همکاری بین بخشی مناسبی برای مهارحادثه پتروشیمی ماهشهر صورت گرفت

غلامرضا شریعتی در گفتگو با خبرنگار مهر در ارتباط با حادثه پتروشیمی ماهشهر اظهار کرد: پس از اطلاعی که از حادثه آتش سوزی پیدا کردیم بلافاصله ستاد بحران را در استان، شهرستان و منطقه تشکیل داده و معاون امنیتی، انتظامی و عمرانی به منطقه اعزام شدند. قبل از آن نیز مدیرکل حوادث غیرمترقبه اعزام شده بود.

وی افزود: وضعیت توسط فرماندار و دست اندرکاران حوزه منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی از نزدیک بررسی و پس از آن اعلام نیاز شد. در همین راستا تمام امکانات لازم را از مناطق نفتخیز جنوب، ملی حفاری، شهرداری ها، اداره کل بنادر، فرودگاه ها و جاهایی که امکانات مورد نیاز را داشتند را مهیا و اعزام کردیم.

استاندار خوزستان تصریح کرد: مسئولان ملی از جمله رئیس جمهور، وزیر کشور و همه معاونان وی مرتبا پیگیر حادثه بودند و در بسیج و ارسال امکانات نهایت سعی را داشتند و حتی برای احتیاط هواپیمای الیوشین با حجم ۴۰ تن آب از وزارت دفاع به اهواز اعزام شد که به دلیل وضعیت عملیات دستور دادند که امکان استفاده از آن نیست زیرا می تواند تبعات مضرتری را به بار آورد اما احتیاطا در اهواز مستقر و در اختیار ما بود.

به گفته وی، در مجموع همه امکانات و مدیران ستاد بحران در استان و کشور یک همکاری بین بخشی مناسب را برای کنترل و مهار این حادثه انجام دادند.

شریعتی ادامه داد: برای یافتن علت حادثه تیم بررسی تشکیل و مأموریت داده شد تا مسئله به صورت دقیق و کارشناسی بررسی شود اما آنچه مدنظر بود بحث نقص و مشکل فنی حادثه بود و غیر از آن مسئله خاص دیگری نبود.

برگرداندن آرامش به شهروندان ماهشهر

وی اضافه کرد: اقدامات لازم برای برگرداندن آرامش به شهروندان ماهشهر انجام شد ولی ابتدا برجی که به اصطلاح بلندترین برج منطقه ویژه و برج پارازایلن بوده و حدود ۱۲۵ طول داشته دچار حریق و آتش سوزی می شود و تلاش جهت خاموش کردن این برج صورت می گیرد. بعد گدازه های آن به مخزنی که چند ۱۰ متری آن بوده می افتد و باعث آتش می شود چون حدود ۲۰ هزار تن نفت داخل مخزن بوده است.

شریعتی بیان کرد: ابتدا تلاش وافری برای خاموش کردن برج صورت می گیرد زیرا اگر سقوط می کرد احتمال اینکه بر روی مجتمع شهید تندگویان بیفتد و آن را هم دچار حریق و حادثه کند وجود داشت به همین علت همه تلاش ها در جهت خاموش کردن و تثبیت آن برج بود، در عین حالی که برای مخزن هم اقدامات لازم صورت گرفت.

استاندار خوزستان گفت: بعد از موفقیتی که روز پنجشنبه صبح برای برج صورت گرفت و مخزن هم رو به خاموشی بود، تقریبا شرایط تا حدودی از سوی دوستان و مسئولان امر عادی تلقی شد اما چون حجم زیادی مواد هیدروکربنی در مخزن بود یک مرتبه با اشتعال این مخزن بزرگ و عظیم مواجه شدند و آتش بسیار بزرگی ایجاد شد.

شریعتی افزود: چون حجم مخزن زیاد بود تصمیم گیری شد مخزن را خالی کنند. این اقدام کاملا به طور کارشناسی انجام و حدود ۶ هزار تن مواد هیدروکربنی به نحو بسیار مطلوبی از مخزن خارج شد تا هم از هدررفت آن جلوگیری و هم در مهار سریعتر آتش کمک کند.

استاندار خوزستان ادامه داد: آتش نشانان فداکار و مجاهد در آن گرمای طاقت فرسای ناشی واقعا از منافع ملی دفاع کردند. تمام این اقدامات حساب شده، برنامه ریزی شده و از طرف متخصصان امر انجام شد.

وی بیان کرد: ساعت دو ظهر روز جمعه به آتش حمله شد و تصمیم داشتیم از طریق بمباران فوم آتش را خاموش کنیم که موفقیت آمیز نبود. بعد از آن تصمیم گرفته شد که چون اوضاع تحت کنترل است تمام مواد هیدروکربنی درون مخزن بسوزد. ساعت یک بامداد تصمیم گیری شد که حمله مجددی برای مهار آتش صورت بگیرد و قبل از اتمام این مواد هیدروکربنی به علت امکانات زیادی که جمع شده بود و فوم زیادی که در اختیار بود خاموشی را محقق کنیم.

شریعتی اضافه کرد: خوشبختانه آخرین اقدام، موفقیت آمیز بود و تقریبا یک ساعت و ۴۵ دقیقه به طول انجامید. پس از این عملیات اما آتش نشانان کار خود را متوقف نکردند و گفته شد اگر آب پاشی به روی دیواره مخزن صورت نگیرد ممکن است گرمای شدید دیواره مجددا منجر به آتش سوزی شود که تا ساعت هشت صبح جمعه این کار را انجام دادند.

استاندار خوزستان در پایان عنوان کرد: خدا را شاکریم که این حادثه تبعات جانی نداشت و تبعات اقتصادی آن نیز کاملا کنترل شده است. جا دارد از همه دست اندرکاران امر و آتش نشانان و همه سازمان ها و نهادهای مختلف در مهار این حادثه تشکر کنم. 

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار