فیلتر سیگار انتقال‌دهنده آلودگی‌های دریا

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی بوشهر به سرپرستی دکتر سینا دوبرادران، دانشیار بهداشت محیط دانشگاه، موفق به انجام تحقیقی شدند که مشخص کرد فلزات کادمیوم، آهن، نیکل، مس، روی، منگنز و شبه‌فلز آرسنیک می‎توانند توسط فیلترهای سیگار در محیط‎های دریایی منتقل شوند.

این تیم تحقیقاتی نخست بر روی توزیع و فراوانی میکرو پلاستیک‌ها در منطقه خلیج‌فارس و همچنین آلودگی‎های همراه (فلزات سنگین) مطالعاتی صورت دادند و در مطالعه مذکور، سرپرست تیم مطالعاتی متوجه شد که بخش عمده‎ای از زباله‎های موجود در بین پلاستیک‎ها و میکرو پلاستیک‌ها در سواحل خلیج‎فارس مربوط به فیلترهای سیگار است بنابراین ایده‎ای به ذهن این عضو هیات علمی دانشگاه رسید که بر روی آلودگی‎های منتقله توسط فیلترهای سیگار در سواحل خلیج‌فارس تحقیقاتی صورت دهد.

دکتر سینا دوبرادران دراین‌باره توضیح داد: پس از بازبینی مقالات موجود متوجه شدم هیچ‌گونه گزارشی در این زمینه وجود ندارد، با این فرضیه که فیلترهای سیگار می‎توانند در انتقال آلودگی‌ها (فلزات) در محیط دریایی نقش داشته باشند، مطالعه حاضر طراحی شد. 

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات زیست‌فناوری خلیج‌فارس در مورد نتایج مطالعه افزود: با مشخص شدن امکان انتقال فلزات به این وسیله، نظریه اولیه مطالعه مبنی بر این‌که فیلترهای سیگار می‎توانند در انتقال فلزات سمی در محیط‌های دریایی نقش داشته باشند، به اثبات رسید و نهایتاً با توجه به این‌که بر اساس گزارش‎های موجود سالیانه ۹۵/۴ تریلیون فیلتر سیگار به محیط وارد می‎شود و با عنایت به غلظت‎های فلزات گزارش‌شده همراه فیلتر سیگار در این مطالعه، میزان قابل‌توجهی از این فلزات می‎توانند وارد محیط دریایی شوند.

 بر اساس نتایج این مطالعه این نظریه مطرح می‎شود که این فلزات می‎توانند به آبزیان و چرخه غذایی واردشده و سلامت انسان را تحت تأثیر قرار دهند.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار