نقش زيرپوستي احمدي‌نژاد در يک ماجراي ملي

هنوز صداي خش‌دار «بگم، بگم»هايش در گوش تاريخ معاصر کشور زنگ مي‌زند. هنوز يادمان نرفته است آبروهايي را که روي آنتن زنده تلويزيون به تاراج داد. مرد ريزنقشي که معادلات سياسي ايران را براي دوره‌اي طولاني تغيير داد و کشور تا سالهاي سال تاوان دوراني را پس مي‌دهد که او را به عنوان مرد شماره يک به کاخ رياست جمهوري راه داد. اين روزها زياد از او ياد مي‌شود.

روزنامه مردمسالاری: هنوز صداي خش‌دار «بگم، بگم»هايش در گوش تاريخ معاصر کشور زنگ مي‌زند. هنوز يادمان نرفته است آبروهايي را که روي آنتن زنده تلويزيون به تاراج داد. مرد ريزنقشي که معادلات سياسي ايران را براي دوره‌اي طولاني تغيير داد و کشور تا سالهاي سال تاوان دوراني را پس مي‌دهد که او را به عنوان مرد شماره يک به کاخ رياست جمهوري راه داد. اين روزها زياد از او ياد مي‌شود.

کمتر از يک سال به انتخابات رياست جمهوري سال 96 مانده است و تبليغات احمدي‌نژاد آنچنان زياد است که نمي‌توان به راحتي از کنارش عبور کرد. پرويز کاظمي‌يکي از وزراي پرحاشيه دولت اول احمدي‌نژاد که بعد از 10 ماه فعاليت در پست وزير رفاه و تامين اجتماعي، از سمتش کناره‌گيري کرد به يکي از منتقدان سياستهاي احمدي‌نژاد به حساب مي‌آمد. کسي که اصلا به خاطر همين انتقادات و اختلاف ديدگاه‌ها از سمتش کناره‌گيري کرد.

او در مصاحبه‌اي که با ايسنا داشته گفته است: «اگر دقت کنيم مي‌بينيم احمدي‌نژاد هيچ وقت و هيچ جا از فتنه صحبت نکرده و نمي‌کند چون خودش باعث و باني فتنه 88 بود.» او همچنين از قول علي لاريجاني نقل مي‌کند که دو روز قبل از انتخابات سال 88 گفته «نمي‌دانم اين چه پديده‌اي است که نمي‌توانيم کنترلش کنيم.» اين همان چيزي است که سالهاست درباره‌اش صحبت مي‌شود. سوال اين است؛ احمدي‌نژاد واقعا چه نقشي در ماجراهاي بعد از انتخابات سال 88 داشت؟

ردپاي احمدي‌نژاد در فتنه سال 88

«انتخابات دور دوم آقاي احمدي‌نژاد 22 خرداد بود. من چهارشنبه همان هفته يعني 20 خرداد جلسه‌اي خصوصي با آقاي لاريجاني داشتم و با ايشان مطرح کردم که اگر آقاي احمدي‌نژاد روي کار بيايد چه اتفاقي در کشور مي‌افتد. گفتم که اگر ايشان مجددا روي کار بيايد کشور خسارتي مي‌بيند که قابل جبران نيست. اگر آمريکا و اسرائيل قصد تضعيف جمهوري اسلامي‌را دارد ايشان همه کارها را در اين راستا انجام مي‌دهد. من به آقاي لاريجاني گفتم شما به عنوان رييس قوه مقننه اگر مي‌توانيد کاري کنيد که از انتخاب مجدد ايشان جلوگيري شود.» اين بخشي از صحبت‌هاي پرويز کاظمي ‌است.

او ادامه داده است که: «حتي من به آقاي ميرحسين موسوي قبل از مناظره‌ها پيغام دادم. بعدا هم من گفتم اگر ايشان 4 سال رييس جمهور بوده و موضوعي را مي‌دانسته چرا آمده و پشت تلويزيون گفته؟ که بعدا هم سازمان بازرسي کشور اعلام کرد اين موضوع مطرح شده واقعيت نداشته است. چرا شوراي نگهبان با اين مسئله برخورد نکرد؟» او معتقد است بايد همان سال 88 به ماجرا وارد مي‌شد: «بايد به شدت هم مسائل را مطرح مي‌کردم. اما بايد اين موضوع را در نظر گرفت که در تحليل شخصيت آقاي احمدي‌نژاد بايد گفت احمدي‌نژاد سال اول رياست جمهوري در سال 84، سال دوم و تا سال آخر که متفاوت مي‌شود و انحراف همينطور شدت يافت. در دور دوم نيز از فرداي انتخابات و از ميدان وليعصر همه چيز را آغاز کرد.» او با اشاره به يازده روز غيبت احمدي‌نژاد در رياست جمهوري، گفته است: «اين نکته نيز قابل توجه است که شايد بايد زمان مي‌گذشت و دستش رو مي‌شد که در مقابل مقام معظم رهبري مي‌ايستد، آن 11 روز خانه نشيني را انجام مي‌دهد، آقاي مشايي را معاون خود مي‌کند و مي‌گويد مجلس در راس امور نيست.

خيزي که آقاي احمدي‌نژاد در دور دوم برداشت چيز ديگري بود.» کاظمي‌سپس صراحتا احمدي‌نژاد را باعث و باني ماجراهاي بعد از سال 88 مي‌داند و مي‌گويد: «اگر دقت کنيم مي‌بينيم او هيچ وقت و هيچ جا از فتنه صحبت نکرده و نمي‌کند چون خودش باعث و باني فتنه 88 بود.»

احمدي‌نژاد در مناظره‌ها کليد فتنه را زد

سيد رضا اکرمي‌عضو جامعه روحانيت مبارز در مصاحبه‌اي در سال 93 صحبت‌هايي درباره ماجراهاي سال 88 کرد و گفت: «آقاي ناطق از آن ماجرا (مناظره احمدي‌نژاد در سال 88) دلخور است. من آغازگر فتنه 88 را احمدي‌نژاد و کليد آن را نيز مناظره معروف بين ايشان و ميرحسين موسوي مي‌دانم. ايشان بدون هيچ دليل و سندي، نام آيت‌الله‌هاشمي‌و خانواده ايشان را برد. نام آقاي ناطق و پسرش را برد. صداوسيما نيز اجازه نداد تا اين آقايان به اين سخنان پاسخ بدهند و جامعه روحانيت نيز حاضر نشد از اين دو بزرگوار که عضو موسس جامعه بودند دفاع کند.»

او در اين مصاحبه به دلخوري مرحوم آيت الله مهدوي کني نسبت به مباحث مطرح شده در مناظره اشاره کرده و گفته بود: «البته بايد بگويم که شخص مرحوم آيت‌الله مهدوي کني شخصا به احمدي‌نژاد تذکر داد و از رفتار او انتقاد کرد و به ايشان گفت چرا اسم افراد را بدون سند و مدرک برديد. اما جامعه روحانيت مبارز حاضر نشد در بيانيه‌اي جداگانه اين حرکت را محکوم کند.

آقاي ناطق نيز توقع داشت اين سخنان محکوم شود. او مي‌گفت من عضو موسس هستم و شما هم مي‌دانيد اين سخنان خلاف است چرا نيامديد آن را محکوم کنيد و به مردم بگوييد که آقاي احمدي‌نژاد به نيروهاي انقلاب تهمت زده است. به همين دليل ايشان گفت که وقتي شما حاضر نيستيد از عضو موسس خود حمايت کنيد حضور من در جلسات چه فايده‌اي دارد.»

عباس سليمي‌نمين فعال سياسي اصولگرا اسفند ماه سال 93 درباره نقش احمدي‌نژاد در فتنه گفته است: «من خودم احمدي‌نژاد را به عنوان يکي از مقصرين قضيه مي‌دانم. ديگران تنش را در کشور ايجاد کردند اما احمدي‌نژاد با عدم تابعيت از رهبري بر اين تنش افزود. البته موسوي هم در مناظرات از افراد اسم برد اما روي حرف من با احمدي‌نژاد است. اگر او در اين زمينه حرف‌شنوي داشت قطعا ما در زمينه التهابات بعدي فضاي ديگري داشتيم».

اين صحبت‌هاي او در حالي است که علي مطهري هم در سال 94 در نامه‌اي سرگشاده به رئيس دستگاه قضا از او خواسته بود که سهم شخص و نهادي در فتنه 88 مشخص شود. با تمام صحبت‌هاي مطرح شده، مشخص مي‌شود در واقع احمدي‌نژاد عروسکي است که بعضي‌ها در مقابل خود گرفته‌اند تا بازيکنان اصلي از نظرها پنهان بمانند.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار