X بستن تبلیغات
5. Fixed

صدور مجوز فعالیت فروشگاه‌های زنجیره‌ای باهماهنگی خراسان شمالی

به گزارش خبرنگار مهر، ظهر یکشنبه همایش روز ملی اصناف در مرکز استان با حضور استاندار خراسان شمالی، نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی، فرماندهی انتظامی استان، نمایندگان شورای شهر و شهرداری بجنورد، روسای اتحادیه‌ها و اعضای آن‌ها که به مناسبت ماه مبارک رمضان به تأخیر افتاده بود برگزار شد.

در این همایش به بخشی از مشکلات کسبه و بازاریان از قبیل رکود بازار، فعالیت بدون پروانه کسب بعضی از افراد، فعالیت نامناسب فروشگاه‌های زنجیره‌ای، مشکلات روز بازارها و شب بازارها و تعدادی دیگر اشاره شد.

استاندار خراسان شمالی در این همایش گفت: پیش از حضور در این همایش با آقای فاضلی رئیس اتاق اصناف کشور صحبت کرده و از وی قول گرفتم به دلیل مشکلاتی که فروشگاه‌های زنجیره‌ای در این استان برای کسبه به وجود آورده ازاین‌پس مجوز فعالیت این فروشگاه‌ها با همکاری و مشورت دستگاه‌های مسئول صادر شود.

محمدرضا صالحی بابیان اینکه مجوز فعالیت این فروشگاه‌ها توسط اتحادیه مرکزی در تهران صادر می‌شود اظهار داشت: در گفت‌وگویی که با آقای فاضلی داشتم قول گرفته شد تا مشورت از استان‌ها برای فعالیت فروشگاه‌های زنجیره‌ای به‌صورت پایلوت در خراسان شمالی اجرا شود تا مشکلات کسبه از این بیشتر نشود.

وی با اشاره به جلوگیری از ارزان‌فروشی بی‌مورد تصریح کرد: وجود فروشگاه‌های زنجیره‌ای در مرکز استان نکته مثبتی است اما مشکلات آن‌ها باید رفع شود.

استاندار خراسان شمالی افزود: ارزان‌فروشی نامناسبی که جامعه را به اختلال بکشاند و به‌واسطه آن رقبا حذف شوند و سپس توسط بعضی از فروشگاه‌ها اجناس به هر قیمتی به فروش برسد و جبران مافات شود، به‌هیچ‌وجه درست نیست.

صالحی تصریح کرد: به‌واسطه پشتوانه مالی قوی و تخفیف‌های نامناسب، نباید کسبه و بازاریان از رقابت حذف شوند بنابراین باید رقابت انجام و بازرسان و ناظران باید این موضوع را کنترل کنند و ارزان‌فروشی بی‌مورد نداریم.

وی گفت: فعالیت روز بازارها به دلیل رکود بازار و وضعیت نامناسب اشتغال است که دراین‌باره باید تدبیری اندیشید اما جمع‌کردن این روز بازارها پاک کردن صورت‌مسئله است.

استاندار خراسان شمالی اظهار داشت: مشکلات روز بازارها باید ریشه‌ای حل‌شده و به جذب سرمایه‌گذار و افزایش اشتغال کمک کنیم.

صالحی در بخشی دیگر از صحبت‌های خود گفت: بازرسان به هنگام رسیدگی به تخلفات دقت لازم در تمام صنوف را داشته باشند به‌خصوص در بخش‌هایی بهداشتی، آرایشی و خوراکی چراکه با سلامتی مردم در ارتباط است.

وی اظهار داشت: طی این ۱۰ روزی که در خراسان شمالی مستقرشده‌ام دیدار گفت‌وگوهای متعددی با مسئولان ارشد و معاونان وزارتخانه‌ها داشته‌ام و پیگیر اموری از قبیل فاز دوم پتروشیمی استان، پروژه‌های آلومینا و فولاد، راه‌آهن جوین-اسفراین و گرگان- بجنورد- مشهد بوده‌ام.

استاندار خراسان شمالی تصریح کرد: همچنین با مدیر هلدینگ قرارگاه خاتم الاوصیا گفت‌وگو کردیم تا بتوانیم با ارتباطاتی که با مدیران کشوری داریم زمینه حضور سرمایه‌گذاران را فراهم و همچنین پروژه‌های اصلی و نیمه‌تمام استان را به سرانجام برسانیم.

فعالیت ۲۵ هزار واحد صنفی در استان

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی نیز در این همایش گفت: ۲۵ هزار واحد صنفی در استان فعالیت می‌کنند که ۲۳ هزار واحد صنفی دارای پروانه کسب و سایر آن‌ها درحال دریافت یا بدون پروانه هستند که باید ساماندهی شوند.

یحیی نیکدل بابیان اینکه تخلفات کسبه کاهش‌یافته است افزود: با اعلام سازمان صنعت، معدن و تجارت، خراسان شمالی رتبه نخست در رسیدگی به شکایات مردمی از واحدهای صنفی را به دست آورده است و بازرسی‌ها صنعت و معدن در استان نسبت به قبل افزایش چشمگیری داشته اما در مقابل تخلفات رو به کاهش است که نشان از افزایش بینش بازاریان دارد.

وی گفت: روز بازارها و شب بازارها، خودروهای بدون مجوز و فروشگاه‌های اینترنتی و تلگرامی بدون پروانه از مشکلات عمده بازار استان هستند که باید ساماندهی شوند تا مشکلات اصناف بیش از این نشود.

نقش حیاتی اصناف در زنجیره تولید

رئیس اتاق اصناف مرکز استان نیز در این همایش بر نقش مؤثر و حیاتی اصناف در زنجیره تولید تأکید کرد و گفت: نقش اصناف در زنجیره تولید حیاتی است و اگر خریدوفروش نباشد، واحدهای صنعتی و تولیدی تعطیل و اگر تولید تعطیل شود به‌طورقطع بخش‌های مختلف معدن، کشاورزی و خدمات هم تعطیل می‌شده و جامعه دچار رکود شدید می‌شود.

محمود اسدی اظهار داشت: واحدهای صنفی نقشی کلیدی خود را در زنجیره تولید و توزیع به‌عنوان نوک پیکان ایفا می‌کنند و به دلیل ارتباط نزدیک با مردم باید این بخش نیز موردحمایت جدی‌تر قرار گیرد. نقش واحدهای صنفی دررسیدن به هدف قایی که رونق تولید و تجارت از بعد داخلی و خارجی است بسیار مهم و حیاتی بوده و حمایت و توجه ویژه مسئولان را در ایجاد فضای لازم برای فعالیت و اعتماد متقابل برای اصناف می‌طلبد.

وی تأکید کرد: واحدهای صنفی بدون پروانه بسیاری وجود دارد که اغلب مواردی نظیر گران‌فروشی، تقلب، کم‌فروشی و عرضه کالاهای غیراستاندارد و قاچاق از طریق آن‌ها انجام می‌شود لذا برای ریشه‌کن کردن بسیاری از نابسامانی‌های بازار این واحدهای صنفی باید ساماندهی شوند.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار