آتش سوزی پتروشیمی بوعلی چه اثری بر بازار پلیمرها می‌گذارد؟+جدول

مهمترین خبر این روزهای بازار محصولات پتروشیمی در روزهای اخیر را می توان حادثه پتروشیمی بوعلی دانست هرچند که وزیر نفت در اظهارنظری رسمی از امکان بازگشت این پتروشیمی به چرخه تولید در 3 هفته پیش رو خبر داده است.

به گزارش اقتصادنیوز، مهمترین خبر این روزهای بازار محصولات پتروشیمی در روزهای اخیر را می توان حادثه پتروشیمی بوعلی دانست هرچند که وزیر نفت در اظهارنظری رسمی از امکان بازگشت این پتروشیمی به چرخه تولید در 3 هفته پیش رو خبر داده است.

تأثیرگذاری این رخداد را باید از دو بعد مختلف مورد بررسی قرار داد: جو روانی این رخداد و سپس واقعیت های فنی که بر روند عرضه تأثیر خواهد گذارد.

در خصوص جو روانی باید به این نکته اشاره داشت که بازار پتروشیمی با محوریت پلیمرها پس از پایان ماه رمضان مستعد رشد قیمت هاست و افزایش متوسط قیمت دلار در دو هفته اخیر ، افزایش قیمت های جهانی محصولات پتروشیمی و همچنین انتظار برای اعلام قیمت های پایه جدید فضایی را ایجاد کرده تا بازار برای افزایش قیمت ها آماده باشد.

 با توجه به این بستر ، حادثه در یک شرکت پتروشیمی خود زمینه را برای افزایش قیمت ها در بازار بیش از پیش فراهم ساخته است. در خصوص واقعیت های فنی این رخداد باید این گونه عنوان داشت که پتروشیمی بوعلی زیرمجموعه هلدینگ خلیج فارس از خوراک مایع مخصوصاً نفتا استفاده کرده و ارتوزايلين ، بنزن و آروماتیک سنگین آن مستقیماً در بورس کالا مورد داد و ستد قرار می گیرد بنابراین امکان تأخیر در عرضه نقدی این کالا در کوتاه مدت وجود خواهد داشت.

این در حالی است که این دو کالا در کنار بنزن و آروماتیک سنگین غالباً شرایط متعادلی در بورس کالا داشته پس التهاب خاصی در این بازار رخ نخواهد داد زیرا چندان هم با جذابیت چندانی رو به رو نبوده است. جدول زیر نشان می دهد که بازار این کالا غالباً با مشتریان چندانی رو به رو نبوده هرچند که اغلب عرضه های آن به صورت سلف مورد داد و ستد قرار گرفته است.

معاملات پتروشیمی بوعلی سینا در تیرماه – ریال بر هر کیلوگرم

نام کالا

نوع قرارداد

قیمت پایه عرضه

قیمت پایانی میانگین موزون

عرضه - تن

تقاضا - تن

حجم معامله – تن

آروماتیک سنگین

سلف

16,061

-

500

0

0

ارتوزایلن

سلف

21,838

21,838

500

20

20

بنزن

سلف

18,225

-

700

700

0

آروماتیک سنگین

سلف

16,061

16,061

500

100

100

بنزن

سلف

18,430

18,430

500

500

500

ارتوزایلن

سلف

22,809

-

700

140

0

آروماتیک سنگین

سلف

16,193

-

500

0

0

بنزن

سلف

18,225

18,225

700

700

700

ارتوزایلن

سلف

21,838

21,838

500

200

100


به گزارش اقتصادنیوز، نکته دیگر را باید در مواد اولیه و محصولات میانی این شرکت جستجو کرد زیرا خوراک بسیاری از واحدهای دیگر پتروشیمی را تأمین می کند. هم اکنون با ورود شرکت های پتروشیمی جدید و همچنین اورهال پتروشیمی امیرکبیر به نظر نمی رسد که تنش چندانی در این بازار از لحاظ فنی حس شود.

 ولی واقعیت آن است که شواهد و قرائن چندانی از واقعیت های فنی این رخداد هنوز مخابره نشده است. یعنی نمی‌توان دیدی درست و فراگیر از واقعیت های بازار پتروشیمی برای سه هفته پیش رو و بازگشت این شرکت مهم به مدار تولید را جمع آوری و مخابره کرد ولی واقعیت های فنی نشان می‌دهد که نباید تغییر چندانی در این بازار ایجاد شود.

با توجه به این شرایط و بدون در نظر گرفتن جو روانی آن ، هنوز بازار محصولات پتروشیمی از روند منطقی و پیشیبن خود برخوردار بوده و التهاب چندانی را تجربه نخواهد کرد.

تولیدات پتروشیمی بوعلی و کاربرد آن ها

محصولات

كاربرد

پارازايلين

درتهيه دي متيل ترفتالاتDMTو اسيد ترفتاليك PTA(براي توليد پلي استرها و الياف مصنوعي) ، ويتامينها ، تركيبات داروئي و سموم دفع آفات

ارتوزايلين

توليد انيد ريد فتالئيك PA ، دي اكتيل فتالاتDOPو رنگها

بنزن

در تهيه اتيل بنزن (براي توليد پلي استايرن)،الكيل بنزن خطي و دو دسيل بنزن (براي تهيه شوينده ها ، سيكلو هگزان (براي تهيه نايلون)، فنل ، نيتروبنزن(براي توليد آنيلين)، انيدريد مالئيك ، حلالها و غيره

رافينت

خوراك واحدهاي الفين

آروماتيكهاي سنگين

در تهيه آفت كشها و علف كشها

گاز مايع

خوراك واحدهاي الفين

هيدرو كربنهاي سبك

خوراك واحدهاي الفين

هيدروكربنهاي سنگين

خوراك واحدهاي توليد الكيل بنزن خطي ، خوراك واحدهاي الفين و قابل مخلوط شدن با نفت خام

برش پنتان

خوراك واحدهاي الفين

منبع: وب سایت شرکت پتروشیمی بوعلی سینا - ماهشهر

 

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار