اضافه وزن رهبر کره شمالی و افتادن به دام گزارش های جاسوسی

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

بی بی سی نوشت: گزارش های اداره امنیت ملی کره جنوبی به سیاستمداران این کشور در مورد افزایش سریع وزن کیم جونگ اون به این گمانه زنی ها دامن زده که گویا رهبر کره شمالی به بیماری بی خوابی ناشی از پارانویا مبتلاست. ولی چنین مشاهداتی تا چه حد قابل اتکا هستند؟

به گزارش «انتخاب»؛ تیترهای خبری ترسناک و مشخصند. مثل "کیم جونگ اون برای کنار آمدن با هراسش از ترور بی حد و حساب می خورد و می نوشد." و یا تیترخبری دیگر ادعا می کند "رهبر کره شمالی به بیخوابی، بیماری افراد بزرگسال، مبتلاست."

گزارش اداره امنیت ملی کره جنوبی در سراسر جهان خبر ساز شده است. دراین اخبار به ما گفته می شود که رهبر کره شمالی وزن زیادی اضافه کرده، نمی تواند بخوابد و نگران جان خویش است.

اما گزارش های دستگاه امنیتی کره جنوبی به دولت این کشور تا چه حد قابل اتکاست؟ حقیقت این است که روش آنها، مثل ادارات جاسوسی دیگر جهان، ترکیبی از اطلاعات واقعی و حدس و گمان است.

روزی با یکی از کارشناسان اداره امنیت ملی کره جنوبی نهار خوردم ولی چون خودش را به من معرفی نکرد نمی توانم نام او را ذکر کنم.

او مدعی شد که زنی در حلقه نزدیکان رهبرکره شمالی باردار شده است. وقتی ازاو پرسیدم چطور از این مسئله با خبر شده جواب داد متوجه شده اند که این زن در عکس های جدیدش کفش های راحت و پاشنه کوتاه به پا دارد.

این قبیل اطلاعات معمولا پس از گزارش محرمانه اداره امنیت ملی کره جنوبی به کمیسیون امنیتی پارلمان کشور منتشر می شوند. بخشی از این اطلاعات به خبرنگاران منتقل می شود و به این شکل در روزنامه ها و رسانه ها انعکاس می یابد.

شکی نیست که در روند جمع آوری، تحلیل و انتشار اطلاعات جای زیادی برای اشتباه و تحریف وجود دارد و مشخص نیست اطلاعات واقعی را تا چه حد به خاطر مقاصد سیاسی جهت می دهند.

در این مورد اخیر اطلاعاتی که در رسانه ها منتشر شد بیشتر از شواهد مشهود در مورد اضافه وزن کیم جونگ اون بود و همراه آن انواع و اقسام فرضیه ها مطرح شد.

شاید حق با او باشد. بسیاری از زنان در دوره بارداری کفش ناراحت نمی پوشند. اما این داستان بخوبی نشان می دهد که تحلیل عکس هایی که در رسانه های رسمی کره شمالی منتشر می شوند کار بسیار ظریفی است و گاه درست و گاه غلط از آب درمی آید.

شاید خانمی که کفش هایش دلیل این نتیجه گیری است گاهی اوقات هوس کرده مدل کفش خود را تغییر دهد و یا شاید اداره امنیت ملی کره جنوبی اطلاعات محرمانه دیگری دارد که موضوع بارداری او را تایید می کند. ما از این نکات اطلاعی نداریم.

اما نتیجه گیری در مورد افزایش وزن رهبر کره شمالی ساده تر است. عکس های رسانه های رسمی آن کشور حدی از افزایش وزن کیم جونگ اون را نشان می دهد که با فوتوشاپ نمی توان آنرا حذف کرد. طبق اطلاعات اداره امنیت ملی کره جنوبی وزن او در سال ۲۰۱۲ حدود ۹۰ کیلو بوده ولی اکنون به ۱۳۰ کیلو رسیده است.

در عین حال حدود دو سال پیش در تصاویر تلویزیون دولتی کره شمالی می شد دید که کیم جونگ اون می لنگد و سه ماه بعد تصاویری منتشر شد که نشان می داد او به کمک عصا راه می رود.

برای تشخیص این که حداقل یکی از پاهای او مشکل داشت لازم نیست جیمز باند باشیم. حدس دستگاههای امنیتی کره جنوبی (احتمالا با کمک گرفتن از متخصصان پزشکی) این بود که کیم جونگ اون به نقرس مبتلا شده که معمولا عارضه پرخوری تلقی می شود ولی می تواند دلایل دیگر هم داشته باشد.

شاید او عمل جراحی داشته و این غیاب او جلوی دوربین بین دوره لنگیدن و زمانی که با عصا راه می رفت را می تواند توجیه کند.

دیدن نکات واضح در تصاویر کار ساده ای است. مشکل تحلیل و نتیجه گیری درست است.

سه ماه بعد دولت کره جنوبی گفت ری یونگ گیل، همان ژنرالی که قبلا گفته شده بود اعدام شده است، ظاهرا زنده است. اسم او در فهرست مقامات حزبی قرار داشت.

تصاویر رسانه های کره شمالی نشان می دادند که او زنده است، اما به جای چهار ستاره اکنون سه ستاره دارد. به نظر می رسد او را اعدام نکرده بلکه تنزل مقام داده اند.

هیچیک از این مسایل به معنای تقبیح فعالیت های اداره امنیت کره جنوبی نیست که تلاش می کند اطلاعات محدودی را که به دست می آورد، از جمله تصاویر را، به بهترین نحو به کار بگیرد. هدف ترغیب به احتیاط در نتیجه گیری بیش از حد از شواهد و دوختن فرضیه های پیچیده به اطلاعاتی است که واقعیت فرض می شوند.

و مهمتر از همه اینکه حتی اگر کیم جونگ اون واقعا بیمار باشد و تصاویر نشان دهند که احتمالا او بیمار است، به این معنا نیست که دوران زمامداری او به زودی به پایان خواهد رسید.

یونهاپ، خبرگزاری رسمی کره جنوبی در یکی از گزارشهای خود نوشت:"لی چئول وو، نماینده پارلمان از حزب حاکم و رییس کمیسیون امنیت پارلمان، گفت آقای کیم در حال حاضر به خاطر امنیت خود بشدت نگران است و این مسئله به افراط درخوردن و نوشیدن منجر شده است."

"آقای کیم در عین حال نگران است که گزارشهای رسانه های خارجی در مورد دوران کودکی او ممکن است در پیونگ یانگ پخش شوند و درنتیجه به مشروعیت او بعنوان رهبر کره شمالی لطمه بزند. او در دوران کودکی وقتی مورد سرزنش مادرش قرار می گرفت مدت زیادی غذا نمی خورد و این نشاندهنده لجاجت و یکدنگی شخصیت اوست."

خطر اتکای بیش از حد به این نوع منابع اطلاعاتی اوایل سال جاری برملا شد. در ماه فوریه رسانه های کره جنوبی به نقل از گزارش دیگری از سازمان امنیت به پارلمان کشور خبر دادند که فرمانده ستاد نیروهای مسلح کره شمالی و دست راست کیم جونگ اون اعدام شده است. تیتر رسانه های کره جنوبی این بود: "منابع می گویند فرمانده ارتش کره شمالی به جرم فساد اعدام شده است."

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار