جوابیه دانشگاه هنر به خبر شهرداری

در پی انتشار خبر شهرداری منطقه 12 تهران درباره تلخف دانشگاه هنر در محوطه میدان دمشق، این دانشگاه جوابیه‌ای صادر کرد.

به گزارش ایسنا، در این جوابیه آمده است:

با توجه به خبر درج شده در رسانه‌ها در مورخ پنجشنبه 17 تیرماه از قول شهرداری محترم منطقه 12 تهران مبنی بر تخلف دانشگاه هنر در محوطه میدان مشق بدینوسیله توجه خوانندگان محترم و اهالی محترم فرهنگ را به موارد زیر جلب می‌کنیم:

1- محوطه واقع در ضلع غربی دانشگاه به هیچ وجه خیابان و معبر عمومی نیست و تنها حیاطی بوده است که سابق بر این به صورت محدود تردد اتومبیل‌های وزارت خارجه و در زمانی محل پارک اتومبیل بوده است.

2- طبق سند مالکیت، محوطه مذکور در ملکیت دانشگاه هنر است و در دفتر املاک اداره ثبت به نام این دانشگاه ثبت شده است و به موجب ماده 22 قانون ثبت، دولت فقط کسی را مالک ملک می‌شناسند که ملک در دفتر املاک اداره ثبت به نام وی ثبت شده است، فلذا محوطه مورد نظر متعلق به دانشگاه هنر است و برخلاف ادعای شهرداری محترم منطقه 12، دیوار و نرده محوطه مذکور از سال‌ها قبل توسط ارتش نصب شده بوده است و چون همانطور که شهرداری منطقه اذعان داشته است پس از صادر شدن سند در ماه‌های اخیر، دانشگاه برای کارهای لازم در این محوطه اقدام کرده است.

3- صرف‌نظر از اینکه دانشگاه هنر به میراث فرهنگی توجه خاص دارد، افزون بر آن، کلیه اقدامات در مورد ساختمان‌ها و محوطه دانشگاه هنر با هماهنگی و تحت نظارت دائم سازمان میراث فرهنگی انجام می‌شود و ادعای شهرداری محترم منطقه مبنی بر عدم هماهنگی با میراث فرهنگی، خلاف واقع است.

4- بر خلاف ادعای شهرداری محترم منطقه 12 ، صرف نظر از اینکه امکان ساخت و ساز در محل مورد بحث وجود دارد یا ندارد ، دانشگاه هنر هم در این زمان قصد ساخت و ساز در آن محوطه را نداشته و صرفا به برداشتن نرده های حافظ بخش غربی خود جهت استفاده در ضلع جنوبی که حفاظ آن توسط شهرداری منطقه 12 تخریب و داربست‌های موجود آن برداشته شده بوده است ، اقدام کرده است که این اقدام در راستای حفظ امنیت فضای دانشگاه صورت گرفته است.

5-در مورد اظهارات برخی مقامات شهرداری محترم منطقه 12 در رسانه‌ها مبنی بر این نکته که " شهرداری منطقه ، اجازه ی هیچ‌گونه ساخت و ساز را به دانشگاه هنر در این محوطه نخواهد داد "قابل ذکر است که چنانچه دانشگاه هنر قصد هرگونه اقدامی راجع به محوطه مورد بحث را داشته باشد ، بدیهی است که با رعایت موازین قانونی عمل خواهد کرد و در این صورت نه مقامات شهرداری محترم منطقه 12 و نه هیچ مقام دیگری نمی تواند از این امر یعنی اجرای قانون جلوگیری کند و در این رابطه توجه شهرداری محترم منطقه را به ماده 576 قانون مجازات اسلامی تعزیرات جلب مینماید به این مضمون که " چنانچه هر یک از مامورین شهرداریها در هر رتبه و مقامی که باشند از مقام خود سوء استفاده کرده و از اجرای قوانین مملکتی جلوگیری نمایند ، به انفصال از خدمات دولتی از یک تا پنج سال محکوم خواهند شد".

6- درلایحه قانونی خرید اراضی و املاک مورد احتیاج دولت و شهرداریها مصوب سال 1358 وقانون نحوه تملک اراضی و املاک در قانون تعیین وضعیت املاک واقع در طرح‌های دولتی و شهرداری‌ها مصوب 29/8/67 و نیز قانون نحوه تقویم ابنیه، املاک و اراضی مورد نیاز شهرداری‌ها مصوب 28/7/70 و برخی از مقررات دیگر روشن است.

طبق مقررات مذکور کلیه وزارتخانه‌ها، موسسات، سازمان‌ها و شهرداری‌ها و غیره مکلف می‌باشند در طرح های عمومی یا عمرانی که ضرورت اجرای آنها توسط وزیر یا بالاترین مقام دستگاه اجرایی با رعایت ضوابط مربوطه تصویب و اعلان شده باشد و در اراضی و املاک شرعی و قانونی اشخاص ( اعم از حقیقی و حقوقی ) قرار داشته باشد و در محدوده شهرها و... باشد ، پس از اعلام رسمی وجود طرح نسبت به انجام معامله قطعی و انتقال با اسناد رسمی طبق قوانین مربوط اقدام کنند. قابل ذکر است که ادارات و شهرداریها بدون رعایت مقررات این قوانین ، به هیچ وجه قادر به تملک و تصرف املاک اشخاص نیستند.

اکنون این سوال از شهرداری محترم منطقه 12 مطرح است که:

الف: آیا قوانین مذکور توسط شهرداری اجرا شده‌اند؟

ب: آیا سند رسمی واگذاری معبر مورد بحث را شهرداری در اختیار دارد؟

ج: بدیهی است بعد از تنظیم سند رسمی انتقال املاک این انتقال باید در دفتر املاک اداره ثبت اسناد و املاک ثبت شود. حال چگونه ممکن است محوطه مذکور به شهرداری منتقل شده باشد اما به شرح مندرجات دفتر املاک اداره ثبت به نام دانشگاه هنر ثبت گردیده باشد. بنابراین طبق کلیه قوانین و آنچه به اطلاع رسید، این محوطه به دانشگاه هنر تعلق دارد و دانشگاه نیز هیچ‌گاه درصدد کشیدن رقم مغلطه بر دفتر دانش نیست.

7- شهرداری محترم منطقه 12 در جایی پای مردم عزیز ایران را به میان کشیده‌اند و ذکر نموده‌اند که "این اقدام موجب کاهش نفوذپذیری به میدان مشق شده است". حال این سوال مطرح است که بحث بر سر مالکیت قسمتی از املاک دانشگاه هنر چه ارتباطی به عرصه‌های عمومی و امکان یا عدم امکان تردد و حضور مردم دارد؟ و آیا این مطلب برای مشغول کردن اذهان عمومی بیان نمی‌شود؟ چرا پای مردم به میان کشیده شده است و چرا سخنان غیر مرتبط با موضوع بیان می‌شود؟

در پایان دانشگاه هنر به عنوان مکانی دانشگاهی و فرهنگی و قانونمند، ضمن نگاه مثبت به اقدامات شهرداری محترم منطقه 12، آماده هرگونه اقدام مسالمت‌آمیز و گفت‌وگو در راستای حسن همکاری فی‌مابین و در چارچوب قوانین و حق مسلم مالکیت دانشگاه بر فضای مورد بحث می‌باشد.

انتهای پیام

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار