل مرگ و میر در کشور است. قسمت عمده ای از مرگ های زودرس یعنی زیر ۵۵ و ۷۰ سال ناشی از ابتلا به بیماری های غیرواگیر است.

حریرچی افزود: در بررسی اخیر انجام شده در میان ۱۹۲ کشور، ایران از لحاظ میزان موفقیت در مقابله با عوامل خطر مربوط به بیماری های غیرواگیر و رسیدن به شاخص های مناسب رتبه دوم را کسب کرده است.

قائم مقام وزیر بهداشت بر لزوم توجه به پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر تاکید کرد و گفت: باید مردم خود به میزان تحرک و نوع غذای مصرفی توجه کنند و در امر پیشگیری در این بیماری ها پیشقدم باشند تا بتوانیم یکی از دستاوردهای دیگر حوزه سلامت یعنی بالا رفتن سن امید به زندگی که در زنان ۸۰.۵ و در مردان ۷۴ سال است را حفظ کنیم.

وی تاکید کرد: باید بتوانیم امید به زندگی سالم و بدون بیماری در میان افراد جامعه را افزایش دهیم.

قائم مقام وزیر بهداشت در خصوص جلسه دیوان محاسبات در مورد میزان دریافتی های پزشکان گفت: دریافت ها و پرداخت های غیر متعارف و غیر قانونی به مدیران موضوع مستقلی است و ریشه طولانی دارد و بر اساس مصوبه هایی از سال ۷۶ داده شده و این مسئله مربوط به کل مدیران دولتی است و باید براساس فرآیندهای قانونی رسیدگی شود.

حریرچی افزود: متاسفانه انتشار تصویر برخی فیش های حقوقی از سوی برخی افراد، به نوعی شیطنت بوده و فیش چندین ماه با هم تلفیق شده بود.

وی با بیان اینکه فیش حقوقی پزشکان کاملا مشخص و رقم آن اندک است، اظهار داشت: فیش حقوقی پزشک متخصص که ۷۷.۵ درصد بار خدمات بستری بر روی دوش اوست، نزدیک به ۲ میلیون و ۵۲۰ هزار تومان است و بقیه دریافتی آن که مبالغ اندک کارانه است. یعنی در مقابل ارائه خدمت با تعرفه دولتی کمترین قیمت بعد از کسر مالیات، و سایر کسری ها به پزشک داده می شود.

حریرچی افزود: اکثر این پزشکان بیش از دو برابر پزشک تمام وقت فعالیت می کنند.

معاون کل وزارت بهداشت ضمن اشاره به گزارش دادستان دیوان محاسبات که با درایت و نظر فنی ارائه شده، افزود: گزارش دیوان محاسبات نشان داد که اضافه دریافتی یا پرداختی در وزارت بهداشت وجود ندارد و وزارت بهداشت از پرداخت های نامتعارف مبراست.

حریرچی ادامه داد: به طور مثال در استانی مثل کردستان که تنها ۴ جراح مغز دارد آیا می توانیم بخواهیم که همین تعرفه اندک را نگیرد؟! شاید عده ای بدون دریافت مبلغ فعالیت کنند اما نمی توان از همه این انتظار را داشت

وی به ابلاغ اخیر وزیر بهداشت به معاونت توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت مبنی بر تشکیل کارگروهی به منظور رسیدگی به فیش های حقوقی اشاره کرد و افزود: کارگروه با مسئولیت معاونت توسعه وزارت بهداشت بوده و نمایندگانی از دستگاه های خارج از وزارت بهداشت در این کارگروه حضور دارند چرا که می خواهیم در این باره کاملا شفاف عمل نماییم.

قائم مقام وزیر بهداشت در خصوص فوت عباس کیارستمی گفت: طبق نامه وزیر بهداشت به رئیس سازمان نظام پزشکی این پرونده به طور ویژه در دو مرحله چه قبل از ورود وزیر بهداشت و چه بعد از آن و هم در زمان حضور ایشان در فرانسه مورد بررسی قرار می گیرد.

وی با اشاره به اینکه زمان جنگ تحمیلی، ما حتی به اسرای عراقی که بیمار و مجروح بودند رسیدگی می کردیم، تاکید کرد: ما کاری را انجام می دهیم که مطابق با حقوق مرحوم کیارستمی و منافع عمومی کل بیماران باشد چرا که همه بیماران برای ما محترم هستند.

حریرچی در پایان گفت: برای ما همه ایرانیان از هر گونه قوم و مذهب محترم هستند اما برخی افراد به دلیل شاخص های فرهنگی، سیاسی، هنری و انقلابی، نزد مردم احترام ویژه ای دارند.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار