هدفگذاری برای تولید 820 هزارتن ماهیان پرورشی در سال 1400

معاون وزیر جهاد کشاورزی: هدفگذاری برای تولید 820 هزارتن ماهیان پرورشی در سال 1400 صالحی:: ایران با تولید 140 هزارتن قزل آلا، رتبه نخست جهانی تولید این ماهی در آب شیرین را به خود اختصاص داده است

رییس سازمان شیلات ایران گفت:برنامه ما برای توسعه آبزی پروری در سال 1400،دستیابی به تولید 820 هزارتن انواع ماهیان پرورشی است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی ،دکتر حسن صالحی در همایش روز ایران و فرانسه که امروز شنبه محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی ایران برگزار شد طی سخنانی افزود: تحقق این هدف نیازمند توسعه زیرساخت های لازم ازجمله توسعه دانش فنی تولید خوراک آبزیان، تولید واکسن، تامین تجهیزات افزایش بهره وری آب، تامین پروبیوتیک ها و همچنین توسعه بازارهای داخلی و خارجی مصرف است.
وی با بیان این که تولید آبزیان پرورشی در ایران ظرف 11 سال اخیر 3 برابر شده است،خاطرنشان کرد: تولید آبزیان پرورشی در کشور از 125 هزار تن در سال 1383 به 415 هزارتن در سال 1394 رسیده که با افزودن آبزیان صید شده در آب های تحت حاکمیت و آب های فراسرزمینی و بین المللی، مجموع تولید آبزیان کشور در سال 1394 به بیش از یک میلیون تن می رسد.
صالحی افزود: در کشور ما نرخ رشد پرورش آبزیان بسیار بالاتر از متوسط نرخ رشد بخش کشاورزی و حتی نرخ رشد تولید مواد غذایی است.
وی میزان مصرف سرانه آبزیان کشور در سال 1394 را بیش از 10 کیلوگرم عنوان و اظهار کرد:ما هنوز با میانگین مصرف سرانه در جهان فاصله داریم.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در همین حال یکی از اقدام های مهم سازمان شیلات ایران را افزایش امنیت غذایی مردم کشور از طریق افزایش مصرف سرانه آبزیان در سبد مصرفی آنان دانست.
وی با بیان این که بالغ بر 40 درصد از پرورش آبزیان آب شیرین کشور را ماهیان سردآبی (قزل آلا) تشکیل می دهد، تصریح کرد: ایران با تولید 140 هزارتن قزل آلا، رتبه نخست جهانی تولید این ماهی در آب شیرین را به خود اختصاص داده است.
صالحی افزود: از آنجا که این تولید با استفاده از آب شیرین انجام می شود، توجه به الزامات توسعه پایدار این فعالیت ضروری می باشد.
وی تامین تخم چشم زده سالم و باکیفیت، تامین تجهیزات بهبود کیفیت آب و پساب و توسعه بازار مصرف آن را از الزامات اصلی ادامه روند توسعه این فعالیت در کشور برشمرد وذگفت: بخشی ازاین امکانات در حال حاضر از شرکت های اروپایی و ازجمله شرکت های فرانسوی تامین می شود.
رییس سازمان شیلات ایران توسعه پرورش قزل آلا در آب های لب شور دریای خزر را از دیگر سیاست های اجرایی سازمان شیلات ایران دانست و اظهار داشت: علاوه بر این با توجه به ظرفیت های بالقوه توسعه پرورش ماهی در قفس در آب های خلیج فارس و دریای عمان، شیلات ایران پرورش ماهیان دریایی در قفس را به عنوان یکی از راهبردهای اصلی خود مدنظر قرار داده و برای دستابی به تولید 200 هزار تن در سال 1400 هدف گذاری کرده است.
وی ادامه داد: باتوجه به برنامه شیلات برای توسعه پرورش آبزیان در قفس در دریاها و جایگاه ویژه ای که آزاد ماهیان و ماهیان خاویاری می توانند به ویژه در دریای خزر داشته باشند، جایگاه شرکت های فرانسوی در این توسعه نیز غیرقابل انکار می باشد.
صالحی افزود: کشور فرانسه از دیرباز در این راه همکار خوبی برای شرکت های ایرانی بوده است و امیدوار هستیم با برگزاری این نشست افق های جدید و گسترده تری برای توسعه همکاری های شیلاتی بین دو کشور گشوده شود و حجم سرمایه گذاری شرکت های فرانسوی در ایران و افزایش تجارت شیلاتی بین دو کشور، ارتقا یابد.
بنا براین گزارش، امروز نشست مشترک فعالان شیلاتی و آبزی پروری ایران و فرانسه با حضور فرانسوا سنمو سفیر فرانسه در ایران، معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان شیلات ایران ، رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور ، مدیرکل دفتر همکاری های بین المللی اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی ، معاونان و مدیران کل سازمان شیلات ایران، مدیران کل شیلات استان های ساحلی و جمعی از مسوولان در محل اتاق بازرگانی، صنعت ، معدن و کشاورزی ایران فعالیت خود را آغاز کرد.
16 شرکت شیلاتی کشور فرانسه و حدود 200 شرکت و سرمایه گذار ایرانی و فعالان شیلاتی ایران در این همایش شرکت کرده اند.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار