X بستن تبلیغات
5. Fixed

برگزاری نشست تخصصی محیط زیست شهری در نخستین اجلاس جهانی شوراها و شهرداران

به گزارش خبرگزاری تسنیم،‌ مصداقی نیا از برگزاری نشست تخصصی محیط زیست شهری با محورمدیریت محیط زیست و توسعه پایدار شهرها در حاشیه اجلاس جهانی شوراها و شهرداران خبر داد و افزود: محورهای اصلی این نشست تخصصی ارزیابی اثرات زیست محیطی و مهندسی محیط زیست در شهر‌‌ها، فضای سبز و محیط زیست شهری، شهر نشینی و اثرات زیست محیطی آن، مسائل محیط زیست کلان شهرها، کنترل آلاینده‌های محیط زیست در شهرها و ایمنی، بهداشت و محیط زیست شهری است.

وی شهرنشینی را یکی از مسائل مهم زیست محیطی دانست و افزود: توسعه چشمگیر شهرنشینی همراه با توسعه شهرها از نظر جمعیت و مساحت و به وجود آمدن کلان شهرها موجب ایجاد بافت‌ها، ترکیب‌های مختلف شهری، عوامل ارتباطی و اقتصادی پیچیده‌‌ای شده است و تاثیر انسان بر محیط زیست به طور روز افزون از آثار حیات شهری ناشی می‌شود که این خود ناشی از رشد جمعیت شهرنشین و شهرنشینی بدون برنامه ریزی صحیح است.

سرپرست پژوهشکده محیط زیست دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: اگرچه شهرنشینی دارای اثرات مثبت اقتصادی و اجتماعی است، ولی خود متقابلا به مشکلات و معضلاتی برای ساکنان شهرها دامن زده است که می‌‌توان آن‌ها را به عنوان مشکلات شهرنشینی در عصر حاضر به حساب آورد.

وی با اشاره به وضعیت محیط زیست جهان در دو دهه گذشته ادامه داد: علی رغم حساسیت‌های اخیر در زمینه محیط زیست نه تنها  اثرات مخرب انسانی کاهش نیافته بلکه مسائل حاد و دشواری مانند آلودگی شدید جوی، نازک شدن لایه ازن‌‌، تشدید پدیده گلخانه‌ای و اثرات متعدد ناشی از این پدیده ها مطرح شده است.

مصداقی‌نیا تصریح کرد: در این میان شهرها نیز به عنوان مراکز جذب جمعیت با مسائل و مشکلات متعدد و مختلف زیست محیطی مانند آلودگی هوا، صدا، پسماندها، آلودگی آب‌ها و غیره روبرو هستند که این امر خود منجر به گسترش و افزایش شدت فشارهای وارده بر محیط زیست گردیده و تخریب منابع وکاهش فضاهای طبیعی و در پی آن افزایش نیاز شهروندان به محیط زیستی سالم تر شده است.

وی ادامه داد: از این رو شهرداری‌ها به عنوان برنامه ریزان ومدیران محلی با شرایط جدیدی مانند افزایش آلودگی‌ها وتخریب محیط زیست ومسائلی از این دست روبرو هستند.  به این ترتیب نقش مدیران و برنامه ریزان شهری تنها تعیین کاربری‌های اراضی و برنامه ریزی فضایی نخواهد بود، بلکه یکی از اصلی ترین و مهمترین وظایفی که بر عهده آنان است، برنامه ریزی در جهت توسعه پایدار شهری است.

وی در ادامه به اهمیت برگزاری اجلاس جهانی شوراها و شهرداران پرداخت و گفت: در این اجلاس اعضای شورای اسلامی شهرها و شهرداران سراسر کشور، رؤسای شوراهای شهر و شهرداران سایر کشورها شرکت خواهند داشت. در این جلاس پنل‌های تخصصی با مشارکت صاحبنظران و متخصصین زمینه‌های مختلف محیط زیست و مسائل شهری با هدف افزایش آگاهی و توانمندی شرکت کنندگان برقرار خواهد شد.

سرپرست پژوهشکده محیط زیست دانشگاه علوم پزشکی تهران در پایان خاطرنشان کرد: اجلاس جهانی شوراها و شهرداران در طرحی 5 ساله برنامه ریزی شده است که بعد از برگزاری نخستین اجلاس، در سال‌های آتی میلادی، 2017 الی 2020، به ترتیب با محوریت گردشگری، محیط زیست شهری، مدیریت بحران، شهر هوشمند برگزار خواهد شد.

مصداقی نیا ضمن ابراز خرسندی افزود: امید است برگزاری این اجلاس بتواند به مسئولان و مدیران شهری، اعضای شورا اسلامی شهرها و شهرداران در توسعه مدیریت شهری و ارائه راهکارهای تخصصی وکارآمد معضلات محیط زیست شهری کمک کند.

انتهای پیام/

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار