معاوضه چمدان دلار با رضائیان در مهرآباد

جواد کریمی قدوسی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در تشریح فرایند آزادسازی پول های بلوکه شده ایران در پرونده قراردادهای تسلیحاتی قبل و بعد از انقلاب، تصریح کرد: آزادسازی این منابع اعتباری از سوی آمریکا در پی توافق ایران و آمریکا برای تبادل جیسون رضائیان شکل گرفت، رضائیان مسئول پایگاه اطلاعاتی آمریکا بود و پس از دستگیری دادگاهی و حتی در آستانه حکم اعدام به اتهام جاسوسی قرار گرفت که در آن زمان آمریکایی ها سریعا اعلام کردند که ما آماده هر گونه توافق در این رابطه هستیم.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: با اعلام آمادگی آمریکا، گروهی از سوی ایران که اعضای آن خارج از اعضای تیم مذاکره کننده هسته ای بودند، برای انجام مذاکره اعزام شدند که در نهایت توافق صورت گرفت، که نتیجه آن آزادی جیسون رضائیان و هفت زندانی دیگر، خارج شدن بانک سپه از تحریم و توقف پیگیری آمریکا برای تعقیب و تحریم افراد جدید بود.

وی افزود: همچنین مقرر شد که اعتبارات بلوکه شده ایران که برای خرید تسلیحات قبل از انقلاب به آمریکا داده شده بود، با احتساب نرخ بهره، تا تاریخ آزادسازی رضائیان به ایران برگردانده شود که این اعتبار به حدود 1.6 میلیارد دلار می رسید، البته در زمان خرید تسلیحات حدود 200 میلیون دلار به آمریکایی ها پرداخت شده بود.

کریمی قدوسی تصریح کرد: بعد از توافقات صورت گرفته، این توافق به اجرا گذاشته شد، از این رو آمریکایی ها هفت زندانی ایرانی و چمدانی حاوی 1.6 میلیارد دلار اسکناس دلار را در فرودگاه مهرآباد تحویل دادند و جیسون رضائیان و دو زندانی دیگر را گرفتند.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار