بخش مراقبت از مادران پرخطر در شیراز افتتاح شد

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز در آیین گشایش این بخش در بیمارستان نمازی، گفت: مادران پرخطر، یعنی بانوان بارداری که پرخطر تلقی می شوند و زایمان های آن ها باید با نهایت احتیاط و همه جانبه، با حضور گروه های متخصصان زنان در رشته های مختلف و متخصصان رشته های غیرجراحی شامل کودکان، داخلی و سایر رشته ها انجام شود.

محمدهادی ایمانیه با بیان اینکه مادران باردار چه قبل از زایمان در اواخر دوران بارداری و پس از زایمان، نیاز به مراقبت های ویژه دارند، افزود: تاکنون بخشی با عنوان بخش مادران پرخطر در یک بیمارستان عمومی(جنرال هاسپیتال) نداشتیم و تنها در بیمارستان حافظ این بخش وجود داشت که یک بیمارستان عمومی نیست.

وی اضافه کرد: سال گذشته تصمیم گرفتیم بخش مادران پرخطر را در بیمارستان نمازی ایجاد کنیم که در فاصله چهار تا پنج ماه یعنی از بهمن۹۴ تا امروز که تیر۹۵ است، این بخش از سوی همکاران ما در بیمارستان نمازی با حمایت معاونت درمان و معاونت توسعه دانشگاه با هزینه تقریبی یک میلیارد تومان و ۲۳تخت، آماده بهره برداری شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اعلام خبر امکان انجام زایمان در همین بخش، گفت: اگر به هر دلیلی نیاز به سزارین وجود داشته باشد، اتاق های عمل بیمارستان نمازی در خدمت این بخش هستند، همچنین اگر لازم بود تعدادی از تخت های آی سی یو، که به تازگی در بیمارستان نمازی افتتاح شده ، به این مادران پرخطر اختصاص داده می شود.

ایمانیه تصریح کرد: خدمات دهی به مادران در این بخش همه جانبه است، زایمان ها می تواند از سوی یک ماما و یا یک متخصص زنان انجام شود، اما اگر مادر پرخطر باشد، به عنوان مثال مادری که بیماری دیابت پیشرفته دارد، بیماری های قلبی عروقی پیشرفته دارد، زایمانش به راحتی نخواهد بود که باید یک گروه از مادر مراقبت کنند و امکانات آن گروه در بیمارستان نمازی آماده شده است.

در ادامه این مراسم مدیرگروه زنان دانشگاه علوم پزشکی شیراز، گفت: در آیین ما بر اهمیت جایگاه مادر توصیه شده، در گذشته زمانی که امکانات نبود، بسیاری از مادران در اثر بارداری و زایمان آسیب می دیدند و گاهی هم ممکن بود مرگ و میر مادران اتفاق بیفتد، به همین دلیل سازمان جهانی بهداشت و مسئولان وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی بسیار تاکید داشتند که یک بخش مراقبت از مادران پرخطر در دل یک بیمارستان عمومی وجود داشته باشد.

محمدابراهیم پارسانژاد اضافه کرد: هر مادر بارداری پرخطر است، اما مادرانی که دارای فشارخون، قندخون یا بیماری قلبی هستند، بیشتر در معرض خطر هستند که برای مراقبت از این بیماران به تخصص های دیگر نیاز است در حاملگی، هم بیماری های جانبی حاملگی را سخت می کند و هم حاملگی آن بیماری ها را خطرناک تر می کند، به همین دلیل وجود چنین بخشی از نظر اینکه بهترین خدمات به مادران باردار پرخطر ارایه داده می شود، دارای اهمیت است.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار