انتقاد رئیس‌جمهور از «تفرقه‌افکنی»/ اوباما: دوقطبی نشده‌ایم/ آمریکا به پادگان نظامی تبدیل شد

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، ماجرای تبعیض نژادی و نقض حقوق بشر و حقوق شهروندی در آمریکا به معضلی جدی برای این کشور مدعی جهان تبدیل شده است.

کشتن سیاه‌پوستان به دست پلیس سفید‌پوست به رویه‌ای معمول در این کشور تبدیل شده است. البته این تبعیض، ده‌هاست که در آمریکا جریان دارد اما امروزه به کمک شبکه‌های اجتماعی نمایان‌تر شده است.

اوباما: دوقطبی نشده‌ایم

اوباما که در ورشو لهستان به سر می‌برد گفته است آمریکایی‌ها از هر تبار و نژادی «از حملات غیرقابل بخشش به پلیس، در دالاس یا هرجای دیگر، منزجر هستند؛ چه کسانی که در تظاهرات (علیه تیراندازی نیروهای پلیس به سیاه‌پوستان) شرکت کرده بودند، چه خانواده‌هایی که نگرانی‌هایی در مورد عملکرد پلیس دارند».

 

او در عین حال تاکید کرده مردم آمریکا همچنان متحد باقی می‌مانند و جامعه آن کشور به دهه‌های پیش و زمانی که تنش‌های قومی و تباری زیادی وجود داشت بر نمی‌گردد.

 

رئیس‌جمهور آمریکا گفته است: «آن طور که دیگران می‌گویند دو قطبی نشده است.»

به نوشته بی بی سی، اوباما این سخنان را در پاسخ به منتقدان کاخ‌سفید عنوان کرده که طی روزهای اخیر در واکنش به کشته شدن دو سیاه‌پوست به دست ماموران پلیس و سپس کشته شدن پنج مامور پلیس به دست یک کهنه‌سرباز سیاه‌پوست در دالاس تگزاس، گفته‌اند آمریکا به جدایی نژادی دهه‌های ۵۰ و ۶۰ میلادی بازگشته است.

باراک اوباما که به پایان دوره ریاست جمهوری‌اش نزدیک می‌شود به جای اقدام عملی هنوز با شعارهای تبلیغاتی و انتخاباتی از قوانین حمل سلاح در کشورش انتقاد می‌کند. وی مجددا تاکید کرده که قوانین مالکیت سلاح در آمریکا نیاز به بازبینی دارد.

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید با پذیرش وجود تبعیض نژادی در آمریکا گفته است: «رئیس جمهور اوباما می خواهد بگوید که تشخیص این واقعیت که تبعیض نژادی مستمر در نظام قضایی ما وجود دارد به معنای نادیده گرفتن خدمات و فداکاری های اکثریت ماموران پلیس که وظیفه و کاری فوق العاده انجام می دهند نخواهد بود.»

ویدئو/ گزارشی از دالاs

معاون اوباما بیشتر طرف پلیس را گرفت نه سیاه‌پوستان را!

جو بايدن، معاون رياست جمهوری آمريکا ياد پنج مأمور پليس را که در اثر تيراندازی در شهر دالاس در ايالت تگزاس کشته شدند، گرامی داشت.

بایدن روز شنبه طی سخنانی گفت: «مرگ اندوهناک افراد در تیراندازی ها، روح ملت آمریکا را جریحه دار کرده است.»

او در این پیام ویدئویی گفت: «همه ما موظفیم که علیه نابرابری در نظام قضایی به پا خیزیم، همان طوری که وظیفه داریم از پلیسی که هر روز از ما محافظت می کند دفاع و حمایت کنیم.»

سایت صدای آمریکا نوشت: معاون رياست جمهوری آمريکا در مورد واقعۀ تيراندازی شهر دالاس همچنين گفت که آنها که کشته و مجروح شدند، قربانی حفظ امنيت کسانی شده‌اند که می‌خواستند به طور مسالمت‌آميز عليه بی‌عدالتی‌های موجود در ساختار قضايی آمريکا دست به تظاهرات بزنند. بايدن خواستار توقف خشونت‌ها شد.

روز جمعه شلیک به ماموران پلیسی که کنترل امنیت یک تظاهرات مسالمت آمیز را در شهر دالاس در دست داشتند، موجب کشته شدن پنج مامور و زخمی شدن هفت نفر دیگر شد. به گفته مقامات تگزاس، فرد مهاجم در عملیات پلیس کشته شده است.

تظاهرات مسالمت آمیز روز جمعه در اعتراض به کشته شدن دو سیاهپوست با شلیک پلیس در روز چهارشنبه، برگزار شده بود.

خبرنگار بی بی سی از دالاس می‌گوید: این‌طور که من می‌شمردم، روز شنبه دست‌کم صدها شهروند خودشان را به مقابل مرکز پلیس دالاس رساندند تا حمله به ماموران پلیس را محکوم کنند و به پنج پلیس کشته‌شده در حادثه اخیر این شهر ادای احترام کنند.»

این رباتی است که پلیس برای کشتن یکی از مظنونان تیراندازی به پلیس استفاده کرد

ادامه اعتراض‌ها به تبعیض نژادی گسترده در آمریکا

دولت ایالات متحده که مدعی حقوق بشر در جهان است توانایی و عزم مقابله با نقض حقوق بشر و حقوق شهروندی در کشور خود را ندارد.

تظاهرات شهروندان آمریکا علیه تیراندازی پلیس آن کشور به سیاه‌پوستان، برای سومین روز متوالی در شهرهای مختلف ادامه داشته‌است؛ با وجود تیراندازی‌های اخیر در دالاس که به کشته شدن پنج مامور پلیس انجامید، اعتراضات عمدتا بدون خشونت پی‌گیری شده‌اند.

 

ظاهرکنندگان در برخی شهرهای ایالات متحده به مسدود کردن برخی جاده‌های اصلی اقدام کرده‌اند.

 

 

به نوشته سایت رادیوفردا، گزارش‌هایی از تنش‌ها میان گروهی از تظاهرکنندگان و پلیس ضدشورش در باتون‌روژ، مرکز ایالت جنوبی لوئیزیانا گزارش شده‌است.

 

باتون‌روژ همان‌جایی‌ست که پلیس به یک شهروند آفریقایی‌تبار به نام آلتون استرلینگ شلیک کرد و او را کشت. اندکی بعد، کشته شدن فیلاندو کاستیل، دیگر شهروند آفریقایی‌تبار که جریان تیراندازی به او در میناپولیس (ایالت مینه‌سوتا)، به طور گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی بازتاب پیدا کرد، به اعتراضات دامن زد.

هزاران نفر در آمریکا طی چند روز گذشته با شرکت در راهپیمایی‌های مختلف به تیراندازی پلیس به دو مرد سیاه‌پوست در ایالت‌های لوئیزیانا و مینه‌سوتا اعتراض کرده‌اند.

اعتراضات اخیر، ادامه اعتراضاتی‌ست که در آنها به پلیس آمریکا اتهام نژادپرستی وارد می‌شود. در سال ۲۰۱۴ در پی کشته شدن یک نوجوان آفریقایی‌آمریکایی به نام مایکل براون، به دست پلیس، اعتراضاتی گسترده در فرگوسن شکل گرفت که هفته‌ها ادامه داشت و به شورش و خشونت انجامید.

فضای شهرهای آمریکا امنیتی و نظامی شده است

در اوکلند، شمال کالیفرنیا، که ساکنان آن تاریخچه طولانی در جنبش مدنی سیاهان آمریکا دارند، حدود هزار معترض با بستن بزرگراه توجه همگان را به شعارهای خود جلب کردند.

بسیاری از این اعتراضات را جنبش 'بلک لایف مترز' (جان سیاهان مهم است) که در یکی دو سال گذشته و پس از کشته شدن چندین مرد سیاه‌پوست به دست ماموران پلیس شکل گرفته، هماهنگ کرده بود.

قرار است فردا (یکشنبه) هم راهپیمایی‌های اعتراضی دیگری، از جمله در ایالت پرجمعیت پنسیلوانیا، برگزار شود.

دیگر خبرنگار رسانه دولتی نیز گزارش داده است: به نظر می‌رسد با گذشتن دو روز از تیراندازی در دالاس آرام آرام معترضان تلاش می‌کنند به اعتراضات‌شان جان تازه ای بدهند و نگذارند تراژدی دالاس خواسته‌های آنها را تحت الشعاع قرار دهد.

با این همه در میان جوانان عده‌ای نیز به مطرح کردن پرسش‌های بنیادین مشغولند. در سنت پاول دختر جوانی می‌گفت اینکه هر بار کسی کشته می‌شود ما به خیابان بیاییم و اعتراض کنیم و بعد به خانه‌هایمان برویم آرام آرام به روندی معمولی و بی‌نتیجه تبدیل شده است. او می‌خواست که فعالان حقوق مدنی از پای شبکه‌های اجتماعی بلند شوند و به دنبال راه‌کارها و خلاقیت‌های تازه باشند.

جوان دیگری می‌گفت جایی که جامعه آفریقایی تبار آمریکا در آن گرفتار شده یک خیابان دو طرفه است و برای گذر از آن هم اصلاحات پلیس لازم است و هم بازنگری فرهنگ آفریقایی‌تبارها. از نظر او نمی‌توان به خشونت پلیس علیه سیاه‌پوستان اعتراض کرد اما از کنار خشونت سیاه‌پوست علیه سیاه‌پوست بی تفاوت گذشت.

مسئله اصلی اینجاست که این پرسش‌های بنیادین کجا با راهکارهای بنیادین همراه می‌شود.

444

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار