۱.۴ میلیاردتومان اعتباربه معاونت فرهنگی شهرداری بجنورداختصاص یافت

سید جلیل کشمیری در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: با تدوین برنامه‌های فرهنگی سال ۹۵ و با موافقت و تائید شورای اسلامی شهر، مبلغ ۱.۴ میلیارد تومان برای اجرای برنامه‌های فرهنگی امسال به معاونت فرهنگی شهرداری اختصاص یافت.

وی ۱۷۵ میلیون تومان از بودجه مصوب شده را مربوط به هزینه‌های جاری معاونت فرهنگی شهرداری دانست و گفت: این مبلغ برای پرداخت هزینه‌هایی ازجمله هزینه‌های اداری، حمل‌ونقل، سوخت، هزینه اجاره و نگهداری ماشین‌آلات اختصاص‌یافته است.

ریز اعتبارات اختصاص‌یافته به شش سرفصل

کشمیری تصریح کرد: باقی‌مانده اعتبارات مصوب به شش سرفصل عمده شامل، اعتبارات ورزشی، مناسبت‌ها، فرهنگی، برگزاری برنامه‌های ادبی و هنری، اجتماعی، شعائر دینی و ارزش‌ها، اختصاص‌یافته است.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر بجنورد با توضیح میزان اعتبارات تخصیص‌یافته به سرفصل‌های فوق، اظهار کرد: مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان برای امور ورزشی، ۱۲۰ میلیون تومان برای مناسبت‌های سال جاری، ۲۰۰ میلیون تومان برای اجرای برنامه‌های فرهنگی، ۱۸۰ میلیون تومان برای برنامه‌های ادبی و هنری، ۱۰۰ میلیون تومان برای برنامه‌های اجتماعی و ۱۰۰ میلیون تومان برای ترویج شعائر مذهبی، توجه به فرهنگ دینی و حفظ ارزش‌های اسلامی اختصاص‌یافته است.

وی همچنین از اختصاص مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان برای پرداخت دیون سال ۹۴ انتشار ماهنامه شهروند و انتشاران در سال جدید خبر داد و گفت: ۵۰ میلیون تومان این مبلغ مربوط به بدهی سال گذشته و ۵۰ میلیون تومان برای انتشارهای جدید ماهنامه در سال جاری هزینه خواهد شد.

کشمیری همچنین از اختصاص مبلغ ۱۲۵ میلیون تومان برای پرداخت حق‌الزحمه مربیان آموزشی، علمی، هنری و ورزشی در سال جاری خبر داد و گفت: این مبلغ از ردیف اعتباری بودجه تخصیصی سال ۹۵ تأمین و پرداخت می‌شود.

وی تصریح کرد: اعتبارات تخصیص‌یافته به معاونت فرهنگی شهرداری در چهار برنامه سه‌ماهه توزیع‌شده است تا بتوان در تمام طول سال برنامه‌های موردنظر را اجرا و عملیاتی کرد.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر، برنامه‌های حوزه اجتماعی معاونت فرهنگی را در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی عنوان کرد و گفت: کاهش طلاق، پیشگیری از اعتیاد، ایجاد مراکز مشاوره اعتیاد، ترویج فرهنگ آپارتمان‌نشینی، چاپ کتاب و ... ازجمله سرفصل‌های برنامه‌های اجتماعی در سال جاری است.

کشمیری، بودجه موردنیاز برای حمایت از ورزشکاران را در قالب اعتبارات ورزشی عنوان کرد و گفت: حمایت از ورزشکاران بر اساس آئین‌نامه داخلی شورای شهر از محل ۳۰۰ میلیون تومان اعتبارات ورزشی تأمین و پرداخت خواهد شد.

وی افزود: ترویج و فرهنگ‌سازی برنامه‌های ورزشی، برگزاری مسابقات، توجه به ورزش‌های بومی و محلات، کمک به سالم‌سازی نشاط شهروندان و ... نیز در چارچوب مصوبات و آئین‌نامه داخلی شورا انجام خواهد شد.

وی نحوه تخصیص اعتبارات بخش‌های مختلف را بر اساس برنامه‌های سه‌ماهه عنوان کرد و گفت: به‌طور مثال اعتبارات ۳۰۰ میلیون تومانی ورزشی در سال جاری، برای سه‌ماهه اول ۲۰ میلیون تومان، برای سه‌ماهه دوم با افزایش پنج برابری ۱۰۰ میلیون تومان، برای سه‌ماهه سوم ۸۰ میلیون و برای سه‌ماهه چهارم ۱۰۰ میلیون تومان در نظر گرفته‌شده است.

این عضو شورای اسلامی شهر بجنورد تصریح کرد: برگزاری مراسمات در طول سال اجرایی و عملیاتی می‌شود اما اجرای برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی در فصل تابستان سهم بیشتری از بودجه را به خود اختصاص می‌دهند.

کشمیری بابیان اینکه برنامه‌های شورا با توجه به میزان درآمد پیش خواهد رفت گفت: چنانچه تمامی درآمد پیش‌بینی‌شده در سال ۹۵ محقق شود، به‌تبع آن تمام موارد پیش‌بینی‌شده در برنامه‌های کمیسیون‌های مختلف اجرایی خواهد شد.

موازی کاری مهم‌ترین مشکل دستگاه‌های فرهنگی

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی بجنورد در ادامه گفت: مهم‌ترین مشکل بجنورد در بخش فرهنگی وجود سازمان‌ها، ساختارها و تشکلات موازی است که این امر نیازمند هماهنگی بیشتر بین دستگاه‌های اجرایی است.

کشمیری اظهار داشت: چنانچه دستگاه‌ها برای اجرای طرح و پروژه‌ای با یکدیگر هماهنگی و تعامل داشته باشند، شاهد نتایج بهتر و سریع‌تری خواهیم بود.

وی افزود: قابلیت‌های زیادی در دستگاه‌ها وجود دارد که می‌توان با همسویی و هزینه کم، زمینه‌های ارتقاء یک فرهنگ در جامعه را فراهم کرد.

این عضو شورا تصریح کرد: بجنورد امکانات و تجهیزات لازم را برای ارتقاء مسائل فرهنگی دارد اما به دلیل وجود زیرساخت‌های ضعیف، همکاری بین دستگاه‌ها و بهره بردن از امکانات یکدیگر ضروری به نظر می‌رسد.

کشمیری گفت: حاشیه شهر بجنورد با کمبودهایی همچون خانه فرهنگ در محلات، سالن‌های اجتماعات بزرگ و مناسب، کتاب‌خانه مجهز، سالن ورزشی، پارک‌های، خانه قرآن و ... مواجه است.

برگزاری بزرگداشت روز عفاف و حجاب

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی شهر بجنورد در بخش دیگر این گفتگو، از برگزاری بزرگداشت روز ملی عفاف و حجاب در این شهرستان خبر داد.

وی اظهار داشت: ۲۱ تیرماه امسال به مناسبت گرامیداشت روز ملی عفاف و حجاب و ۱۵ مردادماه برنامه بزرگداشتی به مناسبت روز دختر از سوی این کمیسیون در بجنورد برگزار خواهد شد که هزینه‌های آن نیز از محل اعتبارات مناسبت‌های کمیسیون فرهنگی شورا پرداخت خواهد شد.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر افزود: سال گذشته نیز اعتبارات تخصیص‌یافته به این کمیسیون یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان بوده که در سال جاری بدون هیچ‌گونه افزایشی به تائید اعضای شورا رسیده است.

به گزارش خبرنگار مهر، شهر ۲۱۰ هزارنفری بجنورد هم‌اکنون از سوی سه شهرداری منطقه یک، دو و شهرداری مهر اداره می‌شود.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار