X بستن تبلیغات
5. Fixed

دفاع مقدس مهمترین ابزار مقابله با تهاجم فرهنگی دشمن و صیانت از سرمایه فرهنگی است

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا»؛ اسفندیار چهار بند مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران در آیین افتتاحیه برنامه طعم جبهه که با حضور مدیران مناطق و معاونان پرورشی آموزش و پرورش شهر تهران و شهرستان های استان تهران در باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد، با بیان اینکه هر کشور و ملتی آینده ای دارد و برای آینده خود برنامه‌ریزی می‌کند، گفت: برنامه‌ای برای آینده مناسب است که دارای ویژگی توسعه گرا  باشد و ممکن است نگاه عده‌ای به این برنامه نگاهی اقتصادی و یا سیاسی باشد، اگر هر دو مقوله را دنبال کنیم به توسعه فرهنگی به عنوان توسعه  پیش‌نیاز احتایج داریم  و توسعه فرهنگی بدون توسعه اقتصادی و یا سیاسی رخ نمی‌دهد و ما باید هر سه توسعه را با اولویت توسعه فرهنگی دنبال کنیم.

وی در ادامه سرمایه طبیعی، کالبدی و انسانی به عنوان سرمایه‌های مد نظر در برنامه‌ریزی و توسعه نام برد و عنوان کرد: سرمایه فرهنگی و دیگری سرمایه اجتماعی را به عنوان دو برنامه مهم در دنیا به آن اهمیت می دهند و اگر این دو سرمایه به اندازه کافی ایجاد نشود، استفاده از سه سرمایه دیگر بهره وری کافی را نداشته و به چالش ها و دغدغه هایی برای عوامل موثر در بازدارندگی توسعه تبدیل می شود.

چهار بند با اشاره به اینکه ما باید بر روی سرمایه فرهنگی بیش از سرمایه های دیگر حساب باز کنیم، بیان کرد: اینکه هر جامعه و ملتی علاوه بر آن سه سرمایه، سرمایه فرهنگی دارد یک نوع هویت محسوب می شود و سرمایه فرهنگی سبب جهت گیری استفاده های سرمایه های دیگر را در  مسیر توسعه مشخص می کند و ما باید به سرمایه فرهنگی خود بیش از نفت و گاز اهمیت دهیم و از آن مراقبت کنیم تا فرهنگ ما غارت نشود.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه اساس تهاجم فرهنگی خالی کردن باورها، ارزش ها و نگرش ها  و دیدگاه هایی که می تواند در راستای  استفاده و بهره وری از سه سرمایه نخست  موثر واقع شود است عنوان داشت:کشورهای سلطه گر برای اینکه بتوانند منابع و سرمایه کشورهای در حال توسعه را از آن خود کنند،امروزه دست به غارت سرمایه های فرهنگی کشورها می زنند و  زملنی که سرمایه فرهنگی کشوری غارت شد زمینه برای غارت سرمایه های دیگر فراهم می شود.

مدیر کل آموزش و پرورش شهر تهران افزود : به همین خاطر امروز بیش از هر زمان دیگر تاکید مقام معظم رهبری بر روی جنگ نرم و مقابله با تهاجم فرهنگی نظام سلطه است و از دانش آموزان و دانشجویان به عنوان افسران جنگ نرم نام می بردند.

چهاربند با بیان اینکه اگر رابطه  این سرمایه ها را با هم بدانیم متوجه می شویم  که سرمایه های فرهنگی ما بیش از سرمایه های دیگر ارزشمند است و باید به همان اندازه که به فکر حفظ سرمایه های انسانی و طبیعی و کالبدی هستیم  باید به فکر سرمایه های فرهنگی و صیانت از آن باشیم، گفت: در بحث توسعه کسی برای ما فرش قرمز پهن نکرده است. همان‌طور که بعد از پیروزی و استقرار نظام جمهوری اسلامی فرش قرمزی برای ما وجود نداشته و این فرش قرمز به میدان های مین تبدیل شده است. نظام سلطه برای ما هر روز و ماه و سال ما  برنامه ریزی کرده است که در راستای بازدارندگی در مسیر توسعه با چاشنی تهاجم فرهنگی در تمام زمینه ها کارشکنی کند.

وی ادامه داد: برای آینده نیز کسی برای ملت ایران در عرصه  بین الملل و منطقه ای بدون تهدید به اهداف توسعه ای خود دست پیدا کنیم فرش قرمز پهن نکرده است. بیش از گذشته و پیچیده تر از جریانات گذشته  و با تهدیدهای پیچیده تر به استقبال ما می آیند و ما باید خود و نسل آینده را برای مقابله با آنها آماده کنیم.

مدیر کل آموزش و پرورش شهر تهران در بخش دیگری از سخنانش گفت: وقتی دستاوردهای فرهنگی خود را بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بررسی می کنیم  به طور برجسته دوران هشت سال دفاع مقدس به عنوان عامل فزاینده سرمایه فرهنگی در نظام جمهوری اسلامی قابل لمس است. دفاع مقدس یک ارزش افزوده ویژه و یک مقطع برجسته  در سبد سرمایه جمهوری اسلامی است که اگر به آن توجه نشود و این سرمایه عظیم به نسل جدید انتقال داده نشود, ساز و کار های مقابله با تهاجم فرهنگی روندی کند خواهد داشت و یکی از مهمترین ابرازهای برای مقابله با تهاجم فرهنگی دشمن و صیانت از سرمایه فرهنگی, دوران دفاع مقدس و فرهنگ ایثار و شهادت و مقاومت است.

وی در ادامه گفت: امروز در حماسه هایی که مدافعان حرم خلق می کنند ردپای این سرمایه فرهنگی را مشاهده می شود که سر منشاء آن به حماسه کربلا ختم می شود و این موضوع مانند گلوله برفی است که هرچه جلوتر می رود به بهمن عظیمی تبدیل می شود که برای ما به عنوان سرمایه فرهنگی ارزش پیدا می کند .

چهاربند با بیان اینکه باید  نسلی را برای آینده تربیت کنیم که این فرهنگ را به خوبی درک کرده باشد و از این تاریخ به عنوان یک سرمایه در مسیر توسعه آتی کشور استفاده کند، اظهار کرد: ما برای توسعه به سرمایه فرهنگی نیارمند هستیم و در این مسیر توسعه دفاع مقدس و فرهنگی ایثار و شهادت به طور برجشته نقش و سهم بسزایی دارد و باید با جدیت بر روی این برنامه های محتوایی کار شود تا در طول سال تحصیلی ادامه این فعالیت خوب فرهنگی را داشته باشیم.

مدیرکل آموزش و پروش شهر تهران در خاتمه در خصوص فلسفه برگزاری این اردوهای یک‌روزه طعم جبهه گفت: مجموعه آموزش و پرورش به دنبال پرکردن اوقات فراغت دانش آموزان نیست بلکه به دنبال هدف بزرگتری به نام ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و مقاومت است. اوقات فراغت درجه دوم فلسفه برگزاری این اردوها است. اوقات فراغت، ممکن است فراغت از تحصیل تلقی شود اما فراغت از تربیت نیست و تربیت تعطیل شدنی نیست و بهتر است از این زمانی که در اختیار است برای این بعد از تربیت که جنبه فرهنگی دارد استفاده کنیم و از آسیب های اجتماعی پیشگیری و با آن مقابله کنیم و بهره وری از اوقات فراغت را با استفاده از این برنامه های خوب  و پربار کامل کنیم. 

انتهای پیام/

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار