برداشت نفت از میدان مشترک آزادگان جنوبی افزایش می‌یابد

به گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، سیدمحمود مرعشی، با اشاره به اجرای "برنامه افزایش تولید زودهنگام" از میدان مشترک آزادگان جنوبی، گفت: براساس برنامه ریزی انجام شده و از شهریورماه، برداشت نفت از این میدان به صورت پلکانی از ٣٠ هزار بشکه آغاز و به مرور به ٦٠ هزار بشکه در روز می رسد.

وی با بیان این که تا فروردین ماه امسال روزانه ٥٠ هزار بشکه نفت از میدان آزادگان جنوبی برداشت می شد، ادامه داد: اما از فروردین ماه امسال با حفاری سه حلقه چاه تولیدی، هفت هزار و ٥٠٠ بشکه نیز به ظرفیت برداشت از این میدان اضافه شد.

مجری طرح توسعه میدان آزادگان جنوبی با اشاره به اولویت وزارت نفت مبنی بر برداشت از میدانهای مشترک غرب کارون، تصریح کرد: به این ترتیب با اجرای کامل برنامه "افزایش تولید زودهنگام" از میدان آزادگان جنوبی، ظرفیت برداشت از این میدان به بیش از ١١٠ هزار بشکه در روز خواهد رسید.

هدف از توسعه میدان آزادگان جنوبی تولید روزانه ٣٢٠ هزار بشکه نفت خام ( با احتساب تولید زودهنگام) در فاز نخست و افزایش تولید روزانه ٢٨٠ هزار بشکه نفت خام ( جمعا به میزان ٦٠٠ هزار بشکه نفت خام در روز) در فاز دوم است.

مرعشی همچنین با اشاره به اتمام فرایند مناقصه حفاری ٢٠ حلقه چاه در میدان آزادگان جنوبی با چهار دکل، اظهارکرد: کمیته فنی در حال بررسی پیشنهادهاست و به زودی برندگان مناقصه اعلام می شوند.

وی با اشاره به حفاری پنج حلقه چاه توصیفی از سوی شرکت حفاری شمال برای کسب اطلاعات نهایی چاهها به منظور اجرای فاز ٢ توسعه میدان آزادگان جنوبی، افزود: هم اکنون ٢ دکل در حال حفاری چاهها هستند که به زودی یک دکل دیگر نیز به آنها اضافه خواهد شد.

میدان آزادگان جنوبی از جمله میدانهای مشترک نفتی ایران در غرب کارون است که در نزدیکی مرز عراق ( ٨٠ کیلومتری غرب اهواز) قرار دارد، نفت درجای این میدان معادل ٢٥,٣٤ میلیارد بشکه و نفت قابل برداشت آن حدود ٢ میلیارد بشکه با احتساب ضریب برداشت ٨.٢ درصد برآورد شده است.

انتهای پیام/

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار