X بستن تبلیغات
5. Fixed

برای کاهش تعطیلات حوزه علمیه تلاش زیادی کردم

مدیر سابق حوزه‌های علمیه با اشاره به تاکید شورای عالی حوزه مبنی بر کوچک‌سازی بدنه اداری حوزه و کاهش تعطیلات گفت: همه تلاش خود را برای کاهش تعطیلات حوزه و بحث کوچک‌سازی به کار بستم.

به گزارش ایسنا، آیت‌الله سیدهاشم حسینی بوشهری امروز - ۲۰ تیرماه - در مراسم تودیع و معارفه مدیر حوزه با بیان اینکه همه اعمال ما تحت مراقبت الهی است افزود: فرصت‌ها را همیشه باید غنیمت شمرد، چه انسان مسئولیت داشته باشد و یا نداشته باشد.

وی با بیان اینکه انسان نباید دچار خودشیفتگی شود و نباید کارهایش در نظرش جلوه کند تصریح کرد: کارهای صورت گرفته کار یک نفر نیست، حتی متانت و صبوری و حمایت طلاب هم در انجام کارها موثر بوده و اگر همدلی میان مراکز حوزوی نبود قطعا کارها پیش نمی‌رفت.

آیت‌الله حسینی بوشهری اظهار کرد: کار در حوزه نیاز به همکاری و زمان و رفع موانع دارد و گاهی توهم مانع خودش مانع است، البته نیاز امروز حوزه با گذشته متفاوت است و نیازمند فکر و ابتکار است.

عضو شورای عالی حوزه با بیان اینکه جابجایی در مسئولیت‌ها امری طبیعی است و هیچکس نیامده که ساز و کاری طولانی برای خود تعریف کند زیرا مدیریت یک مسئولیت است و شغل نیست تصریح کرد: ما نسبت به آنچه انجام شده راضی نیستیم، ولی تلاش خود را به کار گرفته‌ایم.

وی ادامه داد: آیت‌الله اعرافی مطمئن باشند آنچه من از تجربه و توان دارم در خدمت‌شان هستم، زیرا کار در حوزه کار شخص نیست و نهایت همکاری فکری را با ایشان خواهم داشت.

آیت‌الله حسینی بوشهری به کارهای انجام شده پرداخت و گفت: سند چشم‌انداز حوزه همیشه مورد تاکید رهبری بوده و هست که این کار در مدت این چند سال انجام شد و طرح آمایش سرزمین نیز در راستای همین طرح بوده است.

تاکید بر کوچک‌سازی حوزه

وی افزود: مطالبات رهبری دسته‌بندی شده و براساس آن دنبال کارها رفتیم که این مطالبات به آقای اعرافی نیز تقدیم شده است. همچنین بحث کوچک‌سازی که مورد تاکید شورای عالی بوده الان در  دست انجام است، رتبه‌بندی واحدهای حوزوی و شاخص‌های حوزوی نیز برای سنجش حوزه مطلوب در دست انجام است.

مدیر سابق حوزه گفت: برای استقلال مالی حوزه کمیته وقف فعال شد و حدود ۳۶۰ مورد به موقوفات حوزه اضافه شده است. همچنین ۳۶۰ مدرسه در حال احداث و تجهیز و تعمیر و تکمیل است و سعی کردیم محرومیت‌های مناطق مرزی را برطرف کنیم و حقوق استاد را بیشتر بپردازیم تا افراد علاقه‌مندتر بشوند.

وی با بیان اینکه طرح متوازن علوم حوزوی در حال اجراست زیرا پایه کار حوزه فقه و اصول است عنوان کرد: آسیب‌شناسی علمی و اخلاقی حوزه مورد تاکید جدی بود و شعار بنده پرداختن به علم و اخلاق بود همچنین تقویت پایه ادبیات طلاب از دیکر کارها بوده است.

تلاش برای کاهش تعطیلات

وی افزود: شناسایی نخبگان حوزوی و بحث حوزه انقلابی از دیگر کارهای صورت گرفته است که در حوزه انقلابی به سرعت طرحی تدوین شد. همچنین برای کاهش تعطیلات حوزه تلاش جدی و بسیاری صورت گرفت.

استاد حوزه علمیه اظهار کرد: برنامه آموزشی حوزه مورد تجدید نظر قرار گرفت و در سطح مقدماتی فعالیت‌هایی صورت گرفت، ولی طرح جامع هنوز باقی مانده است.

فعالیت ۴۴ مرکز تخصصی

مدیر سابق حوزه با اشاره به فعالیت ۴۴ مرکز تخصصی و تدریس ۱۳۰۰ استاد در حوزه گفت: باید این مراکز تقویت شوند، زیرا نمی‌توان در حوزه فقط به فقه و اصول منحصر شد. همچنین آموزش زبان عربی از دیگر کارهایی است که باید با جدیت پیگیری شود.

حسینی بوشهری با بیان اینکه کارهای پژوهشی سرعت خوبی در حوزه پیدا کرده است، افزود: ۲۲۰ کتابخانه در مدارس کشور مجهز شده‌اند و بیش از ۲۰۰ هزار کتاب به این مدارس ارسال شده. همچنین در انجمن‌های علمی شاهد رشد هستیم و بیش از ۱۲۰۰ نفر عضو انجمن‌ها شده‌اند.

وی افزود: ساماندهی امور اخلاقی و مشاوره و اعزام استادان به استان‌ها و اهتمام به زی طلبگی از دیگر کارهاست و امروز یک فرد باید ابتدا دوره آشنایی با احکام را طی کند و با زی طلبگی آشنا تا بعد طلبه شود.

وی ادامه داد: مدارس امین امروز به شش هزار مدرسه رسیده همچنین طرح بینات در حال اجراست و برگزاری دوره برای معلمان آموزش و پرورش از فعالیت های دیگر ما بوده است.

بوشهری گفت: در تدوین کتب آموزش و پرورش همکاری خوبی داشته‌ایم همچنین تسهیلات خوبی برای رفاه حوزویان قرار داده‌ایم و امر شهریه نیز تا حدود زیادی سامان یافته است اگر چه مبلغ شهریه بالا نرفته است.

انتهای پیام

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار