زخمی‌شدن چند فلسطینی در درگیری‌های الخلیل

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری دانشجو، به نقل از رسانه‌های خبری فلسطین، در درگیری‌های امروز شنبه بین نیروهای اشغالگر و فلسطینیان در مرکز شهرک دورا واقع در جنوب الخلیل، یک شهروند هدف اصابت گلوله جنگی قرار گرفت و زخمی شد و علاوه بر آن چند نفر نیز هدف اصابت گلوله پلاستیکی قرار گرفتند.

منابع امنیتی و محلی گزارش دادند که در این درگیری‌ها یک شهروند از ناحیه پا هدف اصابت گلوله جنگی قرار گرفت و برای مداوا به بیمارستان انتقال داده شد و همچنین تعدادی از شهروندان نیز هدف اصابت گلوله پلاستیکی قرار گرفتند و چند نفر دیگر نیز بر اثر استنشاق گاز اشک‌آور مصدوم شدند.

نظامیان صهیونیست همچنین به منزل شهید معتز الشراونه یورش برده و علاوه بر آن دو برادر به‌نام‌های مصعب و نبیل را بازداشت کردند.

فراخوان یورش گسترده صهیونیست‌ها به مسجد الاقصی در روز سه‌شنبه

گروه‌های شهرک‌نشین در بیانیه‌ای خواستار یورش گسترده صهیونیست‌ها به مسجد الاقصی در روز سه‌شنبه شدند.


گروه‌های حامی معبد کذایی در بیانیه‌ای از شهرک‌نشینان صهیونیست خواستند تا روز سه‌شنبه با یورش به مسجد الاقصی، آئین تلمودی را در آنجا به جا آورند.

تداوم شهرک‌سازی‌های رژیم صهیونیستی

دفتر ملی دفاع از سرزمین و مقابله با شهرک‌سازی، درباره تداوم شهرک‌سازی رژیم صهیونیستی در کرانه باختری و قدس اشغالی و افزایش تعداد شهرک‌نشینان اسرائیلی در این مناطق هشدار داد.

این دفتر در گزارش هفتگی خود تأکید کرد که رژیم صهیونیستی با ادامه شهرک‌سازی قوانین و موازین بین المللی را نقض می‌کند، بر اساس این قوانین و موازین شهرک‌سازی اقدامی غیرقانونی می‌باشد.

در این گزارش آمده است که تصمیم اخیر کابینه اسرائیل برای مصادره اراضی فلسطینیان ساکن کرانه باختری و قدس تصویرگر مشی و سیاست ثابت اسرائیل است، رژیم صهیونیستی زیر چتر حمایت کمیته چهارجانبه بین المللی به شهرک‌سازی در کرانه باختری و قدس اشغالی ادامه می‌دهد.

این نهاد فلسطینی اعلام کرد که گزارش کمیته چهارجانبه بین المللی تمامی قوانین و موازین بین المللی را نادیده انگاشته و به اسرائیل برای شهرک‌سازی چراغ سبز نشان داده است.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل چندی پیش اعلام کرد که کابینه‌اش به شهرک‌سازی در مناطق مختلف کرانه باختری شدت خواهد بخشید.

رژیم صهیونیستی به‌تازگی تصمیم به ساخت 800 واحد مسکونی برای شهرک‌نشینان اسرائیلی در قدس شرقی و در اطراف آن گرفت که 560 واحد در شهرک معالیه آدومیم در نزدیکی قدس و 140 واحد در راموت و 100 واحد در شهرک‌های یهودی هارحوما و بسگات زئیف احداث خواهد شد.

در همین رابطه وزیر جنگ رژیم صهیونیستی تأکید کرد که این رژیم همچنان به شهرک‌سازی در اراضی فلسطینی و تلاش برای تأمین امنیت شهرک‌نشینان صهیونیست ادامه می‌دهد.

آویگدور لیبرمن وزیر جنگ رژیم صهیونیستی در جریان بازدید از منزل میخائیل مارک خاخام تندروی یهودی که در عملیات قهرمانانه الخلیل در هفته گذشته به هلاکت رسید، اظهار داشت که اتخاذ تدابیر امنیتی و اقدامات پیشگیرانه کافی نیست و باید فلسطینیان را به‌شدت سرکوب کرد.

از سوی دیگر، وزیر دارایی رژیم صهیونیستی چندی پیش از کابینه اسرائیل خواست تا به شهرک‌سازی در قدس شدت بخشد.


موشه کحلون این درخواست را در واکنش به اوج‌گیری عملیات‌های انفرادی مبارزان فلسطینی علیه نظامیان و شهرک‌نشینان اسرائیلی عنوان کرد.

وی یادآور شد که ادامه عملیات‌های مقاومتی در کرانه باختری و قدس موجب تشدید مهاجرت صهیونیست‌ها از این شهر و تغییر بافت جمعیتی آن می‌شود.

رئیس حزب صهیونیستی "همه ما" تصریح کرد که اسرائیل تمایلی به ارائه طرحی برای حل و فصل منازعه فلسطینیان با اسرائیلی‌ها ندارد.

درخواست تشکیلات خودگردان از فرانسه برای برگزاری کنفرانس سازش

صائب عریقات مذاکره کننده ارشد تشکیلات خودگردان فلسطین پیام مکتوبی را به «پییر ویمونت» فرستاده فرانسه در روند صلح ارائه کرد که طی آن از پاریس خواسته شده است تا کنفرانس بین المللی سازش را برگزار نماید.

بر اساس بیانیه صادره از دفتر عریقات، در این پیام مکتوب از فرانسه خواسته شده است تا مرجعیت‌های مشخص روند صلح را بر اساس قانون بین المللی و به رسمیت شناختن دولت فلسطین، تعیین نماید.

عریقات همچنین تصریح کرد که موفقیت این کنفرانس نیازمند معیارهای قانونی و سیاسی بر اساس مرجعیت‌های شناخته شده و قوانین بین المللی از جمله قطعنامه‌های شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل و نیز طرح صلح عربی است.

فرانسه اخیراً از طرح ابتکاری برای برگزاری کنفرانس بین المللی احیای روند سازش بین تشکیلات خودگردان و رژیم صهیونیستی خبر داد و اعلام کرد که در صورت شکست این مذاکرات، پاریس احتمالاً دولت فلسطین را به رسمیت خواهد شناخت.

در همین رابطه جنبش حماس در بیانیه‌ای که در سایت این جنبش قرار گرفت، تأکید کرد که طرح سازش فرانسه برای ملت فلسطین و منافع ملی آن زیان‌آور است و در واقع تلاشی برای احیای مذاکرات شکست خورده با رژیم اشغالگر و دور زدن انتفاضه قهرمانانه در کرانه باختری و قدس اشغالی است.

این جنبش دلیل مخالفت خود را خطرات این طرح به‌خصوص حذف حق فلسطینیان در قدس و بازگشت آوارگان فلسطینی برشمرد.

مذاکرات سازش میان رژیم صهیونیستی و تشکیلات خودگردان فلسطینی در آوریل 2014 به‌علت اختلاف درباره ادامه فعالیت‌های شهرک‌سازی این رژیم در کرانه باختری اشغالی و بخش شرقی بیت المقدس اشغالی، شکست خورد.

مذاکرات سه‌جانبه صلح بین تشکیلات خودگردان فلسطین و رژیم صهیونیستی با محوریت آمریکا در چندین دور برگزار شد اما ادامه شهرک‌سازیهای غیرقانونی صهیونیست‌ها در سرزمین‌های اشغالی و همچنین خلف وعده مقام‌های این رژیم در آزاد کردن شماری از فلسطینیان در بند باعث شد که مذاکرات صلح بار دیگر با شکست روبه‌رو شود.

آمریکا در حالی محوریت مذاکرات صلح بین فلسطینی‌ها و رژیم صهیونیستی را به‌عهده گرفت که تاکنون 43 قطعنامه شورای امنیت در محکومیت اقدامات این رژیم اشغالگر علیه مردم مظلوم فلسطین را وتو کرده و در بسیاری از نشست بین المللی دیگر با اعمال نفوذ مانع از احقاق حقوق فلسطینی‌ها شده است.

مشعل: غزه به‌زودی محاصره را در هم خواهد شکست

رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی "حماس" ضمن تمجید از تلاش‌های پیگیر قطر و ترکیه در راستای لغو محاصره غزه تأکید کرد که باریکه غزه به‌زودی شاهد لغو کامل محاصره خواهد بود.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی فلسطین، خالد مشعل در جریان سخنرانی تلفنی خود در مراسمی که جنبش حماس با حضور رهبران و اعضای خود به‌رسم "عیددیدنی" به‌مناسبت عید سعید فطر در اردوگاه نصیرات ترتیب داده بود، خاطرنشان ساخت که «غزه در معرض تجاوزات و ظلم دوست و دشمن قرار دارد، اما با این وجود اصالت خود را نشان داد و با در هم شکستن غل و زنجیرهای محاصره، حماسه‌ای بزرگ را برای مقاومت رقم زد تا در جنگ‌های متعدد در برابر دشمن پیروز شود».

وی خطاب به ساکنان غزه تأکید کرد: «نشانه‌های نویدبخش لغو محاصره یکی پس از دیگری نمایان می‌شود و برادران ما در قطر و ترکیه گام بزرگی برداشته‌اند و امت با وجود زخم‌های خود، شما را فراموش نکرده است و فلسطین همچنان مسئله اصلی امت است».

مشعل تصریح کرد که رهبران حماس اجازه نخواهند داد این جنبش به عرصه جنگ جدید کشیده شود؛ چرا که پروژه اصلی آن، پروژه آزادسازی است و نه جنگ‌طلبی. وی در عین حال اظهار داشت که غزه الگویی قوی از صبر و پایبندی به وحدت جبهه داخلی فلسطین ارائه داده است.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار