X بستن تبلیغات
5. Fixed

افزایش اعتراضات در زیمبابوه، موگابه بر لبه تیغ

افزایش اعتراضات خیابانی، اعتصابات سراسری و فعالیت‌های اینترنتی در زیمبابوه حاکی از این است که مخالفت‌ها با رئیس جمهور مسن این کشور در حال رسیدن به نقطه جوش است.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، نمایش عمومی  اعتراضات و مخالفت‌ها تحت حکومت ستمگرانه و چندین ساله رابرت موگابه، رئیس جمهوری زیمبابوه امری نادر بوده اما در ماه‌های اخیر همزمان با رکود اقتصادی این اعتراضات به صورت مرتب ومعمول در این کشور مشاهده می‌شوند.

بانک‌ها بدون پول نقد مانده‌اند، حقوق‌ها از جانب دولت پرداخت نمی‌شوند و واردات بسیاری از کالاهای اساسی ممنوع شده‌ آن‌ هم در زمانی که زیمبابوه از یک خشکسالی شدید که میلیون‌ها تن را دچار گرسنگی و قحطی کرده رنج می‌برد.

از آنجایی که وضعیت سلامتی موگابه 92 ساله نامعلوم است و حزب حاکم دستخوش جنگ جانشینی شده، زیمبابوه احتمالا به سمت دوره‌ای از آشوب و ناآرامی و شاید یک فصل جدید که مدت‌ها منتظرش بودند پیش می‌رود.

راشویت موکوندو، یکی از تحلیل‌گران سیاسی در اندیشکده "موسسه دموکراسی زیمبابوه" مستقر در هراره گفت: مردم می پرسند منبع مشکلاتشان کیست؟ خشم و عصبانیت در بین مردم روبه افزایش است. اقدامات خودجوشی که اکنون شاهد آن هستیم به تدریج به قیام‌های وسیع گسترش می‌یابند.

اعتصاب سراسری باعث شد تا بسیاری از کسب وکارها، مغازه‌ها و مدارس روز چهارشنبه تعطیل شوند و حمل و نقل عمومی، بسیاری از ادارات دولتی و دادگاه‌ها فعالیت خود را متوقف کردند.

این ناآرامی‌ها سرخوردگی‌ طولانی را که تحت کنترل شدید نیروهای امنیتی ظالم موگابه سرکوب شده بودند، افشا کرد.

موکوندو گفت: حتی کارمندان دولت نیز که به خاطر حقوق و استفاده از زیربناهای دولتی برای مشارکت در فساد به دولت وفادار بودند، اکنون به جمع مخالفان و معترضان پیوسته‌اند. حتی پلیس و ارتش نیز از این قائله مستثنی نیستند.

انتهای پیام

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار