X بستن تبلیغات
5. Fixed

کاهش یک میلیادری مصرف کیسه پلاستیکی با حذف یک کیسه در هر خانه

به گزارش خبرگزاری تسنیم،‌ معصومه آباد در آغاز دویست و هفتاد و چهارمین جلسه شورا با اشاره به روز بدون نایلکس گفت: امروز شروع هفته عاری از پلاستیک است موضوعی که ضرورت آن را از شورای سوم گوشزد کردیم و قریب به 7 سال پیش مصوبه‌ای در این موضوع به تصویب رساندیم.

آباد ادامه داد: مضرات کیسه‌های پلاستیکی امروزه در دنیا شناخته شده و سازمان بهداشت جهانی نیز بر آن صحه گذاشته است و خوشبختانه عدم استفاده از این کیسه‌ها در شهرداری تهران شروع شده همچنانکه در سازمان میادین‌، سازمان پسماند و شهروند شاهد عدم بکارگیری این مواد هستیم.

رئیس کمیته ایمنی شورا افزود: متاسفانه چون روش امحا زباله‌ها به صورت دفن است این مواد در تابش نور خورشید قرار می‌گیرند و این در حالی است که ماندگاری پلاستیک‌ها در طبیعت از 300 تا 1000 سال تخمین زده می‌شود و این یک خطر بالقوه برای محیط زیست است.

آباد تصریح کرد: بند 13 سیاست‌های مقام معظم رهبری در حوزه محیط زیست بر این موضوع تاکید دارد؛ حذف مواد‌، کیسه‌ها و حتی ظروف پلاستیکی که عموما به صورت فوم کاربرد دارند و بسیار مضر هستند،‌ یک ضرورت است و باید در این راستا فرهنگ سازی شود.

وی با اشاره به یک فرهنگ غلط رایج در بین شهروندان گفت: یکی از عادات غلط ما این است که نان داغ با حرارت بالا را در این کیسه‌های پلاستیکی قرار می‌دهیم در حالی که این کار یک اقدام بسیار اشتباه است حال آنکه می‌توان نان را در کیسه‌های با الیاف گیاهی قرار داد تا کیفیت نان حفظ شود.

رئیس کمیته ایمنی شورا همچنین خاطر نشان کرد: حذف کیسه‌های پلاستیکی نیاز به فرهنگ‌سازی دارد و اگر در هر هفته و در هر خانه ایرانی یک کیسه پلاستیکی حذف شود معادل یک میلیارد کیسه پلاستیکی در طول سال و معادل 7 هزار تن پلاستیکی خواهد بود.

وی روش دیگر امتناع مردم از این کیسه‌ها را قیمت‌گذاری بر روی آن عنوان کرد.

انتهای پیام/

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار